Monday ,22 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > КК Вардар лидер во третата лига

КК Вардар лидер во третата лига

КК Вардар на зимска пауза по завршувањето на есенскиот дел заминува како лидер на табелата во третата лига во која за жал се натпреварува годинава се натпреварува  .

Вардар е првопласиран со 11 бода и скор од 5 победи и 1 пораз во есенскиот дел од третата Македонска кошаркарска лига.Исти скор на втората позиција има и тимот на Академија ФМП . КК Вардар има убедливо најголема позитивна кош-разлика во лигата 166+ кошеви , најефикасен напад во лигата со 535 постигнати кошеви или со изворенден просек од речеси 90 постигнати коша по натпревар, категоријата најдобра одбрана во овој дел од првенството ја има резервирано за себе дирекниот  конкурен  Академија ФМП . Следи долга зимска пауза во лигата која за Вардар ќе почне на 7.март со меч со трето пласираниот тим на Амгели кој успеа да му го нанесе единствениот пораз до сега на тимот на КК Вардар во првенството. Првиоте мечеви во лигата на пролет се закажани на 28. февруари кога тимот Вардар е слободен .

b

 

 

 

Leave a Reply