Sunday ,16 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 32)

Останати спортови

Завировски се подготвува за 10км во Струга

99999999999999

На 22 мај со почеток во 8 часот во Струга ќе се одржи трка на поезија во должина од 5км и 10км. Патеката е исклучитeлно брза има неверојатни 0 метри елевација, што е реткост за трка на пат. Ова ќе биде второ издание на оваа манифестација. Има пријавено повеќе од 1000 натпреварувачи, помеѓу кои многу асови на Македонската атлетика. Нашиот, ... Read More »

„Сребро“ за КК Вардар М12 на Ф-4

yu

KK MЗТ М12, во финалето од оваа возрасна категорија, беа за малку подобри од екипата на Вардар (49:47) По три четвртини од финалето, момчињата во „сино-бела“ комбинација имаа предност (42:36). На четири минути пред крајот, „вардарци“ беа во водство (43:42). Но за кратко, затоа што по тројката на Коневски, нова промена на резултатото во корист на МЗТ Скопје Аеродром (48:45) ... Read More »

КК Вардар М12 обезбеди финале на Ф-4 (Видео)

ccc

Вчера на завршниот, фајнал-фор машки кошаркарски турнир за играчи до 12.години настапи тимот на КК Вардар М12. Во полуфиналето црвено-црните надежи за ривал ја имаа екипата на КК Водно Санс. На еден динамичен дуел, одигравме одлично и  дојдовме до победа со седум поена повеќе, односнос со резултат 47-40 го добивме ова полуфинално соочување. Со овој триумф обезбедивме финале во кое ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ поразен од Пелистер во баражот

fb_img_1652605574367

Вчера, ЖОК Вардар ЕМ одигра бараж за 1.лига, за таа средба тие информираат на нивната страница, и велат: Во исклучително тежок натпревар во првиот бараж натпревар за влез во Првата државна лига,во кој неизвесноста за освојување на сите сетови траеше до самиот крај,нашата екипа не успеа да извојува победа на домашен терен ЖОК ВАРДАР ЕМ – ОК Пелистер волеј 1:3 ... Read More »

Чаир го мина КК Вардар во “мајсторка”

0111-chair-2030-grupna

Чаир 2030 беше подобар од Вардар (85:59) во третиот и одлучувачки натпревар од полуфиналната серија од плеј-офот во Втората лига. Доволно за да ја затвори серијата со (2-1) и да биде промовиран во нов прволигаш. За прв пат во својата кратка историја на постоењето, екипата од Чаир стигна преку константно добра игра пред својата публика против екипата која им го ... Read More »

Вардар ЕМ денес го игра првиот бараж дуел со Пелистер за влез во 1.лига

55555555555

Девојките на ЖОК Вардар ЕМ во првата сезона како сениорски обезбедија 2.место во 2.лига кое донесе бараж за влез во елитната конкуренција. Црвено-црните дами за ривал го имаат тимот на ЖОК Пелистер од Битола. Денес, сабота 14.мај се игра првата средба од бараж двомечот. Првиот натпревар ќе се игра во Скопје, вардарки ќе бидат домаќини на истиот. Натпреварот во спортскиот ... Read More »

„Мајсторката“ за влез во 1.лига се игра утре, КК Вардар гостува кај Чаир 2030

kk-vardar-660x3301-660x3301-660x330-660x3301-660x3301-660x330-660x330

Пред тимот на кошаркарскиот клуб Вардар е најважниот натпревар во оваа сезона, „мајсторката“ со тимот на КК Чаир 2030 по која победникот ќе обезбеди место во првата кошаркарска сениорска машка лига. Дуел на се или ништо, момците на Јованчев Александар победија во салата „Кале“ и изедначија на 1-1, покажаа дека можат да се борат портив тимот кој имаше од почетокот ... Read More »

КК Вардар му нанесе пораз на Чаир и обезбеди „мајсторка“

0905-cair-vardar-prva-660x330

Вчера се одиграа вторите дуели од полуфиналната серија во 2.лига, КК Вардар го победи Чаир 2030 (85:81), и обезбеди „мајсторка“ за место во елитата. По пауза од неколку сезони одново ќе се игра прволигашка кошарка во Струмица. За тоа право се изборија кошаркарите на Струмица кои и во вториот натпревар од полуфиналето на Плеј-офот во Втората лига-мажи излегоа како победници против ... Read More »

Вардар денес домаќин на Чаир во 1/2-финалниот плеј-оф

9999999999999999999999999999999999-660x330

Тимот на Чаир 2030 кој беше лидер по крајот на регулариниот дел во првата средба на домашен терен од полуфиналето во плеј-офот успеа да ја совлада екипата на КК Вардар. Истите противници го играат вториот дуел од оваа серија. Натпреварот е закажан за денес, 11.мај со почеток во 19-00 часот, во малата сала при Спортскиот центар „Кале“ во Скопје. Момците ... Read More »

Завировски со најдобар резултат во кариерата на 10км

petre

Нашиот атлетичар,  Петре Завировски од ден на ден е се подобар. Дефинитивно ја трча една од своите најдобри сезони во кариерата. На 8 мај на скопските булевари Илинденска и Партизанска се одржа традиционалната атлетска манифестација Скопје Трча 10км. На истата настапи и нашиот Завировски. Тој успеа да ги истрча своите најбрзи 10км во кариерата. Поставувајки време од 35-26 минути. Негов ... Read More »