Friday ,01 December 2023
Последни:
Home > Останати спортови (page 327)

Останати спортови

Есенскиот дел од сезоната 2014/2015 во Кугларска Лига заврши успешно за Вардар

Тимот на Вардар (Куглање)

Есенскиот дел од сезоната 2014/2015 во Македонската Кугларска Лига заврши успешно за новосоздадениот Кугларски Клуб Вардар 2014. Иако клубот ја почна својата прва сезона со големи амбиции базирани на квалитетниот играчки кадар, се случија непланирани порази кои за среќа не се одразија пресилно на конечниот исход на табелата после завршување на есенскиот дел од сезоната. Моментално КК Вардар 2014 го ... Read More »

Ви го презентираме Кугларски Клуб Вардар 2014

kugla

   Името на спортскиот бренд Вардар игра многу важна улога во текот на последните 30 години и во куглањето , иако е редок и малку застапен спорт во нашата држава. После згаснувањето на Кугларскиот Клуб Вардар во 2002 година како неколкукратен шампион на Македонија и освојувач на меѓународни одличја, група ентузијасти-куглари одлучија да го оживеат името Вардар во овој спорт, ... Read More »

КК Мзт – КК Вардар

10989301_900368376652200_3906819963348312385_n

Во недела од 17:00  во спортскиот центар Јане Сандански натпревар ќе одиграат младите екипи, на Мзт и Вардар. Ова ќе биде Финале од националниот куп. Во првенството,КК Вардар се наоѓа на првата позиција со скор од 5-2, идентичен скор има и Мзт Скопје на 2-то место. На оваа средба најавено е и присуство на подгрупата Комбат 87 (Навивачи на Вардар). Read More »

Атлетичарот Завировски експресен на стартот на сезоната 2015!

PERO

Вчера  на воениот стадион во Скопје беше одбележан денот на CISM -меѓународен сојуз на воени спортови . По тој повод на кејот на Вардар се оддржа крос-кантри трка на 8км. На оваа трка настапи нашиот атлетичар Петре Завировски. Ова е негова прва трка оваа сезона . Патеката долга 8км ја мина за 26:40 каде што во фер плеј финиш со ... Read More »

Кристијан Арсовски : Се надевам дека ќе влеземе во најдобрите четири екипи

09

КК Вардар М-16 се натпреваруваат во најсилната супер лига.Претходно регуларната сезона ја завршија на првото место со само еден пораз. -Регуларниот дел од групната фаза нашиот клуб Вардар ја одигра во најсилната група.Со тимска игра и напорни тренинзи успеавме да го освоиме првото место од групата со 9 победи и 1 пораз. Црвено-Црните момци на КК Вардар М-16 во Супер ... Read More »

Младен Јегдиќ:Моите впечатоци од Турција се одлични.

10984913_10204817263284860_826038693_n

КК Вардар Апаве генерација 2001 во периодот од 11-14-ти вефруари беа гости на големиот турски гигант, Анадолу Ефес. -Моите впечатоци се одлични. Бевме сместени во тренажниот центар Анадолу Ефес, кој се наоѓа во склоп на пиварата Ефес. Одлично бевме примени, и драго ми е што имавме прилика да видиме како функционира еден евролигашки клуб. Момците имаа можност да одиграат пријателски ... Read More »

Боксерски клуб Вардар

hqdefault

Боксерскиот клуб Вардар е формиран 1948 год, веќе во првата година на своето постоење, преку тогашните боксери: Леов, Николовски, Нешов, Неделковски, Стојановски, се видело дека квалитетот е присутен, па во натпреварите на Републичката лига било освоено II место. Едно време екипата се натпреварувала и во II сојузна лига. Најголемите успеси со клубот се врзани со: Панче Левов, Круме Николовски, Томе ... Read More »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) БК Вардар :Благодарност до А.Д Вардар за укажаната помош и верба – галерија од Државното изборно првенство

df

Борачкиот клуб Вардар искажува благодарност на довербата , соработката , помошта и вербата до нашиот најголем спортски колектив  А.Д Вардар . Особено до г-н Савовски Марко , г-н Ратко Капушевски , Директорката Нацева Гордана , и легендата на Македонскиот ракомет Индира Кастратовиќ . Се разбира и за сопственикот на трите Црвено- Црни колективи г-н Самсоненко Сергеј . Исто така искажуваат ... Read More »

БК Вардар на Изборното првенство во Борење ,Зубаиров победник во категоријата – 86кг

bk7

На Државното изборно првенство во Борење организирано од Федерацијата на Боречки Спортови на Македонија зема учество и нашиот БК Вардар . Најголем успех имаше нашиот борач во категоријата до 86 килограми  Халил Зубаиров кој го освои првото место во својата категорија . Халил покажа прекрасни перформанси и со туш ја заврши финалната борбата со неговиот ривал Стефан Никовски од тимот ... Read More »

Зафировски од АК Вардар во нов атак

Зафировски Петре

По одличниот прв дел од минатата сезона и успешното враќање по повредата во вториот дел од сезоната атлетичарот на Вардар Зафировски Петре ќе биде единствениот кој ќе настапува за АК Вардар во сезоната 2015 година . Се до враќањето  од незгодната повреда на “ахиловата тетива“ на колегата Марко Ивановски . Чие враќање се очекува во вториот дел од сезоната . ... Read More »