Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Македонија ја совлада Финска и ќе игра за 5.место, Трајкоска повторно двоцифрена

Македонија ја совлада Финска и ќе игра за 5.место, Трајкоска повторно двоцифрена

218075154_124631233171383_3881640780487634872_n

Младинската репрезентација на Mакедонија во женска конкуренција денес во Јане Сандански оствари  победа од 31:25  на натпреварот против Финска. Со овој триумф на ЕХФ шампионатот во Скопје црвено-жолтата селекција  избори за дуел против Исланд за 5. место кој се игра утре.

218577802_124630973171409_8814432136565442996_n 219339586_124630999838073_3420653584320192113_n

Првиот дел заврши со резултатска симетрија 11-11, избраничките на Савевски одиграа подобро во вторите 30.минути. Тие ја скршија Финска и им нанесоа пораз со резултат 31:25 .

218244413_124630883171418_5426038836722636726_n

Јанкуловска и Коларовска со по 7.гола беа први стрелци. Од вардарки три пати погоди Сара Миновска, Џатевска Ивана имаше два погодока. Одлична беше на голот Јована Трајкоска која влезе од клупа и одбрани одлично таа собра 10.одбрани, ова е вторпат да биде двоцифрена и единствена голманка од мак.составот со таков скор.

218118684_124631049838068_6000237699735381964_n 218056080_124631346504705_3539463205134660465_n