Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 13)

Uncategorized

Завировски одличен со победа на вчерашната трка

hh4

Нашиот,  Петре Завировски има одлична сезона зад себе, која ја круниса со победа на трката по повод денот на Македонската борба 23 октомври. Завировски покажа еден моќен перформанс делуваше храбро, брзо, ја повлече трката од самиот почеток. Воопшто не калкулираше. Оваа победа има посебен шмек. Нема да навлегуваме во детали тоа го знаат сите присутни на настанот. Вардарецот покажа исклучителна ... Read More »

ЖКК Вардар со втора победа во низа

311301116_10222197802876218_4890729860526274146_n

ЖКК Вардар минатата недела ја започна сезоната со победа на домашен терен,а овој викенд црвено-црните девојки остварија  нов успех и имаат два од два на стартот. Вчера, вардарки беа  гости кај екипата на МЗТ Скопје Аеродром во втората рунда од Групата-А . Овој натпревар кој се одигра во салата “Независна  Македонија“ го добивме со осум поена повеќе во однос на ривалот, победата дојде со ... Read More »

Преглед 6.коло! ЖРК Вардар на комотни 5.бода предност

310310702_1074096149964619_7459990032205798572_n

Викендов се одигра 6.коло во женската група-А каде што настапува ЖРК Вардар, оваа рунда не беше комплетна бидејќи Чаир поради меѓународни обврски не го одигра својот дуел. Се одиграа три натпревар во оваа рунда, Пелистер кој е на позицијата зад нас на табелата на домашен терен беше сигурен со тимот на Гевгелија. Екипата на Куманово имаше лесна задача кај тимот на ... Read More »

Атлетика: Завировски со нов настап во недела

8888

На 23 октомври со почеток во 13-00 часот по  седми пат, по повод денот на Македонската борба 23. Октомври, ќе се одржи атлетска трка во парк шумата Гази Баба. Истата ќе биде во должина од 10км, стартот и финишот ќе бидат пред црквата “Сретение Господово”, во населбата Железара, наспорти такси станицата Водно. Петре Завировски одлучи да се натпреварува до крајот на ... Read More »

Преглед на резултати од 5.коло во младинската фудбалска Супер лига

310580629_135217472598681_471528607059098255_n

Се комплетираше и 5.коло во младинската Супер Лига, во кое Вардар се сретна со екипата на ГФК Охрид Лихнидос. На четири одиграни натпревари остваривме две побед ( двете на домашен терен), еден нерешен резултат и еден пораз. Комплетни резултати од 5.коло во Супер лигата. Помлада пионерска Супер лига Охрид – Вардар  1:0 Работнички – Македонија Ѓ.П  2:2 Шкендија – Шкупи  ... Read More »

ЖРК Вардар со 5/5 за лидерска позиција, падна и Скопје

zrkzrkzrk

ЖРК Вардар, денес во рамки на 5.коло беше домаќин на Скопје, девојките на Александар Царчев дојдоа до 5/5 и се зацврстија на лидерската позиција со максимални 15.бода. На дуелот во „Круме Кепески“ дојдовме до триумф со 34-22. Поведовме, но ривалот се држеше најчесно на гол-два заостаток се до 5-4, кога со мини серија 3-1 поведовме со плус три (8-5) во ... Read More »

Куп: Вардар се пласира во 1/4-финалето, висока победа над Фортуна

310178507_482225907279815_2524539997719531076_n

Денес во  рамките на 1/8 финалето во фудбалскиот Куп на Македонија, ФК Вардар беше домаќин на екипата на Фортуна. Избраниците на Грнчаров обезбедија пласман  во следната елиминациска рунда, тие го добија натпреварот кој  се одигра на стадионот „Борис Трајковски“ со резултат (3-0). Започнавме офанзивно на почетокот, отворивме рано со погодок, веќе во 11.минута по асистенција на  капитенот Поп Златанов, реализираше Жоглев. ... Read More »

Младинките на ЖРК Вардар ги дознаа ривалите во Групата-А

264464616_2357116417758215_5199924772014026825_n

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија беа извлечени групите за младинските лиги во машка и женска конкуренција. Кај дамите се пријавени девет екипи, кои ќе разигруваат во две групи. Потоа следува четвртфинале во кој ќе се игра по принципот 1А – 4Б, 2А – 3Б…а пласман на Ф4, ќе обезбедат четирите победници Младинска лига, жени, 2022/23: група А (Запад) ... Read More »

Младинците со минимален пораз од ФК Милано

g

Младинците на ФК Вардар, денес забележаа минимален пораз на гостувањето кај Милано Куманово во дуел од 2.коло. Домаќинот со наш автогол во 90.минута дојде до победа со резултат 1-0 (0-0). .Стартни 11: Филевски Никола,Фидановски Зоран, Ибраим Левент, Величковски Никола (К), Дошев Ѓорѓи, Каровски Сандро, Јовановски Филип, Анчевски Никола, Цветков Горјан , Уневски Никола и Спасиќ Тино. .Одигравме лошо на оваа ... Read More »

Кадетите на Вардар високо го совладаа ФК Милано

306986821_127196480067447_4715129494103666230_n

Кадетите на ФК Вардар до нова победа, совладан тимот на ФК Милано Куманово во гости, на дуелот кој се одигра на „Градскиот Стадион“ во истоимениот град дојдовме до победа со резултат 1-4 (0-2). Црвено-црните кадети по две кола имаат максимални шест бода и се на делба на лидерската позиција на табелата. Стартен состав: Данстак Андреј, Трајчевски Александар, Рахми Рами, Митревски ... Read More »