Thursday ,06 August 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 2)

Прв тим

ЖРК Вардар го задржа домот, „Јане Сандански“ останува наша база

vardarfans-zrk-vardar

Женскиот ракометен тим, Вардар во новата сезона ќе биде засебен субјект, повеќе нема да биде дел од семејството на РК Вардар. Тимот се „осамостои“ па една од прашањата кое не беше познато,  беше каде ќе продолжи да се натпреварува, конечно истото е решено. Во комуникација со Гордана Нацева бевме известени дека тимот ќе остане во својот дом, Спортскиот центар “Јане ... Read More »

Попова: Очекувам лесна адаптација во ЖРК Вардар, тоа е тимот во кој сакам да напредувам

gg2

ЖРК Вардар веќе ги закажа подготовките за новата сезона, истите се предвидени за на 3.август во Скопје. Прв пат во црвено-црниот дрес ќе одработат тренинг две нови девојки, летните засилувања на Вардар. Една од нив е Попова Јасмина. Со неа ќе биде пополнета десната бековска позиција во тимот, станува збор за млад играч кој доаѓа од суперлигашот, ЖРК Гевгелија. Младата ракометарка која ... Read More »

ЖРК Вардар на 3.август „ги пали моторите“, Ристова со прва прозивка

dragana3-660x330

Конечно девојките на ЖРК Вардар по прекинот во месец март ќе се соберат за да одработат тренинг. Новата сезона е на повидок, во Суперлигата не очекуваат 26.кола и битка со 13 ривали. Покрај тоа ќе настапуваме и во младинската конкуренција. Стартот на подготовките за сезоната 2020/2021 ќе биде на 3.август, понеделник. Поради очекувањето на протокол најверојатно базичната фаза ќе се ... Read More »

Стојановска: Од Металург минав во ЖРК Вардар поради желбата за напредок и усовршување кој го нуди тимот

df

ЖРК Вардар сериозно се засили со две нови имиња пред почетокот на новата сезона. Една од нив  игра на левата бековска позиција. Станува збор за македонската репрезентативка, Михаела Стојановска. Таа во нашите редови пристигна од ривалот од Автокомада, екипата на ЖРК Металург. Тука ги мина сите младински конкуренции,  беше дел и од Македонската кадетска селекција на шампионатот во Италија 2019. Ристова добива одличен бек ... Read More »

ЖРК Вардар се засили со два бека! Стојановска од Металург и Попова од Гевгелија

108209306_3603822499645447_1165738166817932024_n

ЖРК Вардар го задржа „костурот“ на тимот односно 16 девојки од минатата сезона. Четири замина во други средини, две прекинаа со ракометот. Клубот има спонзор, сега е посебен субјект и полека се подготвува за новите предизвици во сезоната 2020/2021 година. Полека се засилуваме во „проредената“ бековска линија. Донесени се две засилувања, двете нови имиња се бекови,  онаму каде што и ... Read More »

ЖРК Вардар ја започнува новата сезона на 19.септември, РК Шампион нов суперлигаш

zrk2

ЖРК Вардар веќе дозна кога ќе ја започне битката за врвот во Женската Скопско сениорска лига. Начелно, доколку нема измени и проблеми со пандемијата, почетокот на сезоната ќе  биде викендот на 19/20 септември. Повторно ќе се игра двокружен систем, со 26 кола по кој ќе се знае „владетелот“. Оваа сезона лигата ќе  брои 14 екипи, односно сите 13 тима кои лани ... Read More »

MТВ утре во „ТВ Споменарот“ со снимки на мечеви на РК Вардар и ЖРК Вардар од 2009

download

Спортскиот канал на Македонската радио и телевизија воведе еден интересен концепт на емитување на снимки од мечеви во рубриката „ТВ Споменар“. Утре недела 12/07/2020 на програмата се два ракометни меча од 2009 година. Програмата за утре е следна: МРТ-3 програма за НЕДЕЛА, 12.07.2020 08.00 ТВ СПОМЕНАР: СПОРТСКАТА МАГИЈА НА СТОЛЕТИЕТО – (специјал) 09.00 ТВ СПОМЕНАР: МАКЕДОНИЈА-ШПАНИЈА 1994 – (квал за ... Read More »

ЖРК Вардар го задржува „костурот“, 17 девојки потврдија „лојалност“, едно засилување пред промоција

70992133_1612976162172248_4864099043095085056_n1-660x330-660x330

ЖРК Вардар по заминувањето на Сергеј Самсоненко од ракометните тимови сега е во нова етапа од постоењето. Женскиот црвено-црн колектив се „осамостои“, најде спонзор, раковедењето го преземаа Кастатовиќ и Нацева кои имаат тим околу себе. Сега екипата  фунционира како посебен правен субјект. Сето тоа бараше потпишување на нови договори со девојките кои беа во ростоерот, дури 17 веќе потврдија дека ... Read More »

Коларовска и Седлоска го напуштаат тимот на ЖРК Вардар

vardarfans-kolarovska2-546x330

По веќе трите потврдени заминувaња од ЖРК Вардар, Николиќ (Металург), Божиновска (Чаир) и Гроздановска (Спартак) уште уште две  од ланскиот ростер решија да не ја продолжат соработката во новата сезона со црвено-црните. Станува збор за Ана Марија Коларовска и Седлоска Андреа, кои повеќе не е дел од ЖРК Вардар. Бекот  на вардарки,  Коларовска кој беше познат по својата борбеност реши да стави крај ... Read More »

Ново заминување од ЖРК Вардар, Гроздановска мина во РК Спартак

spartak-696x477

Веќе трет играч на ЖРК Вардар најде официјално нова средина, после заминувањето на Николиќ во Металург и Божиновска во ЖРК Чаир. Специјалистот за одбрана, Ангела Гроздановска премина во тимот на РК Спартак од Скопје. Таа беше дел од сите успеси на овој тим, настапуваше и за кадетската македонска селекција. Редакцијата на Вардар фанс и посакува многу успех во понатамошната кариера. ... Read More »