Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > Uncategorized > Селекторот Лазаров го објави списокот на повикани ракометари за СП, пет вардарци со покани
Селекторот  Лазаров го објави списокот на повикани ракометари за СП, пет вардарци со покани

Селекторот Лазаров го објави списокот на повикани ракометари за СП, пет вардарци со покани

Селекторот на машката сениорска репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува списокот на повикани ракометари за собир и настап на претстојното IHF MEN’S WORLD CHAMPIONSHIP 2023 кое ќе се оддржи во Полска и Шведска во период од 11.01 до 29.01.2023 година.

СПИСОК НА ПОВИКАНИ ИГРАЧИ

Машката сениорска репрезентација е дел од групата Ф заедно со репрезентациите Норвешка, Аргентина и Холандија, а натпреварите од групата се играат во Краков, Полска во „Таурон Арена“.

Сениорите настапот на IHF MEN’S WORLD CHAMPIONSHIP 2023 го започнуваат на 13.01.2023 против репрезентацијата на Норвешка во 20:30 часот.

Потоа следи дуелот против репрезентацијата на Холандија на 15.01 во 18:00 часот, а последниот натпревар од групната фаза е на 17.01 против Аргентина во 18:00 часот.

Собирот на репрезентацијата е закажан на ден 20.12.2022 (вторник) во 11:30 h, Хотел Александар Палас во Скопје.