Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 33)

Останати спортови

Чаир поведе со 1-0 против Вардар во 1/2-финалната плеј-оф серија

0905-cair-vardar-prva

Екипите на Чаир 2020 и на Струмица направија голем чекор кон Првата лига откако ги добија првите мечеви од полуфиналната серија од доигрувањето за пополнување на две места кои водат во елитното натпреварување. Пред својата публика во струмички „Парк“, струмичани славеа убедлива победа против екипата на Шкупи (87:73). Уште поиубедливи беа кошаркарите на Чаир 2030 кој во салата „Шабан Трстена“ ... Read More »

Утре, Чаир-КК Вардар плеј-оф 1/2-финална серија

9999999999999999999999999999999999

Во втората лига започнува полуфиналната плеј-оф серија, во истата КК Вардар ќе се соочи со тимот на Чаир 2030, екипата која беше лидер по регуларниот дел. Првиот меч на кој подобриот на табелата, Чаир има предност на домашен тререн е веќе закажан. Натпреварот се игра утре, недела 8.мај со почеток во 19-00 часот. Истиот ќе се одигра во салата „Шабан ... Read More »

Вардар ЕМ со победа ја заврши сезоната, со 2.место на табелата обезбедивме бараж за 1.лига

454545

ЖОК Вардар ЕМ во деби сезоната како сениорски, во 2.лига успеаа да дојдат до победа во последното коло и да обезбедат „сребрена“ позиција на табелата. Истата носи „бараж“ за пласман во 1.лига против тимот на ЖОК Пелистер од  Битола. По последната победа вчера на официјалната страница објавија: Нашата сениорска екипа со победа на гостински терен го завршува регуларниот дел од ... Read More »

Познати четирите плеј-оф полуфиналисти, Вардар иде на Чаир

0505-sokoli-strumica-11

Покрај Чаир 2030, трката за место во елитата ја продолжуваат Шкупи, Струмица и Вардар… Третите натпревари од трите четвртфинални серии ги детерменираа и сите учесници на полуфиналето од плеј-офот за пополнување на две места во Првата лига-мажи за сезоната 2022/2023. Предноста на домашниот терен во т.н. „мајсторки“ не се покажа како особено важна во две од трите серии. Кошаркарите на ... Read More »

Баскет кам „преку“ ЖКК Вардар дојде до ново финале со Бадел

000000000

Екипата на Баскет Кам 2011 е првиот финалист во плеј-офот на женската Прва лига. Актуелниот бранител на шампионската титула, се чини полесно од очекувањата, беше подобра од скопски Вардар. На гостински терен славеа со убедливи (89:55) и со максимални (2-0) ја затворија серијата против „вардарки“. ВАРДАР – БАСКЕТ КАМ 2011    55:89 Стартната петорка на гостинската екипа имаше убедлив почеток на ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ домаќин на Бами Кор во последниот лигашки дуел

279523504_719622286124231_218443873334305275_n-1

ЖОК Вардар ЕМ, направи голем успех и ќе игра бараж за пласман во првата лига по првата година од настапот како сениорски тим. Денес, четврток 5.мај останува за доигрување последниот меч од фазата-2 во кој гостуваме во Тетово. Ние сме гости на екипата на Бами кор во салата при ОУ „Гоце Делчев“. Дуелот  од ова 6.коло е закажан со почеток ... Read More »

ЖКК Вардар поразен од Баскет Кам

zkk-zkk

За разлика од првиот натпревар на кој ЖКК Вардар се бореше и тесно беше поразен, на вториот меч од полуфиналната серија немавме сили  да се спротивставиме против актуелниот шампион, Баскет кам. Вардарки вчера беа домаќини на втората средба од полуфиналната серија, на истата на домашен терен во “Кале“ тимот од Македонска Каменица дојде до 2-0 и обезбеди финална серија во ... Read More »

КК Вардар денес игра „мајсторка“ со Баскет Кам

kk-vardar-660x3301-660x3301-660x330-660x3301-660x3301-660x330

КК Вардар и Баскет кам кај момците во четвртфиналната серија имаат по една домашна победа, патникот во следната, полуфинална плеј-оф фаза ќе го даде „мајсторката“. Победникот ќе продолжи во полуфиналната серија, црвено-црните момци на Александар Јованчев поради подобриот пласман по регуларниот дел имаат предност на домашен терен да ја играат оваа важна средба. Истата е закажана за денес, 4.мај во ... Read More »

КК Вардар ќе игра „мајсторка“ со Баскет Кам

kk-vardar-660x3302-660x330-660x3301-660x330

Екипата на Чаир 2030 е првиот полуфиналист во Втората лига-мажи и единствена која успеа да влезе меѓу четирите најдобри по само два одиграни натпревари од четвртфиналето. Амбициозниот тим од населбата на северот на Скопје, по втор пат во рок од неколку дена го победи Партизан Водно Санс со сигурни (90:75) за затворање на оваа серија со „чисти“ (2-0) и сега ... Read More »

Баскет кам отвори со победа во 1/2-финалето со ЖКК Вардар

777777777777777777777777777777777777777

Фаворитите за пласман во финалето од плеј-офот во женска конкуренција, со победи ги отворија полуфиналните серии. Баскет Кам 2011 малку потешко дојде до триумфот против Вардар и славеше со 69-64 во меч во кој ниедна екипа не успеа да направи повисока предност. Затоа пак кошаркарките на Бадел 1862 немаа такви проблеми, напротив, со убедливи (93:66) ја победија Крива Паланка на ... Read More »