Wednesday ,16 January 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 4)

Прв тим

Сара Миновска: Ние сме Вардар, млади сме, сепак секаде ќе играме храбро и од срце

45290517_553734708402875_5242027857013637120_n

Денес, младиот тим на ЖРК Вардар го очекува “пеколно“ гостување, ние ќе бидеме дел од дербито на 10.коло во женската ракометна  Супер лига. Гостуваме кај тимот на ЖКК Куманово во истоимениот град, екипа која како и нас по првиот круг во суперлигашката конкуренција (9.кола) има 22.бода на своето конто и со која го делиме 2.место на табелата. Досега овој млад тим кој многумина го ... Read More »

ЖРК Вардар во петок гостува кај Куманово во дербито на колото во Супер лигата

n1

Младиот тим на ЖРК Вардар го очекува “пеколно“ гостување, ние ќе бидеме дел од дербито на 10.коло во женската ракометна  Супер лига. Нагости, во петок, 2.ноември одиме кај тимот на ЖКК Куманово во истоимениот град, екипа која како и нас по првиот круг во суперлигашката конкуренција (9.кола) има 22.бода на своето конто и со која го делиме 2.место на табелата. Натпреварот ... Read More »

По завршениот 1.круг во Супер лигата, ЖРК Вардар е во чекор со водечките и далеку поискусните екипи на Металург и Куманово

t1

Со вчерашниот дуел во Битола помеѓу Пелистер и Стружанка се комплетираше 9.коло односно тоа беше последниот натпревар од 1.круг во женската Супер лига. ЖРК Вардар веќе ги “одмери“ по еднаш силите со сите други тимови оваа есен. Девојките кои влегоа потценети пред почетокот изненадија па по оваа прва етапа се на самиот врв со два искусни состави како екипите на ... Read More »

Девојките од ЖРК Вардар со 6/6 во лигата, со триумф над Спартак и го честитаа роденденот на голманката Грујовска

44907231_404988543369070_4071630121889431552_n

Црвено-црните девојки од ЖРК Вардар денес во рамки на Супер лигата  гостуваа кај  новајлијата во лигата ЖРК Спартак.  Вардарки дојдоа до шеста победа во лигата со резултат 21-32. Денес свој родеден прославуваше еден од најмладите членови на овој тим голманката Симона  Грујовска. Колешките на оваа ракометна надеж за нејзиниот роденден и подарија гостинска победа, а она одбрани прекрасен прв дел со само 8 ... Read More »

ЖРК Вардар го напаѓа врвот на табелата, в сабота гостуваме на Спартак

44743056_1394820797317211_6914940455146749952_n

За многумина изненадување се резултатите на младиот ЖРК Вардар во сениорската лига, по 8.кола сме на делба на втората позиција во лигата и на само два бода зад лидерот, ЖРК Металург. Сино-белите девојки имаат 21.бод, нашите девојки и ЖРК Куманово имаат по 19.бода. Да не беше несреќното изедначување со кумановчанки ние во моментов ќе ја делевме првата позициија. “Отпишаните“ се ... Read More »

Наследничките брзо ги освоија срцата на навивачите, младиот состав на ЖРК Вардар е “откритие„ во Супер лигата

33t

Многу малку очекуваа дека “наследничките“ на ѕвездите од првиот тим на ЖРК Вардар високо ќе котираат на табелата во најсилната Супер лига. Иако се се тоа ракометарки кои се родени “2002„ година и за кои супер лигата беше сосема ново и непознато искуство како и силен предизвик, младиот состав на Вардар и после одиграни осум кола покажува дека ниту еден ... Read More »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Девојките кои го одбележаа денот, “хероините„ на Вардар го победија Пелистер

39

Девојките од првиот тим на ЖРК Вардар го одбележаа денот. Тие во рамките на 8.коло од Супер-лигата во С.Ц. Јане Сандански ја совладаа екипата на Пелистер (24:22) и стигнаа до шестиот сезонски триумф. Младите Вардарки имаа “експлозивен„ финиш кога успеаа да анулираат четири гола негатива и со серија од 7:0 да го свртат мечот во своја корист. Нашиот медиум како ... Read More »

НЕОПИСЛИВО! МЛАДИТЕ ДЕВОЈКИ ОД ЖРК ВАРДАР БЕА НА МИНУС 4, СО “ЛАВОВСКА“ БОРБА ВО ФИНИШОТ ГО СОВЛАДАА ИСКУСНИОТ ПЕЛИСТЕР

4

Денес во ‘Јане Сандански“  во ракометното дерби се сретнаа ЖРК Вардар, најмладиот тим во лигата и искусниот тим на битолски Пелистер. Зелено-белите влегоа како фаворити, но тимот предводен од клупата од Симовски, Ристова и Чарчев покажа дека на нив треба да смета македонскиот ракомет. Гостинот водеше цело време најчесто со плус четири се до средината на вториот дел, но тогаш ... Read More »

Црвенковска: Станав првата жена тренер во машката елита и добив шанса да водам моќен клуб како што е Вардар

42423055_10157397935820348_1924313492282671104_n

Билјана Црвенковска влегува во историјата на машкиот ракомет како прв тренер на една машка екипа. Поранешната репрезентативка на Македонија и ракометарка на Вардар ја доби можноста да му биде асистент на Гарсија Парондо на клупата на црвено-црните. Секако големо е задоволство да се води ваков силен и амбициозен клуп, а таа чест ја има секако Црвенковска. Во интервју за ЕХФ ... Read More »

(ФОТО) Запознајте ги новите “хероини“ од првиот тим на ЖРК Вардар

zrk

Оваа сезона ЖРК Вардар, доживеа сериозно “реновирање“ на место на претходниот тим  дојдоа млади девојки од школата на црвено-црниот тим. Тие имаа сериозен предизвик пред себе да го оправдаат големото име Вардар. Беше неизвесно како ќе се адаптираат во Супер лигата против поискусните и повозрасните екипи со искуство во истата. Сепак одлично досега младиот тим на црвено-црните игра во лигата па ... Read More »