Tuesday ,23 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 28)

Останати спортови

Куглање: МКЛ започнува 10.септември, една недела пред тоа Вардар ќе реализира меѓународен турнир

jj-660x330

Македонската кугларска федерација го дефинираше почетокот на новата сезона 2022/2023 година, одлучено е истата да започне на 10.септември. Покрај тоа има ново амбициозно раководство што дава надеж дека оваа федерација и овој спорт ќе успеаат да одат чекор понапред.  Подетални информации на официјалната страница на федерацијата - ТУКА Според плановите на црвено-црниот тим, една седмица предходно односно на 3.септември, КК ... Read More »

Среќен роденден Василевска Марија

s

Денес својот 18-роденден, односно полнолетство слави играчот на новиот одбојкарски прволигаш, ЖОК Вардар ЕМ, црвено-црната надеж Марија Василевска. Средниот блокер на вардаровиот тим е македонска репрезетативка во младинска конкуренција, редакцијата на Вардар Фанс и посакува среќен роденден. СРЕЌЕН РОДЕНДЕН МАРИЈА!!!   Read More »

Среќен роденден Георг Поп-Крстев

hj

Свој роденден прославува играчот на Кугларскиот клуб “Вардар“, младиот куглар Георг Поп-Крстев. Ова момче од веќе пет сезони е дел од нашиот црвено-црн кугларски колектив. Неговата љубов кон Вардар му дава сила и елан, а судбината му „мести“ големи улоги за трофеите.   СРЕЌЕН РОДЕНДЕН ГЕОРГ Read More »

Вардаровиот, олимпиец Нуров стана татко, БК Вардар со честитки

291115857_990701094949991_2086330621190088935_n

Македонскиот борец, вардарецот  Магомегаџи Нуров  кој има одличен период во својот живот, пред само неколку дена славеше против Турчинот Фејзулах Актуркво категоријата до 97 килограми слободен стил и го освои златниот медал на Медитеранските игри во Алжир, вчера стана и татко.  БК Вардар на олимпиецот му ја честиташе приновата во семејството, односно ново родениот син. Тие на малиот Осман му ... Read More »

Нуров со голем пресврт дојде до злато за Македонија на МИ во Алжир

154907-nurov-se-izbori-za-zlaten-medal-vo-alzhir

Македонскиот борец Магомегаџи Нуров славеше против Турчинот Фејзулах Актурк со 4-3 во категоријата до 97 килограми слободен стил и го освои златниот медал на Медитеранските игри во Алжир. Актурк имаше водство од 3-0, но Нуров се врати и успеа најпрво да намали на 2-3, а последниот удар го имаше во последните секунди, кога освои дополнителни два бода за златен медал. ... Read More »

На Скопскиот пекол Завировски започна подготовки за пеколни 42.195км

received_525047442640504

  Нашиот Петре Завировски официјално ни потврди дека започна подготовки за делницата која претставува врв на олимпизмот и човештвото, Маратон (42.195км). Можноста да го контролираат дишењето цели 42.195км маратонците ѓи става во групата на најодбрани спортисти. Самата дисциплина Маратон е најтешката олимписка дисциплина. Патот е долг, маратонците се соочуваат со многу проблеми, особено по 30-тиот километар. Тоа е пат за ... Read More »

Селекторот Даниловски го објави списокот на женската У16 репрезентација, три вардарки со покани

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Селекторотот на женската селекција „Под 16“ години, Горан Даниловски го објави поширокиот списокот на кошаркарки на кои ќе смета за време на периодот на подготовките и настапот на Европското првенство од Дивизијата „Б“ кое ова лето од 18. до 27.август, ќе се одржи во главниот град на Црна Гора, Подгорица. На првиот собир кој е предвиден да биде реализиран на ... Read More »

Апостолски со двајца вардарци на списокот за селекцијата „под 16“ години,

nt_cover-1

Стартот на подготовките на кадетската селекција е на 27.јуни, од 17.часот, во салата на СРЦ „Кале“ во Скопје Селекторот на нашата машка селекција „Под 16“ години, Андреј Апостолски Лечиќ го формираше поширкиот список на кандидати за националниот тим за активностите што следуваат во текот на летото. Односно настап на Европското првенство од Дивизијата „А“ за кошаркари „Под 16“ години кое ... Read More »