Thursday ,11 August 2022
Последни:
Home > Останати спортови > Нуров со голем пресврт дојде до злато за Македонија на МИ во Алжир
Нуров со голем пресврт дојде до  злато за Македонија на МИ во Алжир

Нуров со голем пресврт дојде до злато за Македонија на МИ во Алжир

Македонскиот борец Магомегаџи Нуров славеше против Турчинот Фејзулах Актурк со 4-3 во категоријата до 97 килограми слободен стил и го освои златниот медал на Медитеранските игри во Алжир.

Актурк имаше водство од 3-0, но Нуров се врати и успеа најпрво да намали на 2-3, а последниот удар го имаше во последните секунди, кога освои дополнителни два бода за златен медал.

Ова е втор медал на Медитеранските игри за Македонија, откако претходно Владимир Егоров во репасажот во категоријата до 69 килограми стигна до бронзата