Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > Uncategorized > Висока победа против Ѓорче во последното есенско коло за ЖРК Вардар
Висока победа против Ѓорче во последното есенско коло за ЖРК Вардар

Висока победа против Ѓорче во последното есенско коло за ЖРК Вардар

ЖРК Вардар ја заврши есенската полусезона со победа, денес високо ја совладавме екипата на РК Ѓорче Петров на домашен терен. Девојките на Ристова и Царчев победија со 32.гола повеќе односно со резултат 46:14 (18:8).

126466319_10218491821869009_6112432534945072035_o

126624740_10218491823109040_5340823753799454291_o

Вардар тргна офанивно по првата судиска свирка, почнавме да правиме предност на самиот почеток. По 10.минути игра водевме со плус пет, на семафорот беше 7-2 за нас. Следеше игра гол за гол па во 15.минута точно на половина на првиот период поведовме со 10-5 со голот на Костовиќ. Следеа 4.минути стерилна игра без погодоци, по една одбрана на Илиќ тргнавме во брза трансформација и погододи Лазаровска Михаела која беше прв стрелец во овој период со 4.гола.

c2-2

Успеавме да ја удвоиме предноста, на 30.секунди до крај ја пробивме двоцифрената бариера и со голот на Миновска поведовме со 18-8. Покрај 4.гола на Лазаровска во првиот дел по три имаа Миновска и Tрпевска Ивона.

126521667_10218491824029063_4063650799879396565_o 126983207_10218491823949061_4174471474720290862_o 126903699_10218491821549001_6741714708138087270_o

Вториот дел го отворивме со брзи два погодока, противникот не успеа ја совлада нововлезената Грујовска, по брза контра стрелаа Јана Паковска и Фани Ѓорѓиевска па само 90.секунди ракомет водевме со 20-8.Во вториот дел во игра Ристова ги уфрли девојките со помала минутажа сезонава: Паковска, Стефаноска, Попова и Цветковска. Сепак и покрај тоа ние имавме ритам. Во 39.минута отидовме на 15 плус, по одбрана на Грујовска и по брза контра стрелаше Попова. Границата од 20.гола ја минавме во 48.минута кога украде топка па со брзо движење во контра напад погоди Коцева Бојана. Се беше познато освен конечниот исход, победивме со 46:14 на крајот.

126802115_10218491824549076_2024170168602702509_o

Прв стрелец денес беше Трпевска со 10 гола, воедно со ова ја “запечати” првата позиција на клубската листа на стрелци оваа есен, таа досега погоди 63.пати сезонава. Одличен меч имаше и Фани Ѓорѓиевска впишувајќи 9 погодока. По четири гола имаа: Стефаноска, Попова, Лазаровска и Коцева. Миновска имаше три, по два гола впиша: Цветковска и Џатевска.

126490790_10218491822669029_3509783198444716337_o c
Кај голманите имавме расположени девојки кои имаа над половина фатени удари. Илиќ бранеше во првиот дел и имаше 9.одбрани (52% ефикасност), во вториот дел Грујовска впиша 8.интервенции, таа сопре 58% од упатените удари во нејзиниот гол.

126458390_10218491823269044_164379759047702002_o