Sunday ,14 April 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 76)

Uncategorized

Новиот американец во КК Вардар, Тарнер достојна замена за претходниот Провел

kk-vardar-640x330

Кошаркарскиот клуб Вардар пред почетокот на пролетната полусезона се засили со американскиот плејмејкер Ник Тарнер. Играчот од САД доаѓа на местото на Џуниус Провел, најдобриот стрелец во есенската полусезона кој во меѓувреме најде ангажман во Грузија и таму ќе ја продолжи кариерата. Новиот американски кошаркар  веќе во првиот настап достојно го замени својот сонародник кој беше лидер во есенскиот дел. Црвено-црните викендов ... Read More »

Утре, Вардар ќе одигра тест-меч со тимот на РК Железничар

rk

Поради настапите на голем број првотимци на Светското првенство, црвено-црните работеа  речиси без половина. РК Вардар сепак веќе утре ќе одигра контролен меч против српскиот тим, РК Железничар од Ниш. Во “Јане Сандански“ на гости ни доаѓа српскиот вице-првак и освојувач на Купот каде тренер е  поранешниот кормилар на вардарци, Веселин Вујовиќ. Ќе настапиме  со комбиниран тим со повеќе млади ... Read More »

Најмладите ракометари од генер.2010 и помали следниот викенд ќе го играат Зимскиот турнир

66-660x330

Од 15-18.јануари во Спортскиот центар “Јане Сандански“ се одигра младинскиот ракометен турнир “Еден живот, една љубов„ по што ги дознавме победниците во  машка и женска конкуренција. На турнирот организиран од Академијата на Ракометниот клуб Вардар  во машкиот дел  играа генерација 2008/09, 2006/2007 и 2004/2005, а кај девојките се играше во една генерација,  родени 2006 и 2007 година. Успешно беше организиран ... Read More »

(ВИДЕО) Ова го може само Кире, со “паненка„ од пенал го совлада Грамс

50224055_2035526353162298_6522946645536014336_n

Капитенот на Македонија, Кирил Лазаров изведе нова мајсторија на Светското првенство. Денес нашата репрезентација беше поразена од Русија, но дефинитивно најубавиот гол на натпреварот го има Лазаров, кој успеа со “паненка„ да го совлада Грамс, голманот на Русија. Овој гол има големи шанси да се најде и во најдобрите пет потези на денот. Погледнете ја мајсторијата на нашиот капитен, на ... Read More »

(ФОТО) ЖРК Вардар ги запали “моторите“

f6

Шефот на стручниот штаб на женскиот сениорски ракометен тим Вардар, Симе Симовски по дваесетина дена зимска пауза на младите црвено-црни дами  на 17.јануари првпат “прозиваше“. Веќе се одработени два попладневни тренинзи на кој “кормиларот“ на вардарки работеше на физичката подготвеност. Се работат пред се тренинзи за кондиција, кои се потребни по паузата. За само две недели веќе не очекуваат привите ... Read More »

РК Кале Вардар “бронзен“ на зимскиот турнир, совладани девојките на Ново Лисиче

4

Денес во женска конкуренција во “Јане Сандански“ се одигаа финалните дуели од Зимскиот турнир. Кај дамите во “малото финале“ се сретнаа РК Ново Лисиче Вардар  и тимот кој дојде до “бронза“ екипата на РК Кале Вардар од Кичево. Победникот мораше да биде решен по пенали, регуларниот дел заврши 13-13, кичевчанки триумфираа по пеналите со 3-2 или со 16-15 како вкупен ... Read More »

КК Вардар се засили со тројца кошаркари: Темелковски, Цветковски и американецот Тарнер

kk-vardar

Кошаркарскиот клуб Вардар за време на зимската пауза пред почетокот на Првата лига  значително го засили својот состав.  Денес црвено-црните промовираа три имиња. Нови „вардарци“ станаа довчерашниот играч на Работнички, Славчо Темелковски, поранешниот член на Блокотехна, Андреј Цветковски и американскиот плејмејкер Ник Тарнер. Играчот од САД доаѓа на местото на Џуниус Провел, најдобриот стрелец во есенската полусезона кој во меѓувреме најде ангажман во ... Read More »

(Фотогалерија) Пионерите на РК Вардар лесно со РК Драчево на меч од Зимскиот турнир

33

Вчера во рамки на турнирот “Вардар, еден живот, една љубов“, момците на Зоран Петковски и Никола Бисинов обезбедија полуфинале. Пионерите на РК Вардар во дуел од 3.коло стигнаа и до третиот триумф во групата, откако рутински ја совладаа екипата на Драчево, со резултат 27:4. Самиот резултат говори за случувањата на теренот и одразот на силите на овој меч. По првото полувреме резултатот ... Read More »

Величковски повторно со дабл-дабл ефект, Вардар совладан и од Охсиген Оринџ

6661

Кошаркарскиот тим Вардар гененерација 2006 во рамки на кошаркарската “Европската младинска лига“ во Италија вчера го одигра четвртиот натпревар. На овој дуел противник ни беше тимот на Охсиген Оринџ кој не совлада со резултат 74-40 на оваа средба. Првата четвртина ја завршивме со десет поена негатива (11 – 21), во втората покажавме квалитет и одигравме рамноправно со противникот ( 14 ... Read More »

Вардар ген.2006 совладан од КК Флеш во Италија, Величковски со дабл-дабл ефект

m12-2-1024x574

Вчера младите надежи од кошаркарскиот клуб Вардар во средбата за момци од генерација родени 2006 година која се одигра во Италија се сретнаа со тимот на КК Флеш. На средбата која е дел од “ Европската младинска кошаркарска лига “ црвено-црните одиграа солиден дуел, парираа постојано на ривалот, сепак беа поразени на крајот. Првата четвртина почна со предност на противникот, тие поведоа ... Read More »