Saturday ,04 December 2021
Последни:
Home > Uncategorized (page 6)

Uncategorized

Среќен роденден Марко Мишевски

118307725_10159742550905348_3673587517024859390_n-615x330

Денес својот 22.роденден го прославува играчот на Вардар, Марко Мишевски. Репрезентативецот на Македонија се врати минатата година во Вардар, откако мина неколку месеци во екипата на Гренобл. Нашата редакција му посакува многу здравје, среќа и успеси во црвено-црниот дрес. СРЕЌЕН РОДЕНДЕН МАРКО ! Read More »

(Видео) Цел меч, финале „Ѓорче Петров Куп“, вардарки „сребрени“

236337379_10220097456808879_5546199680645975791_n

Вчера, тимот на  Ѓорче Петров и Вардар одиграа борбен и неизвесен натпревар во финалето од првиот „Ѓорче Петров Куп“. Победник на турнирот е екипата на Ѓорче Петров која победи  финалето со 28:23 (16:14). Вардарки дојдоа до 2.позиција на овој турнир, на истиот одиграа три средби остварија две победи и впишаа еден пораз. Целосна снимка од финалето одиграно вчера  може да погледнете  на следниот КЛИК! Read More »

Куглање: Среќен роденден Гиевски Влатко

yy

Денес свој роденден прославува, Влатко Гиевски членот на кугларскиот клуб Вардар. Тој на црвено-црниот кугларски колектив се придружи пред  4.години. Славеникот на кој му го честитаме роденденот и оваа сезона ќе биде дел од Вардар, му посакуваме здравје и успех  во новите предизвици со нашиот тим. Среќен роденден Влатко! Read More »

Вардар го победи шампионот на Србија- Јагодина, Трајкоска со клучна одбрана во 1.коло од „Ѓорче Купот“

a

Вечерва, ракометарките на ЖРК Вардар имаа победнички старт на турнирот „Ѓорче Петров Куп“, откако славеа над српскиот шампион Јагодина со 25-24. Девојките успеаа со победа да стартуваат во ова прво коло и да си овозможат со победа утре над Деспина место во финалето. Избраничките на Драгана Ристова отворија одлично, имаа водство го контролираа резултатот се до 15-12. Потоа  српските ракометарки ... Read More »

Ангеловска Ива минува од кадетскиот тим на Вардар во сениорскиот на Спартак

237333032_255431769747611_460482131443241871_n

Кадетскиот тим на ЖРК Вардар како што кажавме даде многу сениорки ова лето, веќе во првиот тим на црвено-црните има прекоманда на 5-6 девојки. Две девојки претходно заминаа во сениорските тимови на  Металург и Аеродром, а сега и една ракометарка заминува во сениорскиот тим на Спартак. Ива Ангеловска ја менува средината, таа од кадетската црвено-црна екипа ќе мине во редовите ... Read More »

Савевски со 5.вардарки и против Литванија

233282483_10220036635008372_5800536785078324480_n

Hа ЕХФ шампионатот во Клаипеда, кадетките денеска ќе бидат на многу поголем предизвик и прв сериозен натпреварувачки тест. Наш  ривал е домаќинот на овој ЕХФ шампион, селекцијата на  Литванија дуелот се игра во 18-00 часот. Селекторот  Савевски  се одлучи кои 16 ќе започнат денес. Од нашите девојки во составот се: Јана Равојска (Вардар),Магдалена Тошевска (Вардар), Бојана Коцева (Вардар), Борјана Коцева (Вардар) и ... Read More »

Савевски со пет вардарки во составот за мечот со Косово

w17-660x330

Женската  кадетска  на Република Македонија, денес ќе го одигра својот прв натпревар на ЕХФ Шампионатот. Прв ривал на шампионатот  во Литванија ни е  селекцијата на Косово. Македонија се очекува да биде  фаворит на овој дуел  и да стартуваме со победа мечот започнува во 18-00 часот, веќе е познат составот. Селекорото носи 17 девојки, се одлучи кои 16 ќе започнат денес. Од ... Read More »

Нуров: Очекувам успешен настап, затоа и дојдов на Олимпијадата во Токио

nurov-pobedni-vo-tbilisi

„Се чувствувам добро“, изјави македонскиот репрезентативец во борење Могамедгаџи Нуров за Ипон.мк од Токио. „Очекувам да имам успешен да настап, затоа и дојдов на овие Олмписки игри“, вели Нуров. За конкуренцијата, која е многу силана во категоријата до 97 килограми, затоа што тука двете најголеми ѕвезди Абдулрашид Садулаев (Риусија) и Кајл Снајдер (САД), Нуров вели: „Сите противници се многу силни, ја чекаме ... Read More »

Честит ИЛИНДЕН!

ilinden-364x330-364x330-364x330-364x330-364x330-364x330

ЧЕСТИТ ИЛИНДЕН МАКЕДОНЦИ … На денешен ден далечната 1903 година во срцето на моќната отоманска империја една мала организација реши да го оствари историскиот сон на еден народ, своја самостојна држава. Храбрите иако малубројни Комити на денешен ден го отпочнаа Илинденскиот востание. Денес тоа свето име го носиме ние навивачите на Вардар, кои се трудиме да го оправдаме тоа свето ... Read More »

(ФОТО) Јуниорската екипа на АК Вардар на државниот крос на СФРЈ, Инџија 1964

83847651_193485628517106_4731383419777318912_n-1

Ви носиме ново парче од историјата на АК Вардар, истото е авторство на професорот Мирослав Бошковиќ, неуморен и во пензионерските денови кога во прашање е Вардар. Авторот: Фотографијата која Ви ја презентирам, ја добив од Марија Гаврилоска, ќерка на познатиот атлетичар и рекордер од АК “Вардар”. По долготрајни напори, успеав да дојдам до сознание за атлетичарите на фотографијата, како и настанот ... Read More »