Wednesday ,16 January 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 20)

Прв тим

Ѓер, Ростов Дон и Букурешт се многу блиску до Ф4

bukurest-ehf

Ѓер, Ростов Дон и Букурешт се многу блиску и речиси сигурно ќе играат на Ф4 турнирот во Унгарија и се можни противници на нашиот Вардар. Рускиот претставник во Лигата на шампионите, екипата на Ростов Дон, уште на дуелот во Унгарија кај Ференцварош славеше со резултат 29-31 и речиси сигурно е патник на завршниот турнир. Тимот на ЦСМ Букурешт е веќе на завршиот турнир без ... Read More »

(ВИДЕО) Суслина со најдобра одбрана, на првите натпревари од 1/4 рунда во ЛШ

vardarfans-suslina

Екипата на ЖРК Вардар е многу блиску да го повтори успехот од минатите четири сезони и повторно да обезбеди учество на завршниот турнир во Будимпешта. Црвено-црните славеа минимално на гостувањето против Митјиланд (23:24) и на реваншот во С.Ц. Јане Сандански само треба да го потврдат пласманот на Ф4. Ина Суслина ја има најдобрата одбрана во првата четвртфинална рунда. Суслина одбрани ... Read More »

(ВИДЕО) Цепелинот на Лакрабер и Лекиќ, четврти најубав гол во ЛШ

vardarfans-lekic

Вардар успеа да слави на првиот четвртфинален дуел од Лигата на Шампионите, откако на гостински терен минимално ја победи екипата на Митјиланд (23:24). Иако имавме негатива во најголем дел од натпреварот, црвено-црните успеаа со неколку погодоци во серија и пред се добрата одбрана кога не му дозволивме на противникот цели 16 минути да постигне гол, да направиме резултатски пресврт. Што ... Read More »

(ВИДЕО) Драгана Цвијиќ во трите најдобри ѕвезди на мечевите од првата 1/4 рунда

vardarfans-cvijic

Драгана Цвијиќ е ракометарката која најмногу прикажа на првиот четвртфинален натпревар од Лигата на Шампионите, на кој Вардар успеа со еден гол предност да го дочека реваншот во Скопје. Репрезентативката на Србија беше нерешлива енигма за противничкит ракометарки, кои никако не успеваа да ја задржат на линијата од шест метри. Цвијиќ постигна осум голови и беше најефикасна во нашите редови ... Read More »

(ВИДЕО) Лакрабер и Лекиќ со цепелин го најавија пресвртот во Данска

FC Midtjylland - HC Vardar Skope - Champions League 2015-2016

Вардарки со еден гол предност ќе го дочекаат реваншот во Скопје, откако славеа минимално (23:24) на гостувањето кај Митјиланд, во рамките на првиот четвртфинален меч од Лигата на Шампионите. Нашиот состав долго време имаше негатива, но со серија од неколку погодоци и пред се добра одбрана, кога домашниот тим не постигна гол цели 16 минути го најави пресвртот и на ... Read More »

Четири ракометарки на Вардар и Дибирова номинирани во изборот за најдобриот тим во ЛШ

vardarfans-nominacii

Четири ракометарки на Вардар и тренерот Ирина Дибирова се номинирани во изборот на најдобриот тим во Лигата на Шампионите, за оваа натпреварувачка сезона. Амандин Лејно се најде во номинираните за најдобар голман во оваа натпреварувачка сезона. Андреа Пенезиќ ќе се бори да биде најдобриот лев бек, додека Александра Лакрабер и Драгана Цвијиќ се најдоа во изборот за најдобар десен бек, ... Read More »

Пенезиќ: Сега победивме, но треба тоа да се потврди и во Скопје

vardarfans-penezic

Вардарки со предност од еден гол ќе го дочекаат реваншот во Скопје против екипата на Митјиланд, откако вечерва славеа во Икаст со резултат 23:24. По првото полувреме имавме негатива од три голови, која беше највисока во текот на мечот, а истата позитива ја имаа и црвено-црните во последните минути. На крајот можеме да бидеме задоволни од постигнатиот резултат. Пенезиќ истакна ... Read More »

Митјиланд падна во финишот, Вардар во Скопје носи еден гол предност

29793334_10155602179053251_4242411608136618262_n

Иако Вардар одигра лош натпревар, иако Вардар ништо не играше скоро 40. минути, сепак на крајот нашиот тим победи во Данска кај Митјиланд со резултат 23-24 (16-13). Домашниот тим играше одлично и имаше предност се до 40. минута, кога падна физички и не постигна погодок дури 17. минути. Со оваа победа, Вардар носи еден гол предност во Скопје. Непрепознатлив, со слаба одбрана ... Read More »

Вечерва во Митјиланд започнува битката за пласман на нов завршен турнир во Будимпешта

FC Midtjylland - HC Vardar Skope - Champions League 2015-2016

Започнува битката за пласманот на завршниот турнир во Лигата на Шампионите за екипата на ЖРК Вардар. Вечерва избраничките на Дибирова и Парондо гостуваат во Данска, на екипата на Митјиланд во рамките на првиот четвртфинален меч од најголемото натпреварување. Вардар како првопласиран во својата група од главната рунда и Митјиланд кој заврши на четвртата позиција во новоформираните групи, ја сочинуваат една ... Read More »

Вардарки со најсилниот состав ќе се спротивстават на Митјиланд

vardarfans-sostav2-660x330

Вечерва со почеток од 19:00 часот, вардарки го играат првиот 1/4 финален дуел во ракометната Лига на шампиони. Вечерва Вардар со една добра претстава, ќе биде многу блиску до уште еден Ф-4 турнир. Очекуваме добар натпревар. Веќе е објавен составот за вечерашниот натпревар. Вардар: Цвијиќ, Чанаџија, Хмирова, Бајрамовска, Кликовац, Кузнецова, Лакрабер, Лазовиќ, Лекиќ, Пенезиќ, Лејно, Петровиќ,  Радичевиќ, Ристовска, Саздовска и Суслина. Натпреварот ... Read More »