Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 12)

Прв тим

КУП 1/4-финална група: ЖРК Вардар во сабота против Шампион

0

ЖРК Вардар престојниот  викенд кој е пред нас го очекува настап во Купот на Република Македонија, девојките на Александар Царчев ќе настапат во 1/4-финалната група од ова натпреварување. Првиот дуел го играат во сабота, на истиот се фаворит и се очекува ден потоа, недела да играат во финалето на оваа 1/4-финална група чии победник ќе настапи на завршницата, односно во Ф-4 ... Read More »

Преглед 1.коло плеј-оф! Вардар и Металург одиграа реми, останатите фаворити со победи

334970399_178849091280975_3736321357208846685_n

Изминатиот викенд во женската ракометна сениорска лига се одигра првата рунда во плеј-офот, во истата црвено-црните беа домаќини на Металург во дербито.  Вардар успеа од минус пет да дојде до реми 25-25, останатите фаворити дојдоа до победи, Ѓорче Петров триумфираше во Битола, Куманово на домашен терен го совлада Овче Поле СУ, а чаирчанки беа подобри од екипата на Стружанка на ... Read More »

Младинките убедливи против ЖРК Сани

00000000000000

Вардаровите младинки денес ја пречекаа екипата на РК Сани 2014 на дуел од групата-А, на ова средба девојките на Царчев дојдоа до победа со резултат 43-21. Двата тима започнаа со по еден гол во двете мрежи  за почетни 1-1 на самиот стар. Потоа следеа минути на црвено-црните дами кои влегоаа во серија  и со серија 9-3 се одлепивме на шест ... Read More »

Вардар се врати од минус 5 за реми со Металург, Трајкоска со одлична партија(ФОТО)

333620871_2138587869663242_1761510944636973524_n

Денес започна плеј-офот во женската ракометна сениорска лига, во 1.коло во салата „Круме Кепески“ во Скопје, црвено-црните дами на Царчев Александар ја пречекаа екипата на Металург. На оваа средба ЖРК Вардар дојде до реми 25-25, имавме и негатива од 5.гола на стартот на 2.дел, но очигледно мотивираната Трајкоска Јована ни даде шанса за бод. Првиот дел започна со гол на ... Read More »

(СТРИМ) Дерби, ЖРК Вардар-Металург 17-00 часот

00000000000

  Денес, на програмата во плеј-офот е дербито помеѓу  ЖРК Вардар и тимот на Металург, оваа средба  од 1.коло ќе се игра со почеток во 17-00 часот во салата „Круме Кепески“ во Скопје. Од истата може да се погледне пренос преку видое стрим. Натпреварот може да го погледнете на следниот ЛИНК! Read More »

Царчев: Подготовени сме, ќе атакуваме на пехарите оваа пролет

46

 Завшува долгата зимаска пауза за ракометарките во земјава, од утре со настапот во првото коло од плеј-офот започнува пролетниот дел од сезоната, во првата рунда ривал  на вардарки ни е  екипата на Металург во дербито кое го играме на домашен терен. Кормиларот на ЖРК Вардар, тренерот  Царчев Александар за зимските подготовки и утрешниот меч ни изјави: Подготовките се зад нас, ... Read More »

Вардар против ЖРК Металург во дербито во 1.коло во Плеј офот

200659719_10219748647888874_6173284282705041159_n1-660x330-660x330

Викендов започнува плеј-офот во женската ракометна сениорска лига, девојките на Александар Царчев ќе бидат дел од дербито на колото. ЖРК Вардар во првата рунда до плеј-оф сегментот за титулата ќе ја пречекаат екипата на  натпреварот е закажан за во сабота (11.март). Оваа средба ќе се игра во салата „Круме Кепески“ во скопската населба Кисела Вода во Скопје. Дуелот е закажан ... Read More »

Кадетките домаќинки на ЖРК Скопје

8888888888888

Во женската кадетска лига на програмата овој викенд е 8.коло од сезоната 2022/2023, црвено-црните дами во оваа рунда се домаќини. Избраничките на Платон Анжела и Марија Папуџиева, кадетките на Вардар ќе ја пречекаат екипата на ЖРК Скопје во дуел од групата-А. Натпреварот е закажан за во недела (5ти.март). Средбата која ќе се игра во салата „Круме Кепески“ во скопската населба ... Read More »

Капитенот, Диневска и три вардарки на списокот за А-селекцијата за дуелите со Турција

bojana-dinevska-660x330

Селекторот на сениорската женска репрезентација на Македонија, г-дин Љубомир Савевски го објавува списокот на повикани ракометарки за собир и настап на претстојната ЕХФ недела. Во рамки на ЕХФ неделата сениорките ќе одиграат две контролни средби против селекцијата на Турција во Анкара, натпреварите се предвидени да се одиграат на 02.03 и 04.03.2023 година. Вардар има  дури четири девојки на списокот од ... Read More »

ЖРК Вардар и Чаир одиграа „контролка“

888888888888888888888888

Вардар и тимот на ЖРК Чаир вчера одиграа тест-натпревар како подготовка за новата сезона. На дуелот одигран како гостин црвено-црните беа совладани со 32-31 , на оваа средба Царчев даде прилика на целиот ростер за настап. Вардарки водеа во првиот дел со два до три гола до 22.минута, кога противникот успеа да изедначи и да отиде на одмор со гол ... Read More »