Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 4)

Uncategorized

КК Вардар ќе игра „мајсторка“ со Баскет Кам

kk-vardar-660x3302-660x330-660x3301-660x330

Екипата на Чаир 2030 е првиот полуфиналист во Втората лига-мажи и единствена која успеа да влезе меѓу четирите најдобри по само два одиграни натпревари од четвртфиналето. Амбициозниот тим од населбата на северот на Скопје, по втор пат во рок од неколку дена го победи Партизан Водно Санс со сигурни (90:75) за затворање на оваа серија со „чисти“ (2-0) и сега ... Read More »

(Видео) ЖОК Вардар ЕМ со гостинска победа кај Младост УГД

279523504_719622286124231_218443873334305275_n

Девојките на ЖОК Вардар ЕМ дојдоа до уште една победа, тие гостуваа во Штип кај тимот на ОК Младост УГД. На натпреварот кој се одигра во салата „Јордан Мијалнов“ оставија гостински успех, победата беше обезбедена со резултат 1-3, по истата остануваме на 2.позиција на табелата. *Видео од целиот натпревар на црвено-црните дами може да погледнете на следниот ЛИНК! Read More »

Дербито, Ѓорче Петров-ЖРК Вардар закажан за 2.мај

274979974_1403943736726869_206844108411481048_n-660x3301-660x330

По паузата поради ЕХФ неделата и по крајот на велигденските празници овој викенд продолжуваат возбудувањата во женската ракометна сениорска конкуренција. На програмата е 11.коло од плеј-офот, во него девојките на Ристова и Царчев ќе бидат дел од дербито на колото. ЖРК Вардар ќе гостува во скопската населба Ново Село кај тимот кој е пред нас на табелата, екипата на Ѓорче ... Read More »

Младинците одиграа реми со тимот на Македонија ЃП

71

Денес, на теренот при Тренинг камп Хиподром, младинците на ФК Вардар беа домаќини на екипата на ФК Македонија Ѓорче Петров. На оваа средба како и на кадетската отворивме со предност, сепак на крајот моравме да се задоволиме со бод. Натпреварот заврши реми 1-1 (1-0). Младинците започнаа со овој состав: Стојковски Лука, Трпезановски Дарко (К), Серафимов Давор, Стојилевски Марко, Каровски Сандро, Дошев Ѓорѓи ... Read More »

Кадетите без бодови од натпреварот со Македонија ЃП

277778137_10221221508829477_702715058096294014_n

Кадетите на ФК Вардар, денес во рамки на 20.коло беа домаќини на скопскиот ривал, тие  беа совладани со резултат 1-4 на средбата со ФК Македонија Ѓорче Петров.  Нашите момци  имаа предност и поволен резултат на полувреме, но потфрлија во вториот период. Вардар започна со овие 11:  Данстак Андреј, Ивановски Лука, Здравковски Симеон (К), Таневски Кристијан, Петровски Андреј, Јовановски Филип, Анчевски ... Read More »

КК Вардар со предноста на домашниот терен го започнува 1/4-финалниот плеј-оф

kk-vardar-660x3302-660x330-660x3301-660x330

Во втората кошаркарска лига четирите четвртфинални серии ќе стартуваат веднаш по Велигденските празници, односно веќе од утре. Според системот „подобар во три натпревари“, Предноста на домашниот терен ја имаат екипите пласирани од 1. до 4. позиција на табелата во регуларниот дел меѓу кои  и КК Вардар. Ние утре, среда 27.април сме домаќини на тимот на Баскет Кам. Дуелот во малата ... Read More »

Листа на стрелци и одбрани на ЖРК Вардар по 10.кола во Плеј-офот

z1

На сцена во женската ракометна лига е пауза поради ЕХФ-неделата, стандардно правиме пресек на листата на стрелци и одбрани за избраничките на Ристова и Царчев. По 10.коло со 7.победи и 4.пренесени бода сме на позицијата број три на табелата со 25.бода. Во преј-офот постигнавме 291.погодок (просек 29.по меч) и понатака имаме висока ефикасност во нападот што не краси цела сезона. ... Read More »

Kуп! Вардар во 1/2-финалето по убедливата победа над Шкупи кај пом.пионери

111-660x330

Денес на игралиштето во „Хиподром“ , помладите пионери на ФК Вардар го пречекаа Шкупи  на меч кој е дел од натпреварите од 1/4 финалето во Купот на Република Македонија. Црвено-црните со убедлива победа обезбедија 1/2-финале, ние победивме со 5-0 (2-0). Јанев дуелот го започна со следниот состав:  Данстак Андреј, Николов Михаил, Ајетовиќ Нуман, Миовски Александар, Порчу Димитар, Јанкоски Драган Николовски ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ со минимален пораз во Струмица

278501478_740812087329718_8039336152033851984_n

Во 2.коло од плеј-офот, во гости ЖОК Вардар ЕМ го доживеа првиот пораз од дирекниот конкурент за лидерското место кое води во првата лига. тимот на Македонија Макс не совлада со минимални во сетови 3-2 на вчерашниот дел. Домаќинот поведе со 1-0 (25-12), нашите девојки се вратија во игра и изедначија на 1-1 во вториот сет (22-25). Ривалот поведе и со ... Read More »

Со победа денес ЖКК Вардар обезбедува 1/2-финална серија

zkk-660x330

ЖКК Вардар уште денес ќе може да мине во полуфиналето од плеј-оф сегментот. Девојките на Александар Ашаданов, денес го играат вториот дел од 1/4-финалната серија. Вардарки веќе водат по победата во „Кале“ со 1-0 над МЗТ Скопје,  натпреварот попладне во кој сме „гости“ во Кале ќе биде клучен за пласман понатака, истиот е закажан во 17-00 часот. Read More »