Thursday ,20 June 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 21)

Прв тим

(СТРИМ) ЖРК Куманово – ЖРК Вардар

265930484_2361150377354819_1848446854795551204_n

Женскиот ракометен клуб на Вардар денес ја започнува новата сезона во првенството. Во рамките на 1.коло, нашите девојки гостуваат кај екипата на Куманово. Натпреварот ќе стартува од 19:00 часот  во спортската сала „Перо Наков“. ЖРК Вардар сезонава има нов тренер, тоа е Александар Царчев, додека Куманово е предводен од Драгана Ристова, која долг период беше дел од Вардар. Стрим од ... Read More »

ЖРК Вардар во дербито од 1.коло гостува кај Куманово

Vardar-Borac-turnir-Gjorce-2022_7-1068x632-660x330

Овој викенд започнува сезоната 2022/2023 во  женската сениорска ракометна лига. Своето официјално деби на клупата Царчев ќе го има против тимот на Куманово. Веќе во првото коло не очекува дерби натпревар гостуаме во истоимениот град, натпрварот е закажан за во сабота (10.септември). Дуелот во салата „Перо Наков“ ќе започне во 19 часот и 30.минути. Ова е интересен дуел, ривалот го ... Read More »

ЖРК Вардар убедлив на „грчкиот тест“, високо совладана Панорама

xxxxx

Вчера во салата „Круме Кепески „ во Скопје, се одигра меѓународен пријателски натпревар помеѓу ЖРК Вардар и тимот на РК Панорама од соседна Грција. Девојките на Александар Царчев беа далеку подобри од тимот од Солун и го совладаа со високи 13.гола позитива. Вардарки победија со резултат 36-23. . Уште во првите 30.минути на оваа тест-средба вардаровите ракометарки наметнаа ритам против ... Read More »

ЖРК Вардар, двете грчки екипи ќе ги пречека во „Круме Кепески“

00000000000000000000000-660x330

Женскиот ракометен клуб „Вардар“ ќе биде домаќин на два тима од Солун, Грција претстојниот викенд. Веќе е одредена локацијата за одигрување на двете контролки, дуелите ќе се играат во салата „Круме Кепески“ во скопската населба Кисела Вода. Во сабота ќе ја пречекаме екипата на Панорама, овој натпревар ќе се игра во 20-00 часот. Ден потоа во недела (3.септември) за противник ќе ... Read More »

ЖРК Вардар со „грчка генералка“ , ни гостуваат ПАОК и Панорама Солун

received_377525124574505

Пред почетокот на новата сезона, овој викенд кој е пред нас ќе биде последна прилика за подготвителни дуели на црвено-црните дами. Девојките на Александар Царчев, ќе одиграат две  интернационални контролки со екипи од Грција. Вардарки ќе бидат домаќини на два тима од Солун, во сабота ќе ја пречекаме екипата на Панорама, овој натпревар ќе се игра во 20-00 часот. Ден ... Read More »

Царчев и подмладениот Вардар го положија тестот

Vardar-Borac-turnir-Gjorce-2022_7-1068x632

Александар Царчев и девојките од ЖРК Вардар изминатите три дена беа дел од второто издание на меѓународниот турнир „Ѓорче Петров Куп 2022“, каде дојдоа до „бронзата“. Царчев прв пат го водеше тимот како кормилар, односно како прв тренер и имаше успешно деби. Тимот ни е значајно подмладен оваа сезона, заминаа неколку девојки, а нивното место го пополнија млади вардарки. Освен ... Read More »

Тошевска донесе “бронза” во 60.минута, ЖРК Вардар го совлада Борац

received_479830633614944

ЖРК Вардар го освои третото место на турнирот „Ѓорче Куп 2022“ откако со гол во последната минута го победија тимот на Борац Бања Лука, 26-25. Во меч полн со неизвесност каде прво Вардар имаше иницијатива и предност од неколку гола, а како одминуваше натпреварот така се менуваше и резултатот. Победникот се решаваше во последните моменти Борац имаше предност од 24-22 ... Read More »

ЖРК Вардар против Борац Бања Лука во дуелот за „бронза“ (Видео стрим)

0

Денес е последниот ден од   на меѓународниот турнир „Ѓорче Петров 2022“, за денес се резервирани натпреварите за пласман. Вардар ќе игра против екипата на ЖРК Борац  од Бања Лука, Република Српска (БиХ) во натпреварот за третто место. Од истиот може да се погледне директен пренос. Натпреварот започнува во 18-00 часот и може да се гледа на следниот ЛИНК! Read More »

Вардар убедлив со ЖРК Бор, Тошевска погоди 7.пати (Видео)

00000000000000000000000

ЖРК Вардар денес се сретна со тимот на ЖРК Бор Зијан Коппер на вториот ден  од  меѓународниот турнир “Ѓорче Куп 2022“. Девојките на Царчев дојдоа до победа со резултат 32-27. Тимот на Бор имаше предност на почетокот, србинките поведоа со 5-3, ние ја подобривме играта и успеавме да изедначиме на 7-7 во 9.минута со одличниот гол на Борјана Коцева која мина крај ... Read More »

Домаќинот поуспешен од ЖРК Вардар на отварањето на меѓународниот турнир

555555555555555555

Екипата на Ѓорче Петров-ЖРК  од денес  на првиот дел од  меѓународниот турнир “Ѓорче Куп 2022“ се сретна и го совлада нашиот ЖРК  Вардар. Домаќинот на турнирот победи со резултат 32-27. Првиот дел започна со по три гола на двата тима, за почетна резултатска симетрија 3-3. Во налет беше ривалот кој направи серија и поведе со шест гола  (9-3) успеавме да намалиме и на ... Read More »