Saturday ,13 August 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 71)

Uncategorized

ФК Вардар генер.2005 високо ја порази Цементарница

03

Денес на терените на Фудбалската федерација на земјава се одигра новото коло во детската лига, во истото ФК Вардар (1) генерација 2005 година одигра дуел со екипата на ФК  Цементарница. Момците на Ане Андовски дојдоа до победа со високи 14-1 во овој дуел, и продолжија со редењето на триумфи во оваа конкуренција. По првиот судиски свиреж тргнавме офанзивно, создавајќи голем број ... Read More »

Јуниор Лига: Девојките на Опш.К. Вода и РК Кале Кичево со победи во генер.2006/07

z4

Во текот на денешниот ден  стартуваа натпреварите од третата сезона на ракометната “Јуниор“ лига со натпреварите кои се на програмата во Скопје и тоа во спортскиот рекреативен центар Кале. Кај девојките родени во генерација 2006 и 2007 се одиграа два дуела, во истите Општина Кисела Вода и РК Кале Кичево Вардар дојдоа до победи против своите ривали. Во првиот дуел РК Општина ... Read More »

Кадетите на Вардар, момците на Будимир продолжуваат да “преполнуваат мрежи“ РК Шампион совладан со 28 гола предност

hh-660x330-1

Денес во спортската сала “Кале“ момците на Вардар предводени од Будимир играа 1.коло од кадетската лига.  Во дуел со РК Шампион од Скопје пионерите на РК Вардар кои се натпреваруваат и во оваа кадетска конкуренција повторно покажаа класа и триумфираа восоко со 39-11 (17-4). Момците на Адријана Будимир имаат страшен старт оваа сезона  во сите дуели кои ги одиграа во пионерската ... Read More »

Куглање! Макпетрол ја оправда фаворитската улога во дуелот со Вардар

cale-660x330

Во рамки на  3.коло во Македонската кугларска лига, Вардар имаше  тежок натпревар на гостински терен кај тимот кој е шампион на Република Македонија последнава деценија и пол, КК Макпетрол. Натпреварот се играше вчера   во кугланата “ВИП“ при Спортскиот центар “Борис Трајковски“ во Скопје. На истиот шампионот кој влезе како фаворит поради тоа што црвено-црните имаа големи промени во ростерот дојде ... Read More »

Познати почетните состави

14979-vardarci-treniraa-na-filip-vtori-pred-real-sosiedad

Јаневски се одлучи за следните 11 фудбалери во почетниот состав: ВАРДАР: Гачевски, Грнчаров, Хамбарџумјан, Новак, Глишиќ, Николов, Глигоров, Хуан Фелипе, Барсегјан, Џигаури и Итало. Реал Сосиедад ќе  игра со: Рули, Љоренте, Иљараменди, Зубелдија, Прието, Вилијан, Елустондо, Каналес, Ојарзабал, Де ла Бела и Горосабел. Read More »

Пионерите на РК Вардар Јуниор неможеа со повозрасниот ривал ГРК Гостивар и впишаа пораз

k30-660x330

Денес натпревар од 4.коло  одиграа  пионерите на Вардар Јуниор предводени од Зоран Петковски. Тие со почеток од 17:30 часот на Кале беа  домаќини на екипата на ГРК Гостивар. Нашите момци во овој дуел со екипа која имаше повозрасни поединци беше поразена со 11-16 (3-9). Први со гол мечот го отворија момците од Гостивар, тие по 3.минути игра потоа поведоа со ... Read More »

Честити 11 октомври, Ден на народното востание

1024px-liberators_skopje_nob-660x330

Денес е  11 Октомври — државен празник. Денес се празнува “Денот на востанието на Македонија“ или “Денот на народното востание на македонскиот народ„. Востанието на денешен ден е дигнато  против фашизмот и со тоа започнува борбата за ослободување на македонскиот народ. Тоа е важен меѓник во борбата за самобитност и самостојност на македонскиот народ. Со својата вооружена борба, Македонија не станала ... Read More »

Цвијиќ: Не очекувавме дека ќе играме така добро – Дибирова: Ќе ги анализираме грешките и ќе се подготвуваме за следните натпревари

vardarfans-pres

Вардар на најдобар можен начин ја отвори новата сезона во лигата на шампионите, со победа против екипата на ФТЦ Будимпешта. Иако имавме и двоцифрена предност, на крајот моравме да се задоволиме со триумф изразен со три гола разлика (34:31). На прес-конференцијата после завршување на мечот пред медиумите се обратија Ирина Дибирова и Драгана Цвијиќ. -Одигравме одлични 50 минути. Имавме неколку ... Read More »

Симовски повика шест вардарки за меѓународен турнир во Турција

sime-simovski-660x330

Тренерот на Вардар СЦЈС и селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски повика 6 девојки од Вардар за настап на меѓународен турнир во Турција што ќе се одигра од 21 до 24 септември. Репрезентацијата нема да биде во најсилен состав бидејќи дел од интернационалките не добија дозвола за настап поради клупски обврски.   Повикани ракометарки за турнирот во Турција ... Read More »

Самсоненко не го напушта Вардар, тука сум и во добро и во лошо!

vardarfans-samsonenko

Сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко, потврди дека нема да си оди од клубот, како што најави во август. Вардар претпладнево одржа прес-конференција по повод претставување на Илија Најдоски, клупската легенда, сега во улога на технички директор. Меѓутоа собирот со новинарите беше искористен и за обраќање на сопственикот Сергеј Самсоненко. Тој објасни дека најавата за заминување од клубовите на Вардар, во ... Read More »