Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 72)

Uncategorized

Интервју со Жаклина Стојановска, тренерот на ЖКК Вардар

za

Стандардно  како и секоја среда така и оваа официјалната страница на Кошаркарскиот клуб Вардар донесува интервју со еден член на црвено-црното семејство. Оваа среда ја посветија  на тренерот на сениорките, Жаклина Стојановска. Што те инспирира како личност да започнеш да се бавиш со кошарка? – Бев многу темпераментно дете кое постојано си играше надвор со топката. Најголема инспирација ми беше Дражен Петровиќ ... Read More »

Бојан Влаќевски стана европски првак

2018-660x330-660x330-660x330-660x330

Поранешниот вардарец и македонски репрезентативец, Бојан Влаќевски стана европски клубски првак. Тој со тимот на Запрешиќ каде направи трансфер од Вардар поради големиот квалитет кој го има ја освои титулата во Лигата на Шампионите, во оваа победа неговиот скор беше феноменален. Тие со минимални 5-3 по голема борба ја добија екипата на ЗП Спорт Подбрезова од Унгарија во финалето. Влаќевски ... Read More »

(Фотогалерија) Вардарки без бодови од гостувањето кај ЖРК Металург

2w

Викендов се одигра дербито во Супер лигата во кое Вардар гостуваше на ЖРК Металург, по овој дуел ние останавме без бодови. Домаќините ја добиа оваа средба од 1.коло во Плеј-офот со резултат 32-21. Read More »

Пикер од Бундес лигата го засилува Вардар, Сергеј Горпишин нов партнер на Стоилов

tutu

По потврдата дека бразилецот, Фереира ќе замине во Веспрем ова лето, се отвори прашањето кој играч ќе го замени. Црвено-црните најдоа решение од најдобрата европска ракометна лига, германската Бундес. Дел од црвено-црниот табор од ова лето ќе биде  рускиот репрезентативец, Сергеј Горпишин. Станува збор за млад играч  (21 год.) со одлична градба за пикер,  има над два метра висина и над ... Read More »

(ВИДЕО) ЕХФ ТВ: Скубе и Криштопанс се вардаровите “Давид и Голијат“

aaaaa-2

 Медија тимот при ЕХФ ТВ направи интересен прилог посветен на двајца играчи на РК Вардар, поточно највисокиот и најнискиот вардарец. Станува збор за летонскиот „џин“ Криштопанс  кој е висок 2 метра и 15 сантиметри и средниот бек, Сташ Скубе кој е висока само 1.метро и 79.сантиметри.  Тие ова видео го нарекоа “Давид и Голијат“ инспирирани од библиската приказна.   Видеото од ... Read More »

Победа за ФК Вардар(2) генер.2008 во мечот со Фортуна

2210-660x330

Денес на терените на ФФМ, момците на Влатко Колев тимот на ФК Вардар (2) генерерација 2008  се сретна со тимот на ФК Фортуна. Црвено-црните дојдоа до победа со високи 11-4 на овој дуел. Во првиот дел доминиравме на теренот, успеавме да погодиме пет пати во мрежата на противникот. Најпрвин стрелаа Ненад Дамјаноски и  Стефан Бранковски. Потоа од слободен удар по ... Read More »

Вардарки на ниво, Македонија поразена од Ц.Гора во младински дуел (ФОТО)

sd9

Денес се одигра првиот пријателски дуел помеѓу Македонија и Црна Гора. На мечот настапија сите шест вардарки кој се во составот на оваа селекција. Дуелот започна со воства на гостинките кои ние постојано ги изедначувавме, па при 1-2 за нас погоди Џатевска Ивана, која одлично прими топка  и уште помајсторски се ослободи од чуварот погодувајќи за 2-2.  Потоа стапи на ... Read More »

Парондо ќе ги има Борозан и Дисингер на левата бековска позиција во Загреб

vardarfans-borozan

Тренерот на црвено-црните, Роберто Парондо ќе има две опции на левата бековска позиција за утрешниот дуел од осминфиналето против ППД Загреб. Денес патуваат со тимот германецот Дисингер и црнoгорскиот интернационалец Вуко Борозан. Германецот се очекува да одигра како стартер, тој е целосно опоравен иако имаше тежок пад во последниот дуел од групната фаза во мечот со европскиот првак во “Јане Сандански“. Борозан ... Read More »

ЖКК Вардар како лидер на табелата ќе ја пречека екипата на Баскет Кам

zkk

Изминатиот викенд  девојките на ЖКК Вардар го искористија фактот што првакот Бадел 1862 беше слободен   и избија на врвот на првенствената табела. Девојките на Жаклина Стојановска во дуел од 17.коло  на кој бевме “гости“ во Кале дојдоа до победа во Гостивар со 32-105. Сега на табелата сме првопласирани со 31.бод, еден повеќе од Бадел кој има дуел помалку одигран досега во ... Read More »

ЖРК Вардар одигра борбен дуел со Спартак, “фортуната“ не не посака во клучните моменти па забележавме пораз

xd

Спортот носи победи и порази, така девојките на Вардар првпат во сезонава “врзаа“ два неуспеси во низа, па денес со голем психолошки товар влегоа во дуелот со Спартак.  Тежината на неуспехот им донесе “тешки“ нозе на денешниот дуел, противникот мотивиран тргна и поведе, ние се обидувавме да стиггнеме во тек на цел меч. Дојдовме блиску, изедначивме и во клучниот момент ... Read More »