Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 50)

Останати спортови

Преглед! КК Вардар М14 перфектен во лигата

vardar-1024x767-660x330

Екипата на Вардар е онаа со најдобар ефект по затворањето на календарската 2021 година. Младите „вардарци“ имаат максимални шест победи во исто толку одиграни натпревари од досегашниот дел на М14 лигата. Исто толкав број на победи се и на контото на екипата на Феникс 2010. Со забелешка дека зад нив е и еден пораз, токму од лидерот на табелата – ... Read More »

Завировски одработува одлични подготовки

269888579_446710103597933_7938920236889121672_n

Атлетичарот на Вардар, Петре Завировски ги одработува подготовките за својата 13-та професионална сезона во дресот на Вардар. . Во минатото од трките на кариерата во Драч и Подгорица до блесоците на Скопскиот маратон со доволно собрано искуство низ годините. Сега во својата 28-ма година од животот можеби тренира на највисоко ниво во досегашниот дел од кариерата. Засега зимата во Скопје ... Read More »

Јаничиќ и Стефановска, утре со прва прозивка на девојките од Вардар ЕМ

268883518_646195843222526_8852571213515518547_n

По крајот на зимската пауза, веќе утре, вторник (11.јануари) есенскиот лидер во сениорската 2ра одбојкарска лига, екипата на ЖОК Вардар ЕМ ќе ги започне зимските подготовки. Црвено-црните дами ќе започнат со подготовки за пролетните предизвици, пред нив е тешка задача, зачувување на лидерската позиција која носи промоција во одбојкарската елита, првата лига. Првиот собир  со девојките тренерскот двоец,  Емилија Јаничиќ и ... Read More »

ЖКК Вардар на 10.јануари ги стартува подготовките

zkk-660x330

Завршуваат последните денови од одморот на девојките од ЖКК Вардар, по кратката зимска пауза тие ги започнуваат подготовките во понеделник. Александар Ашаданов ќе прозива на 10.јануари, по есенскиот дел лидер е Бадел со 22.бода, ние и шампионот Баскет Кам имаме по 20.бода. Токму во провото пролетно коло ќе се соочиме со тимот од Македонска Каменца. Во пролетниот дел покрај настапот ... Read More »

ОК Вардар доби нов техничар-Марко Стошиќ

marko-stosic-640x360

Одбојкарскиот клуб Вардар за кратко време ја пронајде замената на испразнетото место на позицијата техничар во тимот, откако предвреме го раскина договорот со интернационалецот од Азербејџан, Роман Гурски.  На оваа позиција во редовите на Вардар доаѓа добро познато име од нашите простори, кој првиот дел од сезоната го мина во тимот на Универзитет од Тетово. Станува збор за поранешен реперзентативец ... Read More »

Куглање: Вардар: Изминатата 2021 беше историска за нашиот клуб

kugla3

Кугларскиот клуб Вардар на својата официјална страница даде видување за веќе изминатата 2021 година во која прв пат стана Шампион на Македонија и за очекувањата во оваа. Објавата ви ја пренесуваме во целост: 2021 беше историска за нашиот клуб. Започна отежнато од сите аспекти, пандемиска со многу неизвесности и стравови, што поради здравјето на сите нас, што поради “висењето” на ... Read More »

Роман Гурски и ОК Вардар ја „раскинаа“ соработката

271215785_10220776607907232_9067158023855628117_n

По само половина сезона, ОК Вардар реши да ја прекине соработката со интернационалецот од Азербејџан, Роман Гурски. Информацијата доаѓа од клубот откако заврши првиот дел од сезоната 2021/22 во одбојкаскиот шампионат на Македонија. . ОК Вардар избори место меѓу најдобрите шест екипи кои ќе го продолжат разигрувањето за титулата, откако врза шест победи по ред и со 18 бода се ... Read More »

ЖКК Вардар и шампионот Баскет Кам со 20.бода, Бадел лидер на табелата по есенскиот дел со 22.бода

000001-660x3301-660x3301-660x330-660x330-660x330

Календарската 2021 година кошаркарките на Бадел 1862 ја завршија како непобедливи. И по 11. коло, актуелниот вицешампион го задржа максималниот ефект. Во последното коло од веќе мината година, „баделки“ славеа нов, убедлив триумф (93:61), на гостувањето кај Работнички. Многу потешка победа реализираше актуелниот бранител на титулата. Кошаркарките на Баскет Кам 2011 стигна до победата против МЗТ Скопје Аеродром, но многу потешко од ... Read More »

Девојките на Герасимовска, Вардар М18 редат само победи во 2021, падна и Струга

d2

Девојките на Јасмина Герасимовска, младите вардарки од селецијата М18, вчера со победа ја „запечатија“ оваа 2021 година, во која не знаат за пораз на дуелите со нивните врснички. ЖКК Вардар ја пречека во малата сала при спортскиот центар „Кале“ во Скопје екипата на ЖКК Струга 2009 од истоимениот град. Во еден динамичен дуел со противник кој даваше отпор и беше ... Read More »

Шампионот, КК Вардар М16 со 136.поени го „наполни“ Чаир

Вардаровата шампионска селекција, генерација 2006 вчера забележа убедлива победа против своите врсници од тимот на КК Чаир на домашен терен. . На натпреварот одигран во малата сала при спортскиот центар „Кале“ , момците на Горан Крстевски докажаа дека овој тим и оваа сезона има потенцијал за високи дострели, односно одбрана на титулата која ја освоивме ова лето. Доминиравме во сите ... Read More »