Monday ,22 January 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 5)

Прв тим

(ВИДЕО) Головите на Јованка Радичевиќ на СП во Германија

vardarfans-radicevic

Денес е последниот ден на светското ракометно првенство во Германија, на кое ќе се одиграат финалниот и натпреварот за третото место. Селекцијата на Црна Гора за која настапуваа Радичевиќ и Кликовац стигнаа до четврфиналето, каде беа поразени од денешниот финалист, од репрезентацијата на Франција. Јованка Радичевиќ одигра одлично на ова СП и заедно со Катарина Булатовиќ беа најдобри стрелци за ... Read More »

Лакрабер најдобар стрелец, Лејно прогласена за најдобар играч, во полуфиналето на кое Франција ја елиминира Шведска

25289752_1545703092144629_5896284392048159848_n

Франција и Норвешка ќе играат во големото финале, на светското ракометно првенство во Германија. Ова е епилогот од одиграните полуфинални натпревари, на кои Норвешка ја совлада Холандија, додека Франција за која настапуваат Лејно и Лакрабер беа подобри од Шведска. Во најголем дел од првото полувреме, репрезентацијата на Франција имаше предност која најмногу достигна до четири голови, но Шведска беше селекцијата ... Read More »

Вардарки и со преполовен состав, пресилни во “дербито“ против Металург

vardarfans-zrk-vardar

Женскиот ракометен шампион стигна до својата 14 победа од исто толку одиграни натпревари во женската супер-лига. Попладнево во малата сала на С.Ц. Јане Сандански, убедливо го добивме дербито со екипата на Металург, со резултат од 44:17. Самиот факт што во првото полувреме примивме само шест голови, говори за нашата игра во одбраната на овој натпревар. Го отворивме натпреварот со предност ... Read More »

Лејно и Лакрабер подобри од Радичевиќ и Кликовац, Франција ќе игра во полуфиналето на СП

24909702_1540658702649068_5251597428957342611_n

Франција е вториот полуфиналист на светското ракометно првенство кое се игра во Германија. Лејно и Лакрабер се единствените Вардарки кои до крајот на мундијалот ќе се борат за еден од медалите, откако ги елиминираа нивните соиграчки од Вардар, Радичевиќ и Кликовац. Натпреварот започна со по два гола на двете страни, најпрво Црна Гора поведе со 0:2, додека бргу врати Франција ... Read More »

Јованка Радичевиќ осми најдобар стрелец, во пресрет на четврфиналните мечеви на СП

vardarfans-crna-gora

Денес на програмата се првите четврфинални натпревари на СП за ракомет во Германија. Во нив се среќаваат Црна Гора- Франција и Шведска-Данска. Во пресрет на вечерашните натпревари, радува добрата форма и настапите на десното крило на Вардарки и селекцијата на Црна Гора, се работи за Јованка Радичевиќ која се наоѓа во ТОП-10 листата на најдобри стрелци. Неа ја предводи Каролина ... Read More »

Радичевиќ со 9 голови ја предводеше Црна Гора до 1/4, таму ги чека Франција на Лакрабер и Лејно, кои имаат забележителен придонес во триумфот против Унгарија

vardarfans-naslovna

Радичевиќ и Кликовац ќе играат против Лакрабер и Лејно, во четврфиналето на СП во Германија. ова е епилогот од одиграните вечерва осминафинални дуели. Србија беше репрезентацијата која во првите три минути имаше предност, а последната беше при резултат 3:2. Чуден и несфатлив пад за репрезентација која освои прво место во групата, која цели 12 минути не успева да постигне гол, ... Read More »

Јованка Радичевиќ во ТОП-10 листа на најдобри стрелци на СП во Германија

vardarfans-joka

Денес ќе се одиграат првите осминафинални натпревари на светското ракометно првенство во Германија. Она што нас не интересира е мечот помеѓу Србија и Црна Гора, натпревар на кој ќе настапат четири ракометарки на Вардар. Во пресрет на осминафиналните дуел, десното крило на Вардар и Црна Гора, Јованка Радичевиќ се наоѓа во ТОП-10 листата на најдобри стрелци на мундијалот, односно на ... Read More »

Вардарки едни против други, Србија против Црна Гора во 1/8 на СП, Лејно и Лакрабер ќе се судрат со Унгарија

vardarfans-naslovna

Србија и Црна Гора ќе играат меѓусебно во осминафиналето на СП во Германија. Ова е епилогот од одиграното последно коло по групите на мундијалот, по кое Србија заврши на првото место во групата Д, додека Црна Гора е четвртопласирана. Црна Гора одигра со нерешен резултат во дуелот со Бразил, бод кој им беше доволен за пласман во најдобрите 16 репрезентации. ... Read More »

Лејно имаше осум одбрани, додека Лакрабер постигна еден гол, во нерешениот резултат на Франција во дуелот со Шпанија

23844748_10155812984460675_5549485464057480030_n

Ракометната репрезентација на Франција за која настапуваат две ракометарки на Вардар, Амандин Лејно и Александра Лакрабер во текот на вчерашниот ден го одиграа четвртото коло на СП во Германија. Противник им беше селекецијата на Шпанија, со која ремизираа со резултат од 25:25. “Триколорите“ и “фуријата“ во еден израмнет натпревар на крајот ги поделија бодовите. Двете репрезентации има период на добра ... Read More »

Поискусниот Вардар подобар од “сестринскиот“ Вардар Јуниор, во рамките на женската супер лига

vardarfans-pobeda-za-zrk-vardar

Нашиот женски ракометен шампион, екипата на Вардар славеше во дуел со “сестринскиот“ тим на Вардар Јуниор, кој го совлада убедливо со резултат 10:45. Овој натпревар се одигра во малата сала на С.Ц. Јане Сандански и очекувано им припадна на поискусниот и подобриот состав на Вардар. Помладите вардарки имаа слабо полувреме, кога за 30 минути успеаа да постигнат само два гола, ... Read More »