Tuesday ,27 February 2024
Последни:
Home > Uncategorized > Пикер од Бундес лигата го засилува Вардар, Сергеј Горпишин нов партнер на Стоилов
Пикер од Бундес лигата го засилува Вардар, Сергеј Горпишин нов партнер на Стоилов

Пикер од Бундес лигата го засилува Вардар, Сергеј Горпишин нов партнер на Стоилов

По потврдата дека бразилецот, Фереира ќе замине во Веспрем ова лето, се отвори прашањето кој играч ќе го замени. Црвено-црните најдоа решение од најдобрата европска ракометна лига, германската Бундес. Дел од црвено-црниот табор од ова лето ќе биде  рускиот репрезентативец, Сергеј Горпишин.

Станува збор за млад играч  (21 год.) со одлична градба за пикер,  има над два метра висина и над 100 кг маса. тој  настапува на пивотменската позиција. Русинот настапуваше за германскиот бундеслигаш Ерланген. Покрај тоа е  актуелен репрезентативец на Русија,  за својата земја  настапи на последното Светско првенство кое се одигра во Германија и Данска.