Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Вардар се врати од минус 5 за реми со Металург, Трајкоска со одлична партија(ФОТО)
Вардар се врати од минус 5 за реми со Металург, Трајкоска со одлична партија(ФОТО)

Вардар се врати од минус 5 за реми со Металург, Трајкоска со одлична партија(ФОТО)

Денес започна плеј-офот во женската ракометна сениорска лига, во 1.коло во салата „Круме Кепески“ во Скопје, црвено-црните дами на Царчев Александар ја пречекаа екипата на Металург. На оваа средба ЖРК Вардар дојде до реми 25-25, имавме и негатива од 5.гола на стартот на 2.дел, но очигледно мотивираната Трајкоска Јована ни даде шанса за бод.

334970399_178849091280975_3736321357208846685_n 334976679_1638575363252154_2929567368811424984_n

Првиот дел започна со гол на Трпевска од пенал, ривалот веднаш изедначи на 1-1. Се играше гол за гол се до 9.минута кога беше 5-5 по голот на Џатевска од пола терен. Ривалот искористи две наши исклучувања и со серија 1-4 поведе со 6-9 во 16.минута. До крајот не успеавме да ја анулираме негативата, не можевме да пронајдеме игра за да се спротисавиме,  на одмор заминавме со негатива 12-16 на оваа средба.

333505285_1127371817929876_5961069259754992029_n 334977824_609079200605121_4100470510721760029_n 335069661_979141930161010_5260621736656852723_n 335172439_230081072728201_3359797614589756214_n 335322918_171837585225840_6157279796644992859_n

На самиот старт на вториот дел гостинот поведе со пет гола, 12-17. Искористивме неколку одбрани на нововлезената трајкоска Јована и намаливме на 16-18 во 36.минута кога од пенал погоди Ивона Трпевска. Имавме шанса и да дојдеме на гол негатива при 17-19 промашивме удар во 42.минута, гостинот се одбрани и веднаш побара тајм-аут бидејќи беше загрозена нивната предност. Tрајкоска блесна на голот, фаќаше се живо, тоа ни донесе реми 19-19 и напад за водство во 47.минута, кој за жал го изгубивме поради техничка грешка. Исто ни се случи и при 21-21 во 53.минута.

336037777_228472119651011_1302794555834869792_n 335520054_1357296468146233_1769947277960468689_n 335493170_6300246916675318_8788699665153961038_n 335455874_197023012944773_4962129861488973195_n

Противникот со два гола и играч повеќе поведе со 21-23, ние изнајдовме сила и изедначивме на 23-23 во 56.минута, вардарки се бореа одлично во поле. Диневска постојано не враќаше по негативите во финишот, со 25-25 влеговме во последната минута и топка за сино-белите дами кои имаа напад на 50.секунди до крај. Трајкоска фати удар во последните секунди на репрезентативката Младеновска и донесе реми, 25-25.

335387486_186181584133081_7521198588506791691_n 335424875_734115025018068_2260031315712343701_n 335430232_1447059146065342_4632208785354442036_n

Кај нас Трпевска имаше 8.гола, Стефаноска Сара постигна 4.погодока, Трајкоска сопре 6.удари, а Илиќ фати 3.топки.