Saturday ,13 August 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 73)

Uncategorized

БОРЕЊЕ! Нашите ВАРДАРЦИ најдобри во Бундес лигата, ама недоволно квалитетни за “македонските експерти„?

Екипата на Вајнгартен (SVG Weingarten) е првопласирана екипа во германската боречка Бундес лига, натпреварување со голем квалитет во овој спорт. Во овој тим има двајца борачи на вардаровиот клуб кој поради немањето на домашно сериозно натпреварување добија шанса и ја искористија во овој клуб само да го потврдат она што се знаеше дека квалитетот е на нивна страна. Нашите момци, ... Read More »

Попустите во фан шопот на Вардар и спортската продавница Hummel продолжуваат

fanshop

Акцијата во Hummel и фан шопот на Вардар продолжуваат! На еден купен производ добивате 30% попуст. За два купени производи следуваат 30% на првиот, и 35% попуст на вториот производ. Доколку купите три производи, добивате 30% на првиот, 35% на вториот, и 40% попуст на третиот производ. Попустите се наменети за целата Hummel колекција, и за деца и за возрасни. Истовремено, продолжува ... Read More »

БОГАТА ТРАДИЦИЈА! Како и од кога РК Вардар настапува во ракометна Европа

vardarfans-naslov2-540x330

Ракометниот клуб Вардар последните  години има одлични настапи во Лигата на шампионите многумина нови фанови и.т.н, но Оние вистинските знаат дека Вардар во Европските натпреварувања има долга дводецениска улога. Има 10 учества во ЛШ, три европски полуфиналиња во куповите организирани од ЕХФ и многу многу повеќе едноставно РК Вардар не е тим кој се роди пред две-три години како што ... Read More »

Иван Пашариковски:Очекувам да продолжиме со истата сигурност како и до сега, нормално да бидеме уште подобри и верувам дека на крајот двојната круна ќе припадне во нашите раце

vardarfans-ivan-pasarikovski

Иван Пашариковски е еден од најдобрите играчи во Вардаровата генерација “2003“. Тој есенскиот дел го заврши со четири постигнати голови. Многу важен играч во составот кој го преводи Томче Трајановски, кој стана есенски шампион во регионалната лига. Многу брз играч кој игра како лево крило и создава голема опасност кон противничките голови. Ова е негова четврта година во црвено-црниот дрес. ... Read More »

(Фотогалерија) Гостивар поуспешен од РК Будимир во меч од Јуниор лигата кај момците генер.2004/05

23

Денес продолжи со одигрување петтото коло во ракометната “Јуниор“ лига, мечевите се играа во салата “Кале“.   Кај момците во генерација родени 2004 и 2005 година се сретнаа екипите на РК Будимир и ГРК Гостивар. Гостиварчани беа поуспешни и однесоа победа со резултат 15-7 (8-1). Погледнете фотогалерија од овој меч. Read More »

Фотогалерија од натпреварите на најмладите учесници во ракометната “Јуниор“ лига кои денес се одиграа на Кале

23

Денес на Кале продолжија натпреварите од петтото коло на ракометна “Јуниор“ лига. Први на распоредот беа мечевите од најмладите генерации родени од 2006-09 година кои играат во мешани парови. Победи во денешноот коло забележаа екипите на Опш. Кисела Вода-Вардар 6, Ѓорче Петров-Вардар, Опш. Кисела Вода-Вардар-1, ГРК Гостивар-Вардар 2, ГРК Гостивар-Вардар 1, додека РК Војнисон и РК Бисинов ги поделија бодовите ... Read More »

ЈУНИОР ЛИГА-Карпош и Будимир победници во генер.2000/01 кај дамите

u5

Во Спортскиот центар “Јане Сандански“ во неговата мала и голема сала се одигра треттото коло во ракометната Вардар Јуниор Лига. Екипите на РК Карпош Вардар и РК Будимир Вардар излегоа како победници во натпреварите кај генерацијата родени 2000 и 2001 година  кај дамите. Во првиот дуел  кој се играше во големата сала во С.Ц “Јане Сандански“ се сретнаа екипите на ... Read More »

Честити 11 октомври, Ден на народното востание

1024px-liberators_skopje_nob

Денес е  11 Октомври — државен празник. Денес се празнува “Денот на востанието на Македонија“ или “Денот на народното востание на македонскиот народ„. Востанието на денешен ден е дигнато  против фашизмот и со тоа започнува борбата за ослободување на македонскиот народ. Тоа е важен меѓник во борбата за самобитност и самостојност на македонскиот народ. Со својата вооружена борба, Македонија не ... Read More »

(Необјавувано видео) Динамо Букурешт- Вардар меч од Купот на УЕФА, 1985 год.

ffffffffffffff-660x330-660x3301-660x330-660x330

Црвено-црните 1961 по освojување на трофејот во купот на Маршалот ја преставуваа тогашна СФР Југославија во фудбалска Eвропа, а втората шанса ја добиа по дури 24 години. Вардар се враќа на меѓународната сцена, освојувајќи го петото место во првенството на СФРЈ. Вардар во сезоната 1984/84 заврши со 37 бодови, еден зад Ц. Звезда, а два зад Партизан, остварувајќи скор од ... Read More »

Шестмина повикани од РК Вардар и Вардар Јуниор за собир на сениорската репрезентација

Дури шестмина ракометари на црвено-црните  кои настапуваат за екипите на РК Вардар и тимот на РК Вардар јуниор се дел од  поширокиот список на селекторот на машката сениорската репрезентација Лино Червар. Момците се повикани  за собирот кој е планиран во понеделник   на 3 октомври во градот Охрид. Истиот таков собир претходно беше организиран и во градот Битола. Списокот на потенцијални репрезентативци ... Read More »