Sunday ,11 June 2023
Последни:
Home > Останати спортови (page 22)

Останати спортови

На Скопскиот пекол Завировски започна подготовки за пеколни 42.195км

received_525047442640504

  Нашиот Петре Завировски официјално ни потврди дека започна подготовки за делницата која претставува врв на олимпизмот и човештвото, Маратон (42.195км). Можноста да го контролираат дишењето цели 42.195км маратонците ѓи става во групата на најодбрани спортисти. Самата дисциплина Маратон е најтешката олимписка дисциплина. Патот е долг, маратонците се соочуваат со многу проблеми, особено по 30-тиот километар. Тоа е пат за ... Read More »

Селекторот Даниловски го објави списокот на женската У16 репрезентација, три вардарки со покани

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Селекторотот на женската селекција „Под 16“ години, Горан Даниловски го објави поширокиот списокот на кошаркарки на кои ќе смета за време на периодот на подготовките и настапот на Европското првенство од Дивизијата „Б“ кое ова лето од 18. до 27.август, ќе се одржи во главниот град на Црна Гора, Подгорица. На првиот собир кој е предвиден да биде реализиран на ... Read More »

Апостолски со двајца вардарци на списокот за селекцијата „под 16“ години,

nt_cover-1

Стартот на подготовките на кадетската селекција е на 27.јуни, од 17.часот, во салата на СРЦ „Кале“ во Скопје Селекторот на нашата машка селекција „Под 16“ години, Андреј Апостолски Лечиќ го формираше поширкиот список на кандидати за националниот тим за активностите што следуваат во текот на летото. Односно настап на Европското првенство од Дивизијата „А“ за кошаркари „Под 16“ години кое ... Read More »

Завировски со одлични резултати во тековната сезона

dfff

Нашиот, Петре Завировски споредено со сите други сезони во период од јануари до јуни забележа најдобри резултати во кариерата. Со дресот на Комити и Вардар Фанс го претставуваше Вардар на 10 трки годинава. Започна во февруари на трката на АРМ на 5км со резултат 17:18 минути. Потоа во Кавадарци на 21км беше бронзен со резултат 1:22:22. Во Кочани беше блиску до медал ... Read More »

Симиќ со двајца вардарци на скратениот список за ЕП во Измир, Турција

wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww

Селекторот Тони Симиќ го креираше списокот на кошаркари на кои ќе смета на подготовките за Европското првенство во Измир По селективните тренинзи одржани во текот на минатиот викенд, селекторот на У18 репрезентацијата на Македонија, Тони Симиќ го креираше списокот на кошаркари на кои ќе смета на подготовките за Европското првенство во Измир. Од 38 кошаркари, во конкуренција останаа 18, а ... Read More »

Двајца вардарци се најдоа на списокот за кошаркарската репрезентација до 18 години

nt_cover

Машката репрезентација до 18 години во периодот од 30. јули до 7. август ќе земат учество на Европското Првенство за јуниори што ќе се одржи во Измир, Турција. По неколку селективни тренинзи, селекторот Тони Симиќ ги одбра кошаркарите со кои ќе го започне официјалниот дел од подготовките. Првиот собир на машката јуниорска репрезентација е закажан за в среда (15. јуни) ... Read More »

Вардар М16 водеше па ја испушти победата во „малото финале“ со Феникс

0000

Вчера во „Кале“ се одигра дуелот за бронза кај момците во категоријата М16.  „Вардарци“ имаа високи 15.поени позитива на средина на првото полувреме. Феникс 2010 успеа да се врати до полувремето… На крајот и да победи и да го освои третото место на турнирот во М16 лигата. ФЕНИКС 2010 – ВАРДАР 62:59 Убедливо делуваа кадетите на Вардар во првото полувреме ... Read More »

Среќен роденден Јаничиќ Емилија

269858513_2104207469729782_9137012118940954415_n-660x330

Денес свој роденден прославува, првиот човек, идејниот творец, тренер и основач на ЖОК Вардар ЕМ,  Емилија Јаничиќ. Нејзините девојки во првата сезона како сениорски обезбебедија пласман во Првата лига. Младинските екипи имаат одличен успех. Редакцијата на Вардар фанс и посакува успех во иднина и многу здравје. СРЕЌЕН РОДЕНДЕН ЕМИ! Read More »

КК Вардар М16 ќе игра за „бронза“ на Ф-4 турнирот

h

 На  Ф-4  турнирот, тимот на Водно Санс беше подобар во дуелот со Вардар, и стигна до финалето, во кое во игра денес, недела од 19.30 часот, за победничкиот трофеј ќе се бори со екипата на Академија ФМП. ВОДНО САНС – ВАРДАР 99:75 Многу ефикасно одиграа кошаркарите на Водно Санс во првите 20 минути од второто полуфинале од финалниот турнир во ... Read More »