Sunday ,16 June 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 68)

Uncategorized

Претседателот на БК Вардар: Како функционира ФБСМ?

bk0

Како функционира ФБСМ? Прашува претсeдателот на нашиот БК Вардар, прoф.Љубиша Пешко. На официјалната страница на клубот беше поставено следното: Повеќе од еден месец немаме никаква коресподенија со ФБСМ. Поднесено е барање до федерацијата да ни се достават потребните документи за воспоставување коресподенција и комуникација со сите надлежни органи и тела н ФБСМ, со цел НЕПРЕЧЕНО ФУНЦИОНИРАЊЕ И РАБОТЕЊЕ НА БК ... Read More »

Титулите на Вардар го вивнаа македонскиот клубски ракомет на третото место во Европа, пред нас се само Германија и Франција зад нас Шпанија и Унгарија

vardarfans-rk-vardar

Како што веќе е познато, доста тоа ќе се смени во европскиот клубски ракомет од сезоната 2020/2021 година. Покрај имињата на  куповите ќе се направи обид да се влиеа позитивно за да се подигне нивото на квалитетот во истите. на повисоко ниво. Македонскиот ракомет има сигурно место во новата  Лига на шампионите и три места во Европската ракометна лига  што ... Read More »

Лазарова Емилија: Поврзаноста на девојките и тимскиот дух донесе „Двојна круна“ за ЖКК Вардар

drp_3167

Оваа сезона е незаборавна за девојките од  ЖКК Вардар. Избраничките на Жаклина Стојановска  успеаа да станат шампиони на Македонија совладувајќи го убедливо со 3-0 во финалната серија тимот на тогаш актуелниот повеќекратен шампион, Бадел. Сино-жолтиот тим ни беше “пациент“ во Куп финалето и оваа сезона, третта по ред во ова натпреварување. Со освојување на двојната круна тие ги заслужуваат сите пофалби и честитки за ... Read More »

Ристова за Вардарфанс: Девојките ги познавам од пионерки, тие се способни да дојдат до шампионска сениорска круна

dragana

По заминувањето на Симе Симовски, ЖРК Вардар доби нов „кормилар“, сосема очекувано и природен тек на настаните беше давањето на доверба на Драгана Ристова. Таа е поранешка ракометарка на Вардар која тука ја заврши играчката кариера по што се посвети на работа со млади категории. Во играчката кариера има настапувано за екипите на Скопје, Кометал ЃП, Еуростандард ЃП, Будуќност и Металург. Со ... Read More »

Вардарецот Какруки со кош во последната секунда им донесе победа на јуниорите

kakruki

Македонската репрезентација составена од кошаркари до 20 години ја забележа втората победа на подготовките за Европското првенство Б-дивизија што во јули се одржува во Португалија. Во првиот од двата предвидени дуели со Унгарија во Сехешфехервар, нашите кошаркари славеа со 56:58. Кошот за победа го постигна играчот на КК Вардар,  Валмир Какруки во последната секунда, на асистенција на Дамјан Крстевски. Според ... Read More »

Кил ја знае вардаровата сила: Во нашата група е Вардар, не посакувавме ваква ждрепка

99999999

Нашиот миленик и европски првак Вардар одбраната на титулата во Лигата на шампионите ќе ја започне со настапи во групата Б. Во истата има доста силна конкуренција, тука се силните екипи на  Веспрем, Киелце, Монпелје, Кил. Германскиот тим ја знае вардаровата сила во ЛШ, нивниот спортски директор на  Виктор Силаги не е среќен со ждрепката. -Ќе биде спектакуларно и многу ... Read More »

Младинската селекција во која се пет вардарки втората фаза од подготовките за ЕХФ W19 шампионатот ги реализира во Маврово

selekcija

Селекторот на женската младинска репрезентација, г-ѓа Јулијана Дамчевска го  започна во понеделникот  подготвителниот период за претстојниот ЕХФ W19 2019 Шампионат. Истиот ќе се игра  во Литванија од 15.07 до 21.07.2019. По одработување на првата фаза во салата “Автокоманда„ во оваа втора фаза девојките веќе третти ден се во Маврово на висински подготовки. Тие овде ќе се подготвуваат се до 6.јуни ... Read More »

Нуров започнува против литванец во 1/8фин., следен ривал на ЕОИ во Минск му е олимпискиот, светски и европски првак Садулаев

Нуров М.

Денеска својот прв настап во Минск, Белорусија на вторите Европски Олимписки игри ќе го има вардарецот Магомедгаџи Нуров. Тој ќе биде битки во црвено-жолтиот македонски дрес во категоријата -97килограми (слободен стил). Во осминфиналната „битка“ нашиот Нуров го очекува противник од Летонија, станува збор за Лукас Красаускас. Доколку го мине како што очекуваме ќе има тешка задача во 1/4-финалето. Популарниот „Руски тенк“, Садулаев ... Read More »

Костиќ: ОК Вардар има победнички дух

mladi_vardar_odbojkari_01-678x381

Младиот одбојкар на Вардар, Лука Костиќ е задоволен од можноста што ја доби преку клупските настапи да избори место во македонската репрезентација. –Сакав да сум дел од голем клуб каде што ќе стекнам поголемо искуство и ќе станам подобар играч. Го одбрав ОК Вардар како најпрофесионален тим кој што има победнички дух. Планирам ова лето да играм со сениорската репрезентација ... Read More »

Џатевска, Илиќ, Божиновска, Седлоска и Трпевска повикани за ЕХФ W19 Шампионат

1-660x330

Селекторот на женската младинска репрезентација, г-ѓа Јулијана Дамчевска го објавува списокот на повикани ракометарки за собир за подготвителниот период за претстојниот ЕХФ W19 2019 Шампионат во Литванија од 15.07 до 21.07.2019. Младинската репрезентација на Македонија е во групата Б заедно со репрезентациите на Грузија, Швајцарија и Литванија. На списокот се најдоа пет девојки од ЖРК Вардар, станува збор за Ивана ... Read More »