Wednesday ,28 September 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 44)

Uncategorized

„Лавиците“ покажаа зашто се „хегемони„ во лигата, висока победа во гости кај КЛ7 за 11/11

83831224_10216201532973218_7866930543399534592_o

Доминацијата на пионерките на ЖРК Вардар во својата Група-1 продолжува, тие денес на 11 меч оваа сезона дојдоа до исто толку победи па се зацврстија на врвот на табелата со 33.бода. Гостувавме кај тимот на КЛ-7 кој се покажа како „лесен плен“ и го совладавме со 09-28. Домаќинот се обиде да „покаже заби“ на стартот па поведе во две прилики, ... Read More »

Стефаноска Сара: Играњето во Вардар е мојот сон, пролетва атакуваме на две круни

sara2

Веќе утре започнуваат првите натпревари за пионерската екипа на ЖРК Вардар, тимот предводен од Платон и Папуџиева е во „лов“ на двете титули. Пионерската и кадетската од изминатата сезона се во наш посед, на зимска пауза заминавме со лидерски места во двете конкуренции. Денес како најава на пролетниот дел ви носиме интервју од една од најсветлите точки во овој тим, ... Read More »

Момците на РК Седмерец, Будимир и Ангели Вардар до победи во Јуниор лигата кај ген.2008/09

2108-660x330

Попладнево екипите на РК Ангели, Будимир Вардар и РК Седмерец дојдоа до победи во дуелите кај момците родени 2008/2009 година. Ова прво  коло од ракометната Вардар Јуниор лига во 2020 година се играше во СЦ „Јане Сандански“. Во еден одличен дуел РК Седмерец од Охрид ја совлада екипата на РК Кисела Вода Вардар со 20-16. Кисела Вода отвори подобро и ... Read More »

Триумфи за дамите на Делчево и РК Драчево Вардар во Јуниор лигата

413-660x330-660x330

Денес се игра вториот натпреварувачки ден во Јуниор ракометната лига во 2020 година. Ова е прв викенд во пролетната полусезона кога се игра ракомет, кај дамите во генерација 2006/2007 се одигаа два меча. Во првиот меч, РК Драчево како и вчера беше убедлив со тимот на РК Будимир. Девојките започнаа со почетни 1-1, по што драчевки успеаа да се одлепат ... Read More »

Резултати од вчерашните мечеви во младинската кошаркарска лига “Вардар

85249689_614697629310309_6590965329638195200_n

Викендовсе игра треттото коло од младинската кошаркарска лига „Вардар’. Мечевите ќе се играат на позната локација, нашата сала при СРЦ “Кале“ (мала сала). Ова се резултатите постигнати на вчерашниот натпреварувачки ден: Резултати ТРЕТО КОЛО Прв Дел Борец Баскет Велес – Квиско Баскет Скопје (2005/06) 36:49 Крсте Мисирков Куманово– Свети Николе (2005/06) 84:20 Квиско Баскет Скопје – Риниа Куманово (2003/04) 72:63 Крсте Мисирков ... Read More »

Јуниор лига: Две победи за Бисинов-1 и Будимир Вардар кај момците во ген.2008/09

87-660x330

Денес во Јане Сандански се одигра првото коло во Вардар Јуниор лигата во новата 2020 година. Во првите три меча кај момците родени 2008/2009 тимот на РК Бисинов1 забележа две победи, додека екипата на Будимир Вардар еден триумф на еден дуел. Во првиот меч момците на  РК Бисинов Вардар1 имаа лесна задача против тимот на РК Карпош/Урдаревски и дојдоа до висока победа.  ... Read More »

(ФОТО) ЖРК Вардар и пионерите на РК Вардар одиграа тест-меч

29

Утрово, во големата сала при СЦ “Јане Сандански“ тренинг-меч имаа девојките од ЖРК Вардар и пионерскиот тим на ракометниот клуб Вардар. Двата колектива се подготвуваат за пролетниот дел, за разлика од првиот меѓусебен дуел сега момците дојдоа до победа. Тие триумфираа  на овој тест со 37-35 (23-16). Прв стрелец кај дамите беше десното крило Ива Јаковчевска таа успеа да постигне ... Read More »

Викендов во „Кале“ ќе се игра 3.коло од младинската кошаркарска лига “Вардар“

24068091_116158252497585_4765562815102765170_n

Викендов ќе се одигра треттото коло од младинската кошаркарска лига „Вардар’. Мечевите ќе се играат на позната локација, нашата сала при СРЦ “Кале“ (мала сала). Дуели ќе има во сабота и недела, ова е распоредот за првиот натпреварувачки ден: ТРЕТО КОЛО – прв дел, сабота 22.02.2020 09:00 Борец Баскет Велес – Квиско Баскет Скопје (2005/06) 10:15 Крсте Мисирков Куманово– Свети ... Read More »

Куглање: Пелистер минимално го совлада Вардар

kug2

Викендов, екипата на КК Пелисер 1982 од Битола беше домаќин на КК Вардар во меч од 11.коло во Првата Македонска кугларска лига. Битолчани успеаа со минимални 5-3 да дојдат до победа во оваа средба. По одиграни шест дуела беше 3-3, реми двата поена за подобар тимски скор отидоа кај зелено-белите. Тие соборија 3239 „дрва“, а нашите црвено-црни дојдоа до бројот ... Read More »

EП: Нуров, одлично тргна во репасажот , доминација и победа со „туш’

86448461_2578441655734001_6621394962476957696_n

Вчера, на Европското првенство 2020 кое се одржува  во Рим, Италија, македонскиот репрезентативец  Могамедгаџи Нуров очекувано беше поразен  од апсолутниот фаворит на за европски првак,  Абдулрашид Садуалев од Русија. Сепак токму таа средба му донесе шанса за медал. Русинот кој е супериорен во оваа категорија и е актуелниот олимписки и светски првак  дојде до финалето со што му даде шанса низ репасажот на Нуров ... Read More »