Thursday ,25 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > „Сребро“ за КК Вардар М12 на Ф-4
„Сребро“ за КК Вардар М12 на Ф-4

„Сребро“ за КК Вардар М12 на Ф-4

KK MЗТ М12, во финалето од оваа возрасна категорија, беа за малку подобри од екипата на Вардар (49:47)

По три четвртини од финалето, момчињата во „сино-бела“ комбинација имаа предност (42:36).

На четири минути пред крајот, „вардарци“ беа во водство (43:42). Но за кратко, затоа што по тројката на Коневски, нова промена на резултатото во корист на МЗТ Скопје Аеродром (48:45) на неполни две минути до крајот на возбудливиот финален меч во СРЦ „Кале“.

yu2 yu5

Победата за својата екипа ја осигура најдобриот играч на екипата од Аеродром, Филип Ѓорѓиевски. Погоди едно слободно фрлање (негов 17.поен) за недостижни за противникот (49:45).

По три четвртини од финалето, момчињата во „сино-бела“ комбинација имаа предност (42:36).

На четири минути пред крајот, „вардарци“ беа во водство (43:42). Но за кратко, затоа што по тројката на Коневски, нова промена на резултатото во корист на МЗТ Скопје Аеродром (48:45) на неполни две минути до крајот на возбудливиот финален меч во СРЦ „Кале“.

Победата за својата екипа ја осигура најдобриот играч на екипата од Аеродром, Филип Ѓорѓиевски. Погоди едно слободно фрлање (негов 17.поен) за недостижни за противникот (49:45).