Wednesday ,16 January 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 10)

Прв тим

Лекиќ и Цвијиќ повторно ќе ги гледаме во Скопје, но во дресот на српската репрезентација

vardarfans-lekic-i-cvijic

Андреа Лекиќ и Драгана Цвијиќ повторно ќе ги гледаме во Скопје, но во дресот на Српската репрезентација. Веќе поранешните ракометарки на Вардар ќе настапат за селекцијата на Србија во дуелот против Македонија, во рамките на квалификациите за Европското првенство. Овој натпревар ќе се одигра на 3-ти јуни во Ниш. Селекторот на Србија, Љубомир Обрадовиќ го објави поширокиот список, а на ... Read More »

Радичевиќ: Чест и задоволство ми беше да бидам дел од овој клуб, град и држава

vardarfans

Со завршниот турнир во женскиот куп на Македонија, кој изминатиов викенд се одигра во С.Ц. Јане Сандански се спушти “завесата“ на уште една натпреварувачка сезона во женскиот ракомет. Вардарки по петти последователен пат ја освоија двојната круна и ја потврдија доминацијата во Македонија. Со финалето против Металург, заврши и ерата на една екипа, која доминираше не само во нашата земја, ... Read More »

ЖРК Вардар со “проштална забава„ им се заблагодари на ракометарките за убавите поминати години

2

Дојде време за разделба на вардарки, кои во неделата го одиграа последниот свој натпревар, откако во финалето на купот ја победија екипата на Металург и на тој начин ја одбрани двојната круна. Клубот реши да им се заблагодари за сите поминати години во црвено-црниот дрес и организираше проштална забава во скај барот во “Хотел Русија“, на која беа собрани сите ... Read More »

КУП: Трите поединечни награди во рацете на македонските репрезентативки од ЖРК Вардар, Мицевска, Керамичева и Ристовска

33143380_1217932791676589_5532348065467334656_n

Денес, во “Јане Сандански“,  ЖРК Вардар ја одбрани и втората домашна титула. Девојките на Дибирова и Парондо по успехот и одбраната на титулата во домашното првенство, во финалето  со победата над Металург 46-24 (19-12), го подигнаа и шестиот Куп трофеј. По крајот на натпреварот беа прогласени најдобрите на Ф4 турнирот во Купот на Република Македонија. Сите награди заминаа кај македонските репрезентативки ... Read More »

ЖРК Вардар по шестти пат Куп победник

32981057_1217932145009987_4795655509417918464_n

ЖРК Вардар ја одбрани и втората титула. Девојките на Дибирова и Парондо по успехот и одбраната на титулата во домашното првенство, денеска со победата над Металург 46-24 (19-12), го подигнаа и шестиот Куп трофеј во својата историја. На средбата со Металург немаше неизвесност, иако Вардар повторно играше со „домашен состав“ со десет ракометарки. Ниту неизвесност, бидејќи „црвено-црните“ беа фаворити и пред ... Read More »

КУП: Вардар обезбеди финале по “потопувањето“ на ЖРК Пелистер, Вардар Јуниор на пенали испушти “сестрински дуел“

ds2

Денес во малата сала на С.Ц “Јане Сандански“ се одигра 1/2-финалето во Купот на Македонија во женска конкуренција. Во истиот учество земаа двете женски сениорски црвено-црни екипи. Во второто полуфинале девојките на Дибирова, тимот на  ЖРК Вардар очекувано славеше над Пелистер со 27-58 (16-29). Нашите дами  го обезбедија своето шесто финале во Kупот на Македонија, каде ќе ја бранат утре ... Read More »

КУП: “Јане Сандански“ домаќин на женскиот Ф4, Вардар ја брани круната

odredeni-saatnicite-za-kup-natprevarite-13592

Денес и утре ЖРК Вардар ќе ја брани и втората домашна круна, пехарот во Купот на Македонија. Завршниот Ф4 турнир ќе се игра во нашата сала “Јане Сандански“ во Скопје. Црвено-црните со две екипи ќе земат учество на завшницата покрај првиот тим тука се и младите вардарки од Вардар Јуниор на Симе Симовски. Во продолжение точните термини за одигрување, паровите ... Read More »

По три успешни сезони на Вардар Јуниор лига започнаа уписите за четвртата

11

По три одлични сезони стартуваат уписите за новата 2018/19 сезона( 4та сезона) од најконкурентната ракометна лига во Македонија за млади категории. Вардар Јуниор лигата со четвртата сезона по ред во организација на Ракометната академија Вардар, прераснува во традиција која на децата им дава простор за развој и напредок преку тренинзи и ракометни натпревари. Во информацијата од клубот за заинересираните се ... Read More »

Самсоненко: Нови имиња се голманот Милосављев, Горбок, меѓу новајлиите е и Дмитри Кисељев!

vardarfans-samsonenko-660x330

Gol.mk го објави и продолжението од интервјуто со сопственикот на Вардар Сергеј Самсоненко. Самсоненко сега говори за плановите на РК Вардар во иднина, новите играчи кои веќе се потпишани, можноста Лазаров да дојдеше во Вардар, причината за распуштањето на ЖРК Вардар и тн. Донесовте ѕвезди во екипата, дали некогаш се обидовте да го донесете Кире Лазаров во Вардар? Официјални преговори не сме ... Read More »

Гласајте за Лекиќ и Лејно, да бидат прогласени за ѕвезда на Ф4 турнирот во ЛШ

vardarfans-glasanje

Ракометарките на Вардар, Андреа Лекиќ и Амандин Лејно се најдоа во изборот за трите најдобри ѕвезди на завршниот турнир во Будимпешта. Вардарки го освоија второто место, а Лекиќ и Лејно беа најдобри поединци на двата завршни натпревари. Лекиќ беше најдобар стрелец на двата меча, додека Лејно имаше двоцифрен број на одбранети удари. Во овој избор се најде уште и Нике ... Read More »