Monday ,22 April 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Падна и Иран, обезбедено место во првото место во групата
Падна и Иран, обезбедено место во првото место во групата

Падна и Иран, обезбедено место во првото место во групата

Вчера, кадетската ракометна репрезентација на Македонија ја оправда фаворитската улога против Иран, ние победивме  со резултат 31-19 (11-8). Нашата селекција со оваа победа  си ја обезбеди првата позиција во групата Б на Светското првенство во Скопје.

s2

Со оваа победа девојките на Савевски си го обезбедија првото место во групата, а во следната се вкрстува со Исланд и Шведска. Ние пренесуваме два бода во следната фаза топ-16.

s1 s6

Од вардарки имавме два стрелци,  втор стрелец на мечот во нашиот тим беше Борјана Коцева со  4.гола, еден помалку имаше нејзината близначка Бојана, таа стрелаше  3.пати.