Saturday ,30 September 2023
Последни:
Home > Останати спортови (page 29)

Останати спортови

(Видео) ЖОК Вардар ЕМ со гостинска победа кај Младост УГД

279523504_719622286124231_218443873334305275_n

Девојките на ЖОК Вардар ЕМ дојдоа до уште една победа, тие гостуваа во Штип кај тимот на ОК Младост УГД. На натпреварот кој се одигра во салата „Јордан Мијалнов“ оставија гостински успех, победата беше обезбедена со резултат 1-3, по истата остануваме на 2.позиција на табелата. *Видео од целиот натпревар на црвено-црните дами може да погледнете на следниот ЛИНК! Read More »

Завировски “бронзен” на 3000 метри

petre-639x330

  Нашиот Петре Завировски ја трча една од своите најдобри сезони во кариерата. Вчера на атлетскиот митинг “отварање на сезона” го освои 3-тото место на трката на 3.000 метри со резултат од 9:49 минути. Црвено- црниот атлетичар во континуитет покажува одлични перформанси. Неговата форма е на завидно ниво. Следен негов настап е на 8 мај на 10км на Скопје Трча. Read More »

Клучниот дуел за пласман во 1/2-финалето од плеј-офот, КК Вардар го игра утре

kk-vardar-660x330-660x330

Во четвртфиналната плеј-оф серија “подобар од три“ веќе КК Вардар има предност од 1-0 по победата во Срц „Кале“ и ќе има прилика веќе во втората средба да обезбеди пласман во 1/2-финалната серија.  Дуелот против ривалот во оваа 1/4-финална серија, екипата на Баскет кам е закажан за утре, 30.април. Натпреварот се игра во салата „Кирил и Методиј“ во Македонска Каменица. Дуелот  ... Read More »

ЖКК Вардар утре го игра првиот дуел од 1/2-финалната серија

00000000-629x330

Девојките на Александар Ашаданов обезбедија пласман во полуфиналната плеј-оф серија во која на мегдан ја имаат екипата на актуелниот шампион, тимот на Баскет Кам. Во првиот дуел од оваа серија ќе гостуваме кај ривалот во Македонска Каменица, дуелот е закажан за утре, 30.април. Натпреварот кој ќе го игра ЖКК Вардар во салата “Кирил и Методиј“ ќе започне во 14-00 часот. Судии ... Read More »

КК Вардар поведе во 1/4-финалната серија со Баскет кам

kk-vardar-660x330-660x3301-660x330-660x330

КК Вардар направи исчекор кон полуфиналната серија во втората лига, вчера дојде до победа над Баскет Кам. На првиот дуел од четвртфиналната серија, црвено-црните во малата сала при Спортскиот центар „Кале“  ја пречекаа екипата од Македонска Каменица. Избраниците на Александар Јованчев дојдоа до победа и поведоа со 1-0, потребна им е уште еден триумф  за пласман во следната полуфинална фаза. ... Read More »

Бами кор нова „жртва“ на девојките од Вардар ЕМ

278914274_717687929651000_329183020537781704_n

Тимот на ЖОК Вардар ЕМ, вчера по крајот на велигденските празници се врати на обврските во плеј-офот. Ние бевме домаќини на натпревар од 3.коло во втората фаза и дојдовме до нов успех.    Вардарки вчера во Спортскиот центар „Форца“ во Скопје ја пречекаа екипата на ОК Бами Кор, на натпревар на кој доминиравме во целост успавме да дојдеме до победа ... Read More »

Вардар ЕМ домаќин на ОК Бами Кор

278478660_709014607184999_1398861743448406348_n-660x330

Девојките на ЖОК Вардар ЕМ ќе одиграат натпревар од 3.коло во рамки на втората фаза од шампионатот во втората одбројкарска сениорска конкуренција. Црвено-црните дами се домаќини на тимот на ОК Бами Кор, дуелот ќе се одигра денес (26.парил) со почеток во 17 часот и 15.минути. Ние имаме половичен успех на првите два натпревари кои ги одигравме во оваа фаза, денес ... Read More »

Шкендија го совлада ОК Вардар и обезбеди финална серија

vardar-borec-640x336-640x3301-640x330

Одбојкарите на Шкендија се пласираа во финалето на разигрувањето за титулата откако втор пат славеа над Вардар во првиот сегмент од елиминациите во шампионатот. По тетовските 3:2, вчера во Петровец, Шкендија се радуваше со 3:1 (25:15, 25:17, 21:25, 25:16) и обезбеди настап во серијата за тронот којашто ќе трае најмалку три, а најмногу пет натпревари. Скопските црвено-црни повторно настапија без ... Read More »

Познат терминот за дуелот Вардар – Баскет КАМ во 1/4-финалниот плеј-оф

kk-vardar-660x3301-660x3301-660x330-660x3301-660x330

Во втората кошаркарска лига четирите четвртфинални серии ќе стартуваат веднаш по Велигденските празници. Според системот „подобар во три натпревари“. Предноста на домашниот терен ја имаат екипите пласирани од 1. до 4. позиција на табелата во регуларниот дел меѓу кои  и Вардар. ДВОЈКИ – ЧЕТВРТФИНАЛЕ Чаир 2030 – Партизан Водно Санс Соколи 1933 – Струмица Борец Баскет – Шкупи Вардар – ... Read More »

Одбојкарското 1/2-финале, Вардар-Шкендија со пренос на МТВ

278161907_464064065338619_8441804551235928053_n-660x330

Денес во вториот полуфинален првенствен дуел, Вардар ќе се сретна со одбојкарскиот клуб Шкендија од Тетово. На првата средба тетовачани дојдоа до минимална победа во сетови со резултат 3-2. Денешната средба е закажана со почеток во 21-00 часот, од истата македонската радио и телевизија ќе врши директен пренос. Дуелот ќе се емитува на спортскиот канал на националната телевизија, на МТВ-3. Read More »