Thursday ,30 May 2024
Последни:
Home > Uncategorized > РК Кале Вардар “бронзен“ на зимскиот турнир, совладани девојките на Ново Лисиче
РК Кале Вардар “бронзен“ на зимскиот турнир, совладани девојките на Ново Лисиче

РК Кале Вардар “бронзен“ на зимскиот турнир, совладани девојките на Ново Лисиче

Денес во женска конкуренција во “Јане Сандански“ се одигаа финалните дуели од Зимскиот турнир. Кај дамите во “малото финале“ се сретнаа РК Ново Лисиче Вардар  и тимот кој дојде до “бронза“ екипата на РК Кале Вардар од Кичево.

5

Победникот мораше да биде решен по пенали, регуларниот дел заврши 13-13, кичевчанки триумфираа по пеналите со 3-2 или со 16-15 како вкупен резултат. Првиот дел започна со  реми 1-1, потоа неколку пати видивме резултатска симетрија, беше 2-2, па 3-3, 4-4 и на крајот 5-5. РК Кале успеа да го однесе натпреварот на одмор со гол позитива, тие на пауза заминаа со предност од 7-6.

3

Вториот период од овој натпревар започна со резултат 8-8, по што кичевчанки врзаа два гола во серија и се одлепија на 10-8. Тие својата предност ја чуваа со игра гол за гол се до пред крајот. Во финишот влеговме со 13-11 предност за нив, сепак нивниот ривал немаше намера да се предаде. Со два гола изедначи и дуелот го однесе во “пенал рулет“. РК Кале Вардар успеа да погоди три пати и победи со 3-2.

2