Thursday ,25 July 2024
Последни:
Home > Uncategorized > Јотиќ дел од идеалниот тим за Ф-4 во СЕХА
Јотиќ дел од идеалниот тим за Ф-4 во  СЕХА

Јотиќ дел од идеалниот тим за Ф-4 во СЕХА

Вчера со финалето Веспрем-Вардар заврши сезоната 2019/2020 во СЕХА лигата. За играч на сезоната  е прогласен голманот на Веспрем, Родриго Коралес. Чуварот на мрежата на унгарскиот тим се најде и во идеалниот тим на турнирот во Задар како најдобар голман. Во овој избор имаше место и за средниот бек на црвено-црните, Јотиќ:

Најдобро десно крило е прогласен Гашпер Маргуч (Веспрем)

Најдобро лево крило е Давид Мандиќ (Загреб)

Најдобар десен бек Хорхе Македа (Веспрем)

Најдобар среден бек: Ловро Јотиќ (Вардар)

Најдобар лев бек: Александер Шкурински (Мешков Брест)

Најдобар пивот: Андреа Оливер Нилсон (Веспрем)

Најдобар дефанзивец: Блаж Благотиншек (Веспрем).