Sunday ,04 December 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 77)

Uncategorized

(Фотогалерија) Гостивар поуспешен од РК Будимир во меч од Јуниор лигата кај момците генер.2004/05

23

Денес продолжи со одигрување петтото коло во ракометната “Јуниор“ лига, мечевите се играа во салата “Кале“.   Кај момците во генерација родени 2004 и 2005 година се сретнаа екипите на РК Будимир и ГРК Гостивар. Гостиварчани беа поуспешни и однесоа победа со резултат 15-7 (8-1). Погледнете фотогалерија од овој меч. Read More »

Фотогалерија од натпреварите на најмладите учесници во ракометната “Јуниор“ лига кои денес се одиграа на Кале

23

Денес на Кале продолжија натпреварите од петтото коло на ракометна “Јуниор“ лига. Први на распоредот беа мечевите од најмладите генерации родени од 2006-09 година кои играат во мешани парови. Победи во денешноот коло забележаа екипите на Опш. Кисела Вода-Вардар 6, Ѓорче Петров-Вардар, Опш. Кисела Вода-Вардар-1, ГРК Гостивар-Вардар 2, ГРК Гостивар-Вардар 1, додека РК Војнисон и РК Бисинов ги поделија бодовите ... Read More »

ЈУНИОР ЛИГА-Карпош и Будимир победници во генер.2000/01 кај дамите

u5

Во Спортскиот центар “Јане Сандански“ во неговата мала и голема сала се одигра треттото коло во ракометната Вардар Јуниор Лига. Екипите на РК Карпош Вардар и РК Будимир Вардар излегоа како победници во натпреварите кај генерацијата родени 2000 и 2001 година  кај дамите. Во првиот дуел  кој се играше во големата сала во С.Ц “Јане Сандански“ се сретнаа екипите на ... Read More »

Честити 11 октомври, Ден на народното востание

1024px-liberators_skopje_nob

Денес е  11 Октомври — државен празник. Денес се празнува “Денот на востанието на Македонија“ или “Денот на народното востание на македонскиот народ„. Востанието на денешен ден е дигнато  против фашизмот и со тоа започнува борбата за ослободување на македонскиот народ. Тоа е важен меѓник во борбата за самобитност и самостојност на македонскиот народ. Со својата вооружена борба, Македонија не ... Read More »

(Необјавувано видео) Динамо Букурешт- Вардар меч од Купот на УЕФА, 1985 год.

ffffffffffffff-660x330-660x3301-660x330-660x330

Црвено-црните 1961 по освojување на трофејот во купот на Маршалот ја преставуваа тогашна СФР Југославија во фудбалска Eвропа, а втората шанса ја добиа по дури 24 години. Вардар се враќа на меѓународната сцена, освојувајќи го петото место во првенството на СФРЈ. Вардар во сезоната 1984/84 заврши со 37 бодови, еден зад Ц. Звезда, а два зад Партизан, остварувајќи скор од ... Read More »

Шестмина повикани од РК Вардар и Вардар Јуниор за собир на сениорската репрезентација

Дури шестмина ракометари на црвено-црните  кои настапуваат за екипите на РК Вардар и тимот на РК Вардар јуниор се дел од  поширокиот список на селекторот на машката сениорската репрезентација Лино Червар. Момците се повикани  за собирот кој е планиран во понеделник   на 3 октомври во градот Охрид. Истиот таков собир претходно беше организиран и во градот Битола. Списокот на потенцијални репрезентативци ... Read More »

Младинците со 5 од 5, “падна“ и ФК Брегалница

Младинците на фудбалскиот клуб Вардар денес го одиграа 5.коло во младинската лига, тие на теренот “Јане Сандански“ во Аеродром беа домаќини на екипата на Брегалница од Штип. Во еден тврд дуел обезбедивме победа од 3-0, со три погодока во вториот дел. Љупчо Марковски –Калц мечот го почна со следните 11 играчи: на голот беше Трајчевски, играа Тодоровски, Личина (капитен) , ... Read More »

Тодор Тодоровски: Од првите минути бевме надмоќни и заслужено победивме

Младинците на фудбалскиот клуб Вардар викендов го одиграа четвртото коло во првенството. Избраниците на Љупчо Марковски стигнаа до четвртата победа, откако на гостувањето во Прилеп славеа во дуелот со Победа. Уште едно сигурно издание за нашите младинци кои имаа доминација во текот на целиот натпревар. По првото полувреме имавме водство од 0:2 и полека го најавивме освојувањето на нови три ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар го победи ГТЦ во “контролка“, дуото Димитовски-Влаќевски повторно делеше лекции

Вчера во кугларницата “Мусандра“ лоцирана во градскиот трговски центар во Скопје се одигра пријателски тест дуел помеѓу екипата на КК ГТЦ и нашиот црвено-црн кугларски колектив. Во истиот поуспешни беа избраниците на Драги Димитровски кои ја однесоа победата на овој тест-натпревар, со над 130 “соборени дрва“ предност во крајниот резулат. На мечот екипата на ГТЦ која е домаќин на мечевите ... Read More »

Ставрев главен судија на мечот со Македонија Ѓ.П во недела

Продолжуваат викендов возбудавањата во најквалитетната македонска фудбалска конкуренција по паузата заради репрезентативните настапи на фудбалските селекции. На програмата е петтото коло во првата фудбалска лига. Неделниот меч помеѓу домаќинот ФК Македонија Ѓорче Петров и нашиот црвено-црн фудбалски колектив фудбалската федерација на земјава одлучи да го суди  скопјанецот Александар Ставрев.  Веќе во новата сезона се одиграни четири одиграни кола, ФК Вардар се ... Read More »