Saturday ,02 December 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 18)

Прв тим

Џатевска и Коцева со настап за мак.селецијата на контролката со Норвешка

l21-660x330

Вчера, женската репрезентација на Македонија по минималниот пораз на првиот пријателски натпревар, загуби и во вториот од селекцијата на Норвешка Б, на оваа средба бевме совладани убедливо со десет гола разлика,  гостините победија со резултат 27-37.  Македонската селекија беше рамноправна се до 13-13, имавме резултатска симетрија на оваа средба пред финишот на првиот дел. Сепак тие успеаа да заминат со ... Read More »

Преглед 4.коло! Само ЖРК Вардар максимален, Чаир падна во Битола

264199160_2357116071091583_4288570061258812523_n

Викендов се одигра 4.коло во Групата-А, кај дамите во сениорската лига, девојките на Царчев се единствени со максимален ефект во неа. Во Битола можеби изненадувачки Пелистер победи со пет гола повеќе од Чаир,  Куманово имаше лесна задача кај новиот тим во сениорската лига, ЖРК Скопје. Тимот на, Шампион на домашен терен во скопското соочување го совлада тимот на РК Спартак од ... Read More »

Лидери, ЖРК Вардар со 4/4 во лигата, победа и во Гевгелија

zrkzrkzrk

На пауза поради ЕХФ неделата, ЖРК Вардар на Александар Царчев ќе замине со максимални 12.бода и лидерска позиција во групата-А. Денес во салата „26.април“ во Гевгелија ја совладавме истоимената женска екипа со резултат 24-33 (14-17). Отворивме со головите на денес одличната Трпевска и  пикерот Џатевска, по првичното водство (0-2), домаќинот погоди за преполовување на нашата предност. Ние бевме тимот кој ... Read More »

(Стрим) ЖРК Гевгелија-Вардар 17:00 часот

264770186_2357117361091454_8822741574535940409_n

Денес, лидерот на групата-А, нашиот ЖРК Вардар гостува во Гевгелија кај истоимениот женски ракометен клуб. Во рамки на 4.коло, црвено-црните девојки ќе влезат со максимални 9.бода.  Дуелот е закажан  со почеток во 17-00 часот. Натпреварот може да го проследните на следниот ЛИНК! Read More »

Преглед 3.коло! ЖРК Вардар осамен на врвот, со најдобра одбрана

f

Вчера и завчера се одигра 3.коло во женската сениорска група-А каде што настапуваат девојките на Александар Царчев. Куманово дојде до прва победа и ја оправда фаворитската улога во мечот  против Гевгелија, интересен дуел одиграа Спартак и Скопје кој на крајот ги поделија бодовите, Пелистер дојде до победа над ЖРК Шампион на гостувањето во Скопје. Во ова коло Вардар во дербито се ... Read More »

Савевски со покана за Џатевска и Коцева за Норвешка

99-660x330-660x330-660x330

Селекторот на женската сениорска ракометна репрезентација г-дин Љубомир Савевски го објавува список на повикани ракометарки за собир во рамки на претстојната EHF недела во месец септември 2022. Од тимот на Вардар повикани се две девојки, Ивана Џатевска и Коцева Бојана. ПОВИКАНИ РАКОМЕТАРКИ- СПИСОК  Женската сениорска репрезентација на Македонија ќе одигра два пријателски натпревари против репрезентацијата на Норвешка во СЦ “Борис ... Read More »

Лидерот, Вардар гостува кај ЖРК Гевгелија

22a

Лидерот на групата-А, нашиот ЖРК Вардар во следното коло гостува во Гевгелија кај истоимениот женски ракометен клуб. Во рамки на 4.коло, црвено-црните девојки ќе влезат со максимални 9.бода, ние сме фаворити против екипата на Гевгелија. Дуелот е закажан за во недела (25.септември) со почеток во 17-00 часот. На натпреварот во салата „26.април“ ракометната правда ќе ја делат Михаела Капсарева и ... Read More »

Царчевите девојки газат, Вардар е лидер по победата над Чаир

received_639823637574479

Вардар ја продолжи низата од победи во Група А, вечерва успешни бевме против градскиот ривал Чаир со 29-27 (17-15). Вардарки успеаа да  направат водство од 4-1. Чаир не се предаваше и во 20 минута,  намали на 9-8.  Ние се одлепивме 16-13. До крај на првиот дел Чаир само намали на 17-15. Силно тргнаа вардарки на почетокот од вториот дел и ... Read More »

(Стрим) ЖРК Вардар-Чаир 17:30 часот

283340734_10221486478693558_6888535021352372248_n-660x330

ЖРК Вардар по две кола има одлични шест бода во лигата, денес девојките на Александар Царчев за прв пат ќе бидат домаќини во новата сезона 2022/2023 во 3.коло. Ние сме домаќини на тимот на Чаир кој како и нас е максимален по воведниот дел. Натпреварот е закажан  со почеток во 17 часот и 30 минути во Спортскиот центар „Јане Сандански“  ... Read More »

ЖРК Вардар во четврток домаќин на Чаир во дербито на 3.коло

142

ЖРК Вардар по две кола има одлични шест бода во лигата, црвено-црните дами остварија гостински победи кај Куманово и Пелистер во воведните рунди. Девојките на Александар Царчев за прв пат ќе бидат домаќини во новата сезона 2022/2023  во 3.коло. Повторно не очекува тежок дуел, ние сме домаќини на тимот на Чаир кој како и нас е максимален по воведниот дел. ... Read More »