Monday ,25 May 2020
Последни:
Home > Uncategorized > Вардарки без бодови од гостувањето кај Металург
Вардарки без бодови од гостувањето кај Металург

Вардарки без бодови од гостувањето кај Металург

ЖРК Вардар денес беше поразен на дербито кај Металург. Домаќинот успеа да не совлада со резултат  30-28.

79014433_153398765976769_7072661760313917440_o
Ова беше борбен меч, нашиот тим покажа големо срце на почетокот. Имаше доста исклучувања во првиот дел, двата тима ја посакуваа победата. Дуелот започна рамноправно 3-3, потоа Илиќ одбрани со нога атрактивно и поведовме првпат на мечот, за 3-4 стрелаше Костовска. Нашата добра игра ја крунисавме со два разлика, во 10.минута поведовме со 4-6 со голот на Седлоска. Ривалот искористи исклучување во нашиот табор и изедначи на 7-7 во 15.минута. Се играше повторно борбено двата тима поведуваа со еден гол а ривалот изедначуваше веднаш, па со 12-12 влеговме во последните 5.минути.

78218789_153398839310095_9132045308266545152_o

Вардарки доста се бореа, тие за секоја топка влегуваа во костец со ривалот, се гледаше нивната мотивираност. Повторно имавме искучување тоа го искористија сино-белите дами, па да со серија 3-0 поведоа со 16-12 во 29.минута со голот на Иљаз на празен гол. Успеавме да намалиме до крајот на 16-13 и со тој резултат отидовме на одмор.

78421725_153398999310079_6578830324745109504_o 78391780_153399012643411_3689058323769851904_o 78261459_153398829310096_4766618670048739328_o

Вториот дел започна со по еден гол за почетни 17-14, потоа следеа наши минути. Ние успеавме да направиме серија 0-3 и да изедначиме на 17-17. Во одбрана фантастични беа сите, а Гроздановска која конечно доби прилика покажа срце како и Ана Марија Коларовска. Потоа беше 19-19, следеше период на домаќинот, во кој тој се одлепи на 24-20. На вардарки, не може да им замериме за борбеноста која ја покажаа. Во последните десет минути влеговме токму со тие четири негатива, на семафорот стоеше 26-22. Немавме сила да се вратиме во игр,а па бевме поразени со 30-28.