Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > Uncategorized > Миленкоска со 49.гола прв стрелец кај кадетките на ЖРК Вардар
Миленкоска со 49.гола прв стрелец кај кадетките на ЖРК Вардар

Миленкоска со 49.гола прв стрелец кај кадетките на ЖРК Вардар

Кадетската екипа на ЖРК Вардар оваа есен ја заврши на делба на првата позиција на табелата со тимот на Стружанка со по 19.бода. Девојките на Платон Анжела и Папуџиева Марија во седум рунди постигнаа 198.погодоци или во просек 28,30 голови по одигран натпревар што е одличен офанзивен просек.

Кога сме кај стрелците за кадетската црвено-црна екипа оваа есен погодија дури 17.девојки. Неприкосновен лидер е Миленкоска Леона, одигра фантастична есен за кадетките, таа зад своето име има 49.голови. Младата вардарка беше фантастичнa во двата правци покажувајќи високо ниво на игра. Втор стрелец е исто така одличната оваа есен, Тодоровска Дона со постигнати 31.погодок ја завзема “сребрената” позиција. Листата на стрелци кај црвено-црните кадетки изгледа вака:

d

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ

1. Леона Миленкоска 49 гола

2. Дона Тодоровска 31 гол

3. Мила Ристовска 15 гола

4. Сара Дамјаноска 13 гола

5./6. Дафина Соколовска 11 гола

5./6. Сара Ристовска 11 гола

7./8. Бојана Божиновска 10 гола

7./8. Леона Деметра Франгоска 10 гола

9. Неда Јанева 9 гола

10./11. Јана Поповска 8 гола

10./11. Ива Соколовска 8 гола

12. Јана Стојанова 6 гола

13. Ивана Смилевска 4 гола

14. Драгана Соколовска 3 гола

15./16./17. Ања Илијоска 2 гола

15./16./17. Ива Петрова 2 гола

15./16./17. Тамара Станковиќ 2 гола