Saturday ,02 December 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 22)

Прв тим

Царчев ќе прозива на 3.август

d1

Александар Царчев, ќе го предводи сениорскиот  тим на ЖРК Вардар во новата сезона, 2022/2023 година. Веќе е познат планот за летните подготовки. Подготовките ќе започнат по илинденските празнувања, поточно на 3.август е предвиден првиот собир на црвено-црните дами. Следи период во кој најпрвин ќе се работи на физичката подготовка за која во тимот е задолжен Борис Данески, кондинциониот тренер на ... Read More »

Распоред, ЖРК Вардар започнува со две гостувања, во Куманово и Битола

172-1

Во  сезоната 2022/2023 во Женската лига се пријавија 16 екипи, кои ќе бидат поделени во две групи и до крајот на годинава ќе одиграат по 14 кола. На пролет ќе се игра во  плеј-оф и плеј-аут , кога ќе се играат по дополнителни осум кола со екипите од другата група. Вардар е дел од  групата А, каде  ќе игра вицепрвакот Куманово, ... Read More »

Костовиќ ќе ја продолжи кариерата во Овче Поле СУ

95

Уште една девојка која договорно со Вардар не ја продолжи соработката за идната сезона, 2022/2023 година мина во тимот од Свети Николе. Ангела Косотовиќ која ги мина сите возрасни категории од пионери до сениори во црвено-црниот тим дојде време да го напушти црвено-црниот брод. Десниот бек во идната сезона ќе настапува за тимот на Овче Поле Славјански Универзитет. Неколку дена пред ... Read More »

Познати групите во Женска лига, Вардар во група со Куманово, Чаир, Скопје…

172

Денеска во Ракометната федерација на Македонија беа извлечени групите за новата сезона во Женската лига. Има 16 екипи, кои ќе бидат поделени во две групи и до крајот на годинава ќе одиграат по 14 кола. Екипите се делат на плеј-оф и плеј-аут напролет, кога ќе се играат по дополнителни осум кола со екипите од другата група. Првото коло од Женската ... Read More »

Царчев ќе го води ЖРК Вардар во следните две сезони

caki1

За прв пат во кариерата, како прв тренер  Александар Царчев, ќе биде нов предводник на женскиот тим на Вардар.  Доаѓа на местото на Драгана Ристова, која замина од клупата на Вардар на крајот на мината сезона.  Одлично решение на раководството на црвено-црните дами за пополнување на позицијата шеф на стручен штаб.   Царчев речиси цела тренераскa кариера ја мина во ... Read More »

Среќен роденден Данески Борис

888

Минатата сезона, ЖРК Вардар се засили во стручниот штаб  со  кондиционен тренер и физиотерапевт. Нашиот тим е единствена женска екипа досега во Македонија која ќе има свој тренер задолжен за физичката подготовка.  Кондиционен тренер на тимот е Борис Данески, етаблиран, млад и искусен тренер. Вардар Фанс му го честита роденденот и  потенцира дека дефинитивно неговата работа се гледа на терен,  бидејќи како што пишавме ... Read More »

Лигата ќе брои 16 екипи, ЖРК Вардар во шеширот бр.2 за ждрепката

283340734_10221486478693558_6888535021352372248_n-660x330

Во новата сезона 2022/2023 во сениорската женската  ракометна лига ќе играат 16 екипи, што е за една повеќе од минатата, нов тим е ЖРК Скопје. Тимовите и оваа сезона ќе бидат  кои што беа поделени во две групи во есенскиот дел, ждрепката за Женската лига ќе се одржи на 7 јули од 12:00 часот, кога ќе биде потврден и распоредот ... Read More »

Галевска од Вардар мина во Овче Поле СУ

86-660x330-660x3301-660x330

Долгогодишниот бек на ЖРК Вардар, девојката која од пионерска до сениорската лига беше дел од црвено-црните, Галевска Марија го напушти вардаровиот тим и смени средина. Пред еден месец патиштата нејзини и на клубот се разделија, па средниот бек побара нов предизвик. Од есен таа ќе биде дел од Овче Поле Славјански Универзитет, тимот од Свети Николе кој минатата сезона ја ... Read More »

МИ: Момците убедливи со Турција, девојките со нов пораз

y3

На вчерашниот натпреварувачки ден на   Медитеранските игри во Алжир двете ракометни селекции на земјава имаа свои предизвици. Машката репрезентација на Македонија славеше против Турција со 22-31 на натпреварот од четвртото коло во групната фаза на Медитеранските игри. Предводник на нашата селекција беше десното крило Александар Петковски кој даде дури 11 погодоци. Женската репрезентација на Македонија која на  во Алжир настапува ... Read More »

Џатевска и Коцева со дури 9.гола во мрежата на Турција, пораз на стартот на МИ

1145-660x330-660x3301-660x330

Вчера, женската репрезентација на Македонија која е комбинирана кадетско-младинска, загуби на стартот на Медитеранските игри во Оран. За ривал го имавме  искусниот состав на Турција  кој дојде до победа со  резултат 27-34. Противникот на МИ е пристигнат  комплетен  сениорски состав и со романскиот селектор Костика Бучечи,  тие во вториот дел го скршија нашиот отпор. Во првите дваесетина минути се играше гол ... Read More »