Tuesday ,21 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 31)

Останати спортови

Шампиони! ЖКК Вардар М12 дојде до пехарот, вардарката Теа Трајковска е МВП (ФОТО)

90

Девојките на ЖКК Вардар М12  финалниот натпревар беа подобри од кавадаречки Јасмин 95 со резултат (52:34) Младите кошаркарки на Вардар се победници во М12 лигата. А до победничкиот пехар и златните медали стигнаа по победата од (52:34) во финалниот дуел против екипата на Jасмин 95 од Кавадарци. Претходно, во натпреварот за третото место, екипата на Спорт Тим од Неготино излезе како ... Read More »

Атлетски Куп: Завировски одличен на 5.000 м

ffffffffffffffffffffff

 Викендов на арената Филип Втори Македонски се одржува финалето на купот на Македонија. Нашиот Петре Завировски покажува инзвореден перформанс. Тој го постави својот втор најдобар резултат во кариерата на 5000 метри. Овој пат постави резултат од 16:50 минути. Во целост ви ја пренесуваме вчерашната објавата на Атлетски клуб Вардар Скопје: Нашиот Петре Завировски со инзворедна трка на 5000 метри во ... Read More »

Двајца кошаркари на Вардар во идеалната петорка на сезоната во EYBL

vardar2

Одличната кампања во Европската младинска кошаркарска лига им донесе индивидуални признанија на играчите на Вардар кои на крајот го освоија четвртото место. Во идеалната петорка на европското младинско натпреварување, во конкуренција на кошаркари до 14 години, се најдоа Жарко Терзиевски и Григориј Ѓорѓевиќ кои забележаа одлични настапи. Терзиевски беше МВП на турнирот во Радом и во топ-5 на турнирот во ... Read More »

АК Вардар: Завировски и Ивановски ќе настапат во Купот на Македонија

284134849_436408401819058_2581260707524232646_n

Атлетскиот клуб „Вардар“ на својата официјална страница најави активност за два свои членови за престојниот викнед. Завировски и Ивановски ќе бидат дел од Купот на Република Македонија. Во известувањето се вели: На 28 и 29 мај на арената Филип Втори во Скопје ќе се одржи финалето на атлетскиот Куп на Република Македонија. Почетокот на натпреварите е закажан за 16 часот. Боите ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ го совлада Пелистер и обезбеди влез во 1.лига

888888888888888888888888888888888

ЖОК Вардар ЕМ е прволигаш,…честитки девојки… Девојките на ЖОК  Вардар ЕМ беа  дел од баражот за Првата лига, тие како 2.пласирани во 2.лига се сретнуваат во истиот со тимот кој е предпоследен во првата лига, екипата на ЖОК Пелистер. Во првиод натпревар во Скопје, гостинките во еден изедначен дуел успеаа да финишираат подобри и победија со 1-3. Сепак вчера на реваншот црвено-црните девојки одиграа ... Read More »

Завировски со добар настап во Струга, АК Вардар екипно со „бронза“

55555555555555555555555555555555

Во градот Струга, викендов  се одржа атлетска трка на пат во должина од 10км и 5км. Вардаровиот атлетичар,  Петре Завировски одново беше предводник на црвено-црниот тим. Покрај очигледниот замор акумулиран од бројните настапи оваа сезона, тој со борба до самиот крај постави резултат од 36-57 минути. Предводејки го Вардар до 3-место во екипен пласман. Вардарци беа „бронзени“ како тим на ... Read More »

КК Вардар заврши на 3.место во втората лига

kk-vardar-660x3301-660x3301-660x330-660x3301-660x3301-660x330-660x3301-660x330

Со вчерашните натпревари помеѓу екипите на Шкупи и Вардар односно Чаир 2030 и Струмица се комплетира и изгледот на табелата во Втората лига – мажи за тековната натпреварувачка сезона 2021/2022. Во натпреварот за третото место на табелата, славеа кошаркарите на Вардар кои ги совладаа кошаркарите на Шкупи со 67-92. Во вториот меч на второлигашка агенда, последна за оваа сезона, Кошаркарите ... Read More »

Вардар ЕМ, реванш баражот за 1.лига го игра во понеделник

278699728_711447543608372_2248663062789703375_n-660x330

Девојките на ЖОК  Вардар ЕМ се дел од баражот за Првата лига, тие како 2.пласирани во 2.лига се сретнуваат во истиот со тимот кој е предпоследен во првата лига, екипата на ЖОК Пелистер. Во првиод натпревар во Скопје, гостинките во еден изедначен дуел успеаа да финишираат подобри и победија со 1-3. На реваншот за пополнување на последното место во елитата ... Read More »

Атлетика: Збиена агенда на Завировски во следниот период

hg-660x330

 Нашиот, Петре Завировски во следниот период има  попорилично „набиена агенда“ за настапи. Вардаровиот атлетичар во период од три викенди ќе настапи на  дури три трки во три различни градови: Струга, Скопје и Охтид. Започнува во недела во Струга на трката на поезијата. Веројатно тука ќе се обиде да ја спушти границата од 35 минути на 10км. Веќе  следниот викенд во ... Read More »

КК Вардар во сабота против Шкупи на дуелот за 3.место во лигата

0905-cair-vardar-prva-660x3301-660x330

Во 2.лига познати се двата тима кои преку победите во полуфиналните серии обезбедија место во Првата лига, екипите на Чаир 2010 и Струмица. Остануваат само дуелите за распоред на табелата. КК Вардар кој беше совладан од тимот на Чаир ќе учествува  на натпреварот за 3то место, на истиот  ќе се соочи со тимот на КК Шкупи од Скопје. Познат е ... Read More »