Sunday ,22 September 2019
Последни:
Home > Uncategorized > ЖРК Вардар без бодови од гостувањето во Битола
ЖРК Вардар  без бодови од гостувањето во Битола

ЖРК Вардар без бодови од гостувањето во Битола

Денес во ѐБитола во рамки на 17.коло од женската Супер лига екипата на Вардар гостуваше кај ЖРК Пелистер. Во еден темпераментен и борбен дуел до победата дојде домашниот тим со резултат 25-22.

Првиот дел започна со реми 2-2, потоа ние се одлепивме на два гола предност 2-4. Истата ја одржувавме се до средината од првиот дел, кога зелено белите успеаа да ја вратат резултатската симетрија изедачувајќи на 7-7.  Од тука па се до 6-7.минути до пред крајот се играше рамноправно двата тима постигнаа по четири гола во противничката мрежа за резултат,11-11. Во финишот на првиот дел домаќинот беше присебен и успеа да на еден наш гол одговори со три, за да замина на одмор со два гола предност односно со резултат 14-12.

33

Вториот дел започна со по едне гол на двете страни за почетни 15-13, ние постојано се обидувавме да стигнеме, но проитвникот ја чуваше својта предност од два гола. Се играше борбен дуел со многу цврста игра, дуели и борба на двете страни. Во последнната треттина од мечот влеговме со негатива како на полувремето од два погодока, односно со резулта 21-19. Пробавме во последните минути да стигнеме, но неуспеавме па бевме поразени со три гол предност. Зелено белиот тим дојде до победа со резултат  25-22.

Вардар: Трајкоска, Ѓорѓиевска1,  Божиновска, Џатевска 1, Ангеловска 1, Тепевска 4, Илиќ 17 одб,  Гроздановска 1, Костивиќ 2, Диневска 2, Миновска , Седлоска 6, Петковска, Стефановска, Дамјановска 1 и Николиќ 3.

Тренери: Симовски и Царчев