Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 328)

Останати спортови

Авто – Мото клуб Вардар

th

Авто – Mото спортскиот  клуб Вардар е еден од помладите здружени спортови на Спортското друштво Вардар. Формиран е во 1978 се разбира со помош на Aвто – Mото сојузот на Македонија. Главна активност на овој спорт е Мото – Кросот, во кој ги постигнува и најдобрите спортски резултати. Од своето основање, бил најдобар тим во овој спорт во нашата Република, ... Read More »

Хокеарски клуб Вардар

th

Во почетоците на 1958 година, Трајко Трпчевски, Лазо Муслимански, Павле Головски, Горги Головски, Бошко Атанасов, Томе Трпчевски, кои тајните на хокеарската игра ги научиле во Чехословачка, предложиле да се формира Хокерарски Клуб Вардар. Набрзо се свикало основачко собрание, и бил основан хокеарскиот клуб Вардар. Во 1969 година организаторот на Светското првенство решил натпреварите од групата Ц да се играат во ... Read More »

КК Вардар стартува со првото пролетно коло и тоа дерби против Ангели , Комбат повикуваат : Сите во Кале

2323

Конечно по долгата пауза за почнува продолжението до Лигата во Кошарка за КК Вардар . Првиот меч е закажан за Сабота во 19-00 часот во Кале противник е тимот на Ангели . Овој меч е клучен за КК Вардар со победа ќе бидат многу блиску до промоција во Втората Кошаркарска лига. Тимот на Ангели е едниствениот кој му нанесе пораз ... Read More »

Повелете на Кугларското дерби Вардар- Макпетрол бесплатно

1221

По две одложувања на пролетното прво коло во Македонската кугларска лига конечно во сабота е стартот и тоа одма со дерби . Во истото е инволвиран и нашиот КК Вардар кој влегува со амбиција да му нанесе пораз на првопласираниот КК Макпетрол-Скопје . КК Вардар е домаќин и се обраќа на публиката да ја искористи шансата БЕСПЛАТНО да присуствува на ... Read More »

Тимур Хамикоев од БК Вардар брилијантен

ss

Алтанот на БК Вардар Хамикоев Тимур брилијаше викендов во борбите кој ги имаше . Македонскиот репрезентативец и член на Вардар имаше фантастичен  настап на Лила Меларкуп во Вестерос, Шведска.Големината на неговите победи се уште поголеми ако се знае дека настапи во повисока категорија до 97кг и во слободен стил а самиот има моменатaлно 88кг што уште толку ја покажува неговата ... Read More »

Во сабота дерби Кугларите на Вардар на мегдан со Макпетрол

kugla

Првото коло од пролетниот дел на сезоната на Македонската кугларска лига дефинитивно ќе се одржи во сабота  07.03.2015 година.  После конечното решение за спорот помеѓу КК Макпетрол и КК Вардар 2014 за трансфер на играчот Бојан Влаќевски. Во спорот , во кој мораше да посредува и Кугларската Федерација на Македонија застапувана од претседателот на истата, г-динот Александар Бичиклиски, поради несогласувањата ... Read More »

Завировски од АК Вардар учесник на 8мо Мартовската трка “Gazi Baba XC Challenge “

7878

По првата крос-кантри трка годинава која се одржи  на кејот на Вардар  на 8км  на оваа трка настапи нашиот атлетичар Петре Завировски од АК Вардар  најавуват и учество на втората трка сезонава  “Gazi Baba XC Challenge “. Првата трка донесе успех и прво место за Завировски патеката долга 8км ја мина за 26:40 каде што во фер плеј финиш со атлетичарот ... Read More »

Филип Јованов: Екипата е во добра форма

11040066_1015709791795368_1965370409_n

Кк Вардар М-15 викендов ги продолжи натпреварите во првенството, во својата група. На домашен терен беа подобри од екипата на Баскет КАМ Р.Саса, совладувајќи ги со резултат 67-65. -Натпреварот со Баскет КАМ Р.Саса беше многу неизвесен. Утакмицата ја започнавме солидно, на полувреме водевме со 7 поени разлика. Во вториот дел играта беше изедначена но цело време бевме во водство, за ... Read More »

Повторно одложено е дербито на кугларите на Вардар со Макпетрол

Тимот на Вардар (Куглање)

Почетокот на пролетниот дел од Македонска кугларска лига е на два пати одложуван од првичниот распоред, така да моменталниот нов датум за официјален почеток е 07.03.2015. Причината за ова одложување на првото коло од пролетниот дел од кугларската сезона е спорот кој што го има (создаде) КК Макпетрол со негови два поранешни играчи ,на кои им беше попречен трансфер во ... Read More »

КК Вардар “генерација 2002“ настапија на турнир во организација на Анадолу Ефес !(ФОТОГАЛЕРИЈА) !

11007656_10204839837089191_941085110_n

По покана на турскиот гигант, Анадолу Ефес, нашите кошаркарски надежи настапија на турнир во организација на Ефес. Играа против оваа екипа, забележувајќи една победа и еден пораз. Исто така ги одмерија силите и со Галатасарај. Имаа можност да гледаат натпревар на вториот тим на Ефес, кој се натпреварува во втората турска лига. Тука имаа можност да се дружат со хрватскиот ... Read More »