Saturday ,02 December 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 40)

Прв тим

ЖРК Вардар домаќин на Приштина, останува да се потврди минувањето во 3.коло од Европскиот Куп

khfprisht-1200x630

ЖРК Вардар, утре, сабота (23.октомври) ќе го игра реванш дуелот од 2.коло во „Европскиот Куп“, црвено-црните дами се домаќини на РК Приштина од соседно Косово на овој возвратен натпревар.  На првата средба во главниот град на Косово, црвено-црните дами на Ристова, Платон и Папуџиева успеаа да бидат подобри и да донесат голема гостинска победа. Победивме во еден ефикасен дуел со резултат ... Read More »

КУП на РМ: ЖРК Вардар во групата-А со Ѓ.Петров

fb_img_16158063512081-660x330

Купот на Македонија во ракомет   кај дамите ќе има   15 екипи т.е.  сите екипи што се дел од Женската лига.  РФМ одличи екипите да се  поделени во четири групи А, Б, В и Г. Групите А, Б и В имаат по четири екипи, а групата Г има три екипи. Во групите А, Б, и В ќе се играат два полуфинални ... Read More »

ЖРК Вардар стигна и до петтата последователна победа во лигата, Спартак беше лесен „залак“ за разиграните вардарки

243044610_10220262992787175_6312913452337371782_n

Екипата на ЖРК Вардар стигна до уште една лесна убедлива победа во рамките на Супер Женската Лига од групата Б. Во спортската сала на „ОУ Круме Кепески“ вардарки дојдоа до висока победа на гостувањето кај екипата на Спартак. Конечниот резултат на овој нерамноправен натпревар гласеше 20:51, ова е петта победа во исто толку одиграни дуели. Целиот натпревар помина во знакот ... Read More »

(ВИДЕО) Погледнате ја доминацијата на ЖРК Вардар во 2.коло на Европскиот Куп

0000000000000000000000

Викнедов, ЖРК Вардар  во ГОЛЕМ СТИЛ СЕ ВРАТИ  во ракомета европа по 3.години пауза. Гостувавме кај  РК Приштина од Косово, девојките на Ристова, Платон и Папуџиева дојдоа до победа. Ние триумфиравме на дуелот од второто квалификациско коло на Европскиот Куп  со резлтат 35-39. Во продолжение видеа од двата дела од овој натпревар. Видео>I-Дел   Видео>II-Дел Read More »

Денес, ЖРК Вардар гостин на Спартак

57-660x330

По предизвиците кој одлично ги совладавме овој викенд во ракометна Европа, денес црвено-црните девојки имаат натпревар на домашна сцена.   ЖРК Вардар ќе одигра дуел од 5.коло од сезоната 2021/2022 година во женската ракометна Супер лига. Вардарки во оваа рунда влегуваат со максимални 12.бода.  Во петтата рунда гостува во Кисела Вода кај тимот на РК Спартак Сетекс, дуелот е закажан за денес (19.октомври, ... Read More »

ЖРК ВАРДАР ГАЗИ ВО ЕВРОПА, „ПОТОПЕНА“ РК ПРИШТИНА ВО КОСОВО, ЃОРЃИЕВСКА СО ПЕКОЛНО ДЕБИ

245808781_10220360820832815_2189881823982607081_n

 Бравооооооо….ЖРК Вардар денес во ГОЛЕМ СТИЛ СЕ ВРАТИ  во ракомета европа по 3.години пауза. ГостуваВме кај  РК Приштина од Косово, девојките на Ристова, Платон и Папуџиева дојдоа до победа. Ние триумфиравме со 35-39. Игравме без стандардините трајкоска и Џатевска пораи поведи на овој важен дуел. Вардарки покажаа дека сакаат да доминираат на овој натпревар и уште од Косово да донесат предност во Скопје. ... Read More »

(Видео стрим) Приштина-ЖРК Вардар 17-00 часот

63-660x330-660x330

Нашиот, ЖРК Вардар денес се враќе во ракомета европа по 3.години пауза. Гостуваме кај  РК Приштина од Косово, во рамки од второто квалификациско коло на Европскиот Куп. Дуелот се игра денес во Косово со почеток од 17-00 часот. Познат е и составот на црвено-црните кој го одредија Ристова, Платон и Папуџиева истиот може да го погледнете -тука. Од оваа средба ќе ... Read More »

Познат составот на ЖРК Вардар за првиот европски предизвик, на голот со Ѓорѓиевска и Илиќ

00-660x330

ЖРК Вардар денес се враќе во ракомета европа по 3.години пауза, наш ривал е Приштина од Косово, во рамки од второто квалификациско коло на Европскиот Куп. Дуелот се игра денес во Косово со почеток од 17-00 часот. Познат е и составот на црвено-црните кој го одредија Ристова, Платон и Папуџиева. Составот е горе доле очекуваниот од најдобрите поединки кои настапуваат ... Read More »

Преглед 4.коло! ЖРК Вардар не го дава врвот, 100% оваа есен

132-660x330

Зад нас е 4.коло од сезоната 2021/2022 во женската ракометна сениорска лига. ЖРК Вардар во групата-Б доминира и со победата над Астибо ја задржа лидерската позиција со максимални 12.бода. Имаме одличен старт на сезоната кој дава дополнителен мотив за утрешниот дуел со РК Приштина во ракометна Европа. РЕЗУЛТАТИ 4.КОЛО: 14/10/2021 ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК – ЖРК МЕТАЛУРГ 17 – 28 13/10/2021 ... Read More »

По три години ЖРК Вардар повторно во Европа, утре гостуваме кај Приштина

242984044_10220263110710123_168701691618210556_n-660x330

Стартот на новата сезона од женскиот ЕХФ Европски Куп ќе донесе и враќање на еден поранешен тим кој беше во европскиот крем, кој впишуваше редовни учества на финалните турнири, ЖРК Вардар. . Поранешниот македонски шампион беше пет последователни сезони беше учесник на ЕХФ фајнал-форот во Лигата на шампионите  во периодот од 2014 до 2018,   двапати стигна до финалето, во 2017 ... Read More »