Saturday ,02 December 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 50)

Прв тим

Одлична вест, единствено ЖРК Вардар е носител во Европскиот Куп од земјава, можно е дуел со мак.екипа во 2.коло

120-660x330

Mакедонија ќе има четири претставници во Европскиот Куп, покрај нашиот ЖРК  Вардар тука се и тимовите на  Металург, Чаир и Деспина. Пријавени се вкупно 57 тимови, а 50 од нив ќе стартуваат во второто коло, додека останатите седум имаат директно место во третото коло. Она што е позитивна вест за црвено-црнете е дека според рејтингот го објави ЕХФ, највисоката позиција ја ... Read More »

Савевски со сите шест вардарки ќе ги „напаѓа“ Фарски острови

216733300_122841836683656_8427546937383257510_n

Познат е составот на младинската женска  репрезентација на Македонија за денешниот натпревар од второто коло на ЕХФ Шампионатот против селекцијата на Фарските острови. Селекорот Љубомир Савевски ќе ги има на располагање сите шест вардарки кои играа и на првиот дуел против Босна и Херцеговина. Следниве вардарки се во составот на Македонија У19: Сара Миновска (капитен), Џатевска Ивана, Катерина Дамјаноска, Мила ... Read More »

Фарски острови шанса за визирање на полуфиналето за девојките

217405961_122842420016931_8960302603070170755_n

Денес избраничките на Савевски ќе се соочат со селекцијата на Фарски острови во 2.коло на ЕХФ шампионатот кој се игра во Скопје. Овој дуел е важен за нас, со победа во истиот ќе бидеме на чекор до полуфиналето на ова натпреварување. Вчера, Холандија со која играме во среда дојде до втората  победа и се кандидираше за висок пласман, тие по два ... Read More »

Нина Бојаџиска: Огромна чест и задоволство е моето враќање во Вардар, но сега на друга функција

211772462_10219874938326056_3366288207910898756_n

ЖРК Вардар во петокот промовираше двајца нови членови во стручниот дел на тимот, кондиционен тренер и физиотерапевт. Задолжена за здравјето на девојките ќе биде Нина Бојаџиска, за неа ова е практично враќање дома. Имаше ракометна кариера претходно, голем дел  од неа ја мина во црвено-црниот тим. Разговараме за нејзината нова функција и едукацијата со која се стекнала, со неа Вардар добива ... Read More »

(ВИДЕО) „Сара тотал“, Миновска со 10.гола од 10 удара ја потопи БиХ

q-660x330-660x330

Сара Миновска игра тотален ракомет, на мечот со БиХ, капитенот на Македонија У19 го уништи ривалот. Во победата учестуваше со 10.гола од 10.обида. Вардаровото крило имаше 100% ефект, незадржлива, продорна, лукава и храбра. Оваа девојка е пример како со многу работа, труд и посветеност се стига до врвот. Видеото со нејзините погодоци погледнете го ТУКА Read More »

Џатевска го замени бројот, сега е 9-ка во чест на прерано починатиот Божиновски Марко, погодокот против БиХ му го посвети

214771807_10219882844163697_4263991233995410453_n

Сениорската и младинската репрезентативка на Македонија, Ивана Џатевска, пикерот на црвено-црниот тим го промени својот долгодишен број на дрес. Од вчера, кога започна ЕХФ Шампионатот во Скопје таа ќе го носи бројот-9. Зад оваа промена се „крие“ емоционална приказна… Вардаровиот играч симболично го зема бројот-9, во чест на младиот Божиновски Марко, ракометарот на РК Бутел и младински мак.репрезентативец кој го ... Read More »

„Падна“ БиХ, Миновска блесна со 10.гола и МВП-признание, Трајкоска „пенал мајстор“

213016188_294348942471846_1028717943551216356_n

Во 1.коло од женскиот ракометен ЕХФ Шампионат на кој Скопје, односно салата „Јане Сандански“ се домаќин, Македонија ја пречека селекцијата на Босна и Херцеговина. Ние отворивме одлично на овој собир за младинки, тргнувајќи триумфално. Девојките на Савевски уште по првиот дел најавија победа, на пауза заминаа со пет гола повеќе (17-12), во вториот дел одлични бевме во нападот, ја зголемивме ... Read More »

БиХ прва „препрека“ за Македонија на ЕХФ Шампионатот, шест вардарки во комбинација за настап на мечот во „Ј.Сандански“

272

Од денес започнува ЕХФ шампионот за младинки кој ќе се игра во Скопје. За црвено-жолтата селекција прв натпреварот е тој поладнево против врсничките од Босна и Херцеговина. Натпреварот е закажан со почеток во 20:30 часот и се игра во СЦ „Јане Сандански“.  Во последниот список на селекорот Љубомир Савевски од црвено-црниот тим се шест девојки од ЖРК Вардар. По последниот “филтер“ ... Read More »

Данески нов кондиционен тренер на ЖРК Вардар, нов физиотерапевт е екс ракометарката на Вардар, Нина Бојаџиска

211760748_10219874936446009_3091140391406791120_n

Како што најавивме денес и ви го донесуваме двете имиња на новите членови во стручниот дел на ЖРК Вардар. Црвено-црните се засилија за кондиционен тренер и физиотерапевт. Официјализирана е соработката со потпишување на договор со двајцата млади и надежни стручњаци во своите области. Нашиот тим е единствена женска екипа досега во Македонија која ќе има свој тренер задолжен за физичката ... Read More »

ЖРК Вардар прифати покана од Ѓорче Петров за настап на силен меѓународен турнир во август

gor2-660x330

Тимот на Ѓорче Петров-ЖРК се засилува ова лето и прави серозен тим за лигата, покрај тоа имаат убава идеја за реализација. Тие ќе организираат силен подготвителен сениорски предсезонски турнир, кој ќе биде меѓународен. Веќе упатија покана до ЖРК Вардар, нашиот тим истата ја прифати. Турнирот ќе се игра од 19ти до 21-ви август во Скопје, покрај домаќинот и ние се ... Read More »