Tuesday ,07 February 2023
Последни:
Home > Uncategorized (page 45)

Uncategorized

МТВ денес со снимки од ФК Вардар-Работнички и РК Вардар-Војводина

21691-nerealizirani-mnogu-shansi-i-penal-na-kraj-bez-golovi-so-rabotnichki

Спортскиот канал на Македонската радио и телевизија ќе емитува денес неколку спортски настани, поточно снимки од истите. За нас интересни се два меча, еден на ракометниот и еден на фудбалскиот црвено-црн колектив, Вардар. МРТ-3 програма за ВТОРНИК, 09.06.2020 08.00 македонски фудбал: БОРЕЦ-ВАРДАР 09.45 СЕХА ракомет 2019/2020: МЕШКОВ Б.-ЕУРОФАРМ Р 11.15 македонска кошарка: ПЛЕЈ-ОФ 2019 МЗТ СКОПЈЕ-ГОСТИВАР – (1/2-финале) 12.45 ТАНЦ ... Read More »

(ВИДЕО) Вардар победник на Купот на маршал Тито

12189-na-deneshen-den-vardarovo-slavje-vo-belgrad-osvoen-kupot-na-sfrj-660x330

Во сезоната 1960/61 Вардар испиша убава страница во својата историја. Вардарци го освоија Купот на маршал Тито во Белград, во финалето совладан беше тимот на Вартекс со резултат 2:1. Резултатот беше отворен во 50 минута, Владо Николовски беше стрелец на првиот погодок. Потоа три минути подоцна и Илиевски погоди за веќе предност од 2:0. До крајот на мечот тимот на Вартекс успеа само да намали на ... Read More »

На денешен ден 2019! Лавиците „крикнаа“ до небо, пионерките станаа кадетски шампиони на Македонија

sg

На денешен ден лани, девојките на Платон и Папуџиева, пионерките на ЖРК Вардар направија неочекуван успех. Тие покрај титулата која од претходно ја имаа во својата генерација успеаа на Ф-4 турнирот во поврозасната категорија, кадетска да обезбедат титула. Се надминаа себе и покажаа дека се најдобра млада екипа во Македонија. Веста за нивнот успех пренесена на нашиот сајт изгледаше вака: ... Read More »

Комити денес слават 33.години од формирањето

101547910_2977200759000856_1396773323718787072_o

Преземено во целост од официјалната страница на Комити Запад: Не дека пред 1987-ма немаше организирано навивање на Градски, имаше и тоа доста време предходно, и почетоците се на источната трибина, но под разни имиња и под црвено црните знамиња и боите на Вардар. Но првпат знаме Комити е истакнато на Западната трибина, и како датум кој е општо прифатен како ... Read More »

Ристова за Вардар Фанс: ЖРК Вардар е стабилизиран, атакуваме на титулата со моите девојки

dragana3

ЖРК Вардар по заминувањето на Сергеј Самсоненко од ракометните колективи се најде на “крстопат“. Па така истиот не беше во плановите на новиот сопственик на РК Вардар. Тимот сепак „преживеа“ на радост на многумина. Вардар е најнадежен женски колктив во земјава, има највеќе кадетски, младински и сениорски репрезентативки. Оваа генерација во почетоците, односно во пионерска конкуренција ја создаде Драгана Ристова. ... Read More »

Кошаркарскиот камп на Вардар со триото тренери: Радуловиќ, Јованчев и Крстиќ

101318043_2040842882714768_1097805787025113088_o

Кошаркарскиот клуб Вардар по долга пауза поради пандемијата со Корона вирусот ги најави првите активности. Kошаркарскиот клуб Вардар  известува дека од почетокот на јуни 2020 година, започнува со индивидуални тренинзи, кој ке бидат специјално прилагодини и подготвени од нашите најдобри тренери. Познато е и  триото кое ќе работи со надежите, станува збор за еминентни кошаркарски стручњаци предводени од тренерот на првиот ... Read More »

На денешен ден 2019: ЖКК Вардар на чело со Стојановска Жаки дојде до првата титула

img_20190530_214914_172-469x330

На денешен ден лани, 2019 година за првпат ЖКК Вардар дојде до титулата во Македонија. Во финалната серија девојките предводени од Жаклина Стојановска дојдоа до пехарот. Во веста објавена на нашиот сајт точно пред една година сме донеле: Шампиони… Конечно падна Бадел. Избраничките на Жаклина Стојановски се на седмо небо, по освојувањето на титулата во македонската лига со 3:0 против ... Read More »

На денешен ден 2017: „Давид го победи Голијат“, Вардар со високи 7-1 го фрли Макпетрол на колена за Куп трофеј

sr

На денешен ден пред три години, во 2017 во кугларскиот Куп на Македонија се случи „Давид да го победи Голијат“. Односно нашиот КК Вардар успеа да го совлада фаворитот, тимот со најголем буџет во овој спорт и апсолутниот владател екипата на КК Макпетрол. Одлична тактика на мечот имаше веќе покојниот Драги Димитровски, легендарниот Чичко Драги маестрално ги обмисли паровите и ... Read More »

ЖКК Вардар: Индивидуален кошаркарски камп за кошаркарки над 14г.

100099101_2040082332790823_760127993560432640_o

Како што известуваат од Кошаркарскиот клуб Вардар, поточно од женскиот тим наскоро ќе започнат активности. Поради светската пандемија со Корона вирусот од март салата “Кале“ и сите тренинзи беа “под мраз. Конечно доаѓа до значајно олабаување на мерките па се подготовуваат за нови активности. Тие најавуваат индивидуален кошаркарски камп за кошаркарки над 14 години. Тренери на истите ќе бидат, првиот ... Read More »

Уште како дете се истакнуваше со своите дриблинзи

vardafans

Уште како дете се истакнуваше со своите дриблинзи. Најпрвин стана носител во играта на ФК Единство, а набргу за неговите квалитети ”дознаа” и од ФК Вардар. Во 1962 година дојде и тој ден, Мете Спасовски се најде во кабината на Вардар, го облече Вардаровиот дрес и настапи на повеќе од 600 натпревари, што првенствени, што пријателски. Неуморен во играта, мајстор ... Read More »