Sunday ,29 May 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 12)

Uncategorized

ЖКК Вардар по првиот круг се наоѓа на 3.место на табелата

zkk

Кошаркарките на Бадел 1862 со максимални седум победи во исто толку натпревари го завртеа „првиот круг“ од Првата лига. На гостувањето во Струга, иако заморени од долгиот пат до Словенија, „баделки“ ја потврдија фаворитската улога. Славеа со сигурни (74:59), за потврда на првата позиција. Онаа на која атакува и актуелниот шампион, екипата на Баскет Кам 2011. Составот од Македонска Каменица беше ... Read More »

КК Вардар домаќин на Шкупи

kkvardar-m20

Кај момците во Втората лига, на програмата е осмото  коло. Во рамки на истото, КК Вардар утре, сабота (27/11/2021), ќе биде домаќин во малата сала при СЦ „Кале“ во Скопје. Црвено-црните кои по 7.кола се на делба на втората позиција на табелата се домаќини на КК Шкупи. Утрешниот натпревар  кој е закажан со почеток во 18-00 часот ќе го судат: В.Цветаноски, ... Read More »

(Фотогалерија) Кадети: ФК Вардар-Њу Старс

259515279_10220575543120738_5830940956970410812_n

Во рамки на 6.коло од Супер лигата, кадетите на ФК Вардар,  на домашен терен ја пречекаа екипата на Њу Старс, на еден дуел на кој имавме водство на полувреме бевме совладани со минимална негатива. Гостинот дојде до три бода со резултат 2-3 (2-1) на оваа средба.   Read More »

КК Вардар денес домаќин на Борец Баскет

257940224_10223200865944341_8345004617965715512_n

Момците на Александар Јованчев  по победата минатото коло во Струмица ги очекува домашен предизвик. Тие во рамките на 7.коло од втората сениорска лига се домаќини во салата „Кале“. КК Вардар ќе ја пречека екипа на Борец Баскет, дуелот со тимот од градот Велес е закажан за денес, недела (21/11/2021) со почеток во 14-00 часот.  Read More »

Силекс ги освои бодовите на дербито против ФК Вардар

257909583_4539699879458324_7778433481265285235_n

Денес, ФК Вардар на теренот на ФФМ во Ново Лисиче го пречека во дербито од втората лига-Запад екипата на ФК Силекс. Во еден интересен натпревар  за жал бевме поразени во финишот со  1-2 (1-1) од  лидерот на табелата во оваа конкуренција. Дербито  на ланските прволигаши започна со подобра игра на  домашниот тим, кои носени од одличната атмосфера на трибините,  но  ... Read More »

(СТРИМ) Јуро Унирек-ЖРК Вардар

256599307_446638497089123_4394155363554050220_n

ЖРК Вардар,  денес (сабота, 20/11/2021) во Холанија со почеток во 16-00 часот ќе го игра реванш дуелот против тимот на Јуро Унирек. Оваа е натпревар од 3.коло во „Европскиот куп“. Стрим за гледање достапен на следниот ЛИНК Read More »

(Видео цел меч) Вардар владее со Скопје, ЖРК Металург втор пат совладан

258183088_876583713049198_2259895390972866571_n

Вчера,  во големото дерби во групата-Б, ЖРК Вардар гостуваше кај Металург во Автокоманда. Во еден квалитетен и возбудлив дуел покажавме зашто сме лидери и ги фрливме на колена домаќинките, ние победивме со резултат 21-22. Целосно видео  овој натпревар може да се погледне  на овој ЛИНК Read More »

Среќен роденден Димитровски Дарко

dare

Денес свој роденден прославува еден од најдобрите поединци на кугларскиот клуб Вардар, Дарко Димитровски. Тој е заменик-претседател на црвено-црните, активен играч и еден од најзаслужните со неговиот брат, Димитар за враќањето на црвено-црниот тим во кугларските води 2014 година. Покрај тоа тој е и во младоста има трофеј со КК Вардар. Човек со црвено-црна крв, кој со многу елан и желба е ... Read More »

ЖРК Вардар одигра храбро и борбено, но победата ја оствари силниот Јуро Унирек (ФОТО)

255460700_444066747346298_2631943748459798151_n

ЖРК Вардар во 3.коло од Европскиот куп беше домаќин на силниот тим на од Холандија, екипата на Јуро Унирек. Покажавме квалитет, борбеност и храброст на оваа средба против тим кој е далеку повозрасен и поискусен од нас. Вардарки всушност се комбинација на тим во кој играат младинки и неколку кадетки, па самото играње во оваа рунда е огромен успех. На ... Read More »

Денес, ЖРК Вардар-Јуро Унирек, влезот е слободен на овој дуел од “Европскиот куп”

received_4306463862785238

ЖРК Вардар е единствената македонска женска ракометна екипа која мина рунда и ги брани боите на земјава во европските клупски купови. Во 2.коло од „Европскиот куп“ со две убедливи победи ја минавме екипата на РК Приштина од Косово. Следен предизвик ни е тимот од Холандија, екипата на Јуро Унирек. Првиот меч во Скопје ќе се одигра денес, 13 ноември од 17:00 часот во ... Read More »