Thursday ,30 May 2024
Последни:
Home > Uncategorized > Кошарка: Кадетите домаќини на Израел, Чешка и Полска во Скопје
Кошарка: Кадетите домаќини на Израел, Чешка и Полска во Скопје

Кошарка: Кадетите домаќини на Израел, Чешка и Полска во Скопје

Нешто повеќе од еден месец нашата кадетска репрезентација е во активен тренажен процес. Кошаркарите кои се дел од репрезентацијата до 16 години ги обавуваат подготовките во Скопје, а веќе одиграа и неколку пријателски натпревари.

Селекторот Денис Дервишевиќ со своите стручни соработници ја темпираат формата на кошаркарите кои ќе ги бранат националните бои на континенталниот собир закажан за во август, а претстојниот викенд ќе ги одиграат последните пријателски натпревари во рамки на подготвителниот период.

Соодветните национални селекции на Израел, Полска и на Чешка ќе гостуваат во Скопје на пријателски меѓународен турнир кој ќе се одигра во спортската сала „Кале“ (голема сала).

Ден по одигрување на турнирот кадетите ќе заминат за Маврово на финални подготовки, а на седми август предвидено е заминувањето за Удине, Италија на Европското првенство за кошаркари до 16 години.

Oд Вардар во оваа селекција  на Македонија имаме двајца момци,  станува збор за Павел Атанасов и Марин Петков.