Tuesday ,21 May 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 75)

Uncategorized

Галена Димчевска: “Јуниор лигата“ е шанса за напредување, многу научив за ракометот од мојот брат Благој, Будимир е мој идол

g

Оваа есен  започна  со одигрување 4-та сезона од Јуниор ракометната лига. Голем проект на Академијата на ракометниот клуб Вардар во кој се вклучени екипите од регионалните школи. По три успешни сезони веќе се одигра половина од оваа. Дел од натпреварите во женска конкуренција е екипата на РК Будимир Вардар, во истата екипа настапува и Галена Димчевска. Таа е млада ракометна надеж родена 2006 година ... Read More »

РК Вардар: Повторно е во функција системот за он-лајн продажба на билети за Вардар- Веспрем

51243134_10157760789495348_5661115767731519488_n

Денес поради технички причини привремено беше стопирана он-лајн продажбата на билети за натпреварот Вардар – Веспрем. Сепак тоа е надминато и од ракометниот клуб Вардар предмалку  го информираа следното: Повторно е во функција системот за он-лајн продажба на билети за натпреварот Вардар – Веспрем. Тие што купиле билети и имале проблеми треба да се обратат до Tикетплус. Повеќе информации за ... Read More »

Вардар не го дава врвот во Суперлигашкото пинг-понгарско првенство (табела)

d1-647x330-647x330

После паузата од два месеци продолжи пинг понгарското првенство во двете најсилни лиги. Во Супер лигата продолжува мртвата трка за првото место помеѓу екипите а Скопски Вардар и Прилепски Младост, кои се издвоија на првите две места на табелата, со ист број бодови. Зад нив со два бода заостанување се скипите на Младост 96 и Телеком НЕЦ. Овие четири екипи ... Read More »

Атанасов, Несторовски, Николовски на ниво во дербито со Партизан МШ М16

1233-719x330

Во заостанатиот натпревар од првиот дел на сезоната, КК Вардар М16  го одиграа во саботата , славевме со убедливи плус 20 против екипата Партизан МШ. Ние на овој гостински дуел доминиравме во сите аспекти на кошаркарската игра. Четири момци во црвено-црниот колектив успеаа да погодат 68 поени од нашите 80 на оваа средба. Одлична партија  на средбатаа имаа Атанасов (23 поени), ... Read More »

Јуришиќ: Февруари може да биде критичен, Мораес, Горбок и Борозан ќе бидат во топ-форма до април

daniel-jurishikj-za-uspeh-treba-rabota-i-mnogu-odrekuvanje-18997

Даниел Јуришиќ е дел од семејството на Вардар од самиот почеток. Работеше и со женската екипа на Вардар со која стигна на Ф4 турнирот во Будимпешта, иако најголемиот успех го постигна со мажите кога стана европски првак во 2017 година. Добро познат во спортските кругови зад себе има и олимписко злато, со ракометната репрезентација на Хрватска од 2004 година, и ... Read More »

КК Вардар М16 со гостинска победа ја започна пролетната полусезона

00000000000000000

Овој викенд започнаа со одигрување на пролетните дуели поголем број од младинските кошаркарски конкуренции во земјава. Па така во категоријата за млади машки кошаркарски надежи се одигра дербито КК Партизан МШ – КК Вардар. Црвено-црните надежи оваа 2019 година  ја отворија со одигрување на првиот предизвик, истиот  го имаа на гости. Во еден дуел со многу борба на двете страни, ние ... Read More »

(Фотогалерија) Многу радости, детски џагор и голови кај најмалите учесници на Зимскиот турнир

9

Денес продолжи турнирот „Еден живот, една љубов″ со натпреварите во мини ракомет, наменети за момчиња и девојчиња родени 2010 година и помлади. Во спортскиот центар „Јане Сандански” започнаа натпреварите кај најмалите. Многу, детски, џагор, радости, голови видовме ова утро.   Во оваа категорија се натпреваруваат 8 екипи и тоа Ѓорче Петров Вардар и Драчево Вардар, како и Будимир Вардар и ... Read More »

Тој има само датум на раѓање,…Тоше Проески

12625680_10205675581151001_1495026920_n-640x330-640x330-640x330

На 25.01.1981 се роди најголемиот и најдобриот музички вокал во Македонија Тоше Тодор Проески. За жал нашиот ангел веќе не е помеѓу нас на земјата. Денеска Тоше требаше да го прослави својот 38-ми роденден. Вардар Фанс и Комити, Тоше никогаш не го забораваат. Вечна слава, Тоше Тодор Проески. Read More »

Пинг понг: Вардар се засили со играч од Бугарија, Шенол Ебазер нов вардарец

50505619_1284831114988668_8356927960447451136_n-300x225

Годинава ќе биде голема борбата за првото место во Супер лигата на Македонија во пинг понг. Најголеми кандидати, барем според резултатите во есенскиот дел, се екипите на Вардар и Младост. На овие екипи ќе им се приклучи и Мlадост 96. Доста интересен беше преодниот рок за пингпонарите. Регистрационата комисија ги објави пингпонгарите кои ги променија клупските бои- вкупно 13 пингпонари ... Read More »

Три одлични засилувања за КК Вардар М16 пред пролетните искушенија

000000000000

  Покрај во првиот тим т.е  кај сениорите, во зимскиот преоден рок и селекцијата до 16 години  на кошаркарскиот клуб Вардар се засили. Оваа црвено-црна селекција е “побогата“ за нови   три нови имиња кои ќе ја засилат конкуренцијата и тимот за пролетните искушенија. Михаил Наумоски минатата сезона беше дел од црвено-црното семејство, а оваа сезона од турски  Галатасарај се враќа во ... Read More »