Wednesday ,17 January 2018
Последни:
Home > Останати спортови (page 4)

Останати спортови

Кошарка! Следи пауза, одиграно последното есенско коло во “Младинската лига Вардар“

426

Кошаркарскиот проект на црвено-црниот кошаркарски колектив “Младинската лига Вардар“ ја имаше својата последна “есенска етапа“. На програмата изминатиот викенд беше 4-то коло во ова црвено-црно натпреварување. Со одигрување на ова последно коло беше “спуштена завесата“ на натпреварите во есенскиот дел. Со лигата се продолжува после распустот, а тоа ќе биде од февруари месецот. Ова се постигнатите резултати во последното есенско, ... Read More »

Борење! Вардарецот, Могамедгаџи Нуров доби олимписка стипендија од МОК

nurov-na-sp-vo-francija-2017

Македонскиот олимписки комитет (МОК)  на почетокот од неделава на  пригодна церемонија ги потпиша стипендиските договори со 12-те македонски спортисти, кои се  потенцијални учесници на Летните олимписки игри (ЛОИ) во 2020 година во Токио. Станува збор за вкупна сума од околу 250.000 долари за стипендирање на 12-те спортисти во следните две и пол години (околу 8.000 долари месечно), обезбедена од програмата ... Read More »

Кошарка! Вардарки ќе “презимат“ како есенски вице-прваци

zkk-timska-660x330

Со одигрување на последното есенско коло минатиот викенд заврши есенската етапа во женската прва кошаркарска лига. На сила во моментот е зимската пауза која ќе трае се до крајот на идниот месец, јануари. Вардарки одиграа оваа есен седум дуели и двапати беа слободни во деветте кола колку што се одиграа во единствената кошаркарска лига во земјава. Ние по крајот на ... Read More »

Очекувано! Кошаркарскиот клуб Вардар е најдобар младински клуб за 2017

cx

Сосема очекувано според резултатите кои ги постигнаа во годината која изминува, 2017 година Кошаркарскиот клуб Вардар доби одликување за одличната работа со своите млади категории. Ние оваа сезона доминиравме во младинските лиги и сето тоа беше наградено вчера со признание од Македонската кошаркарска федерација. На манифестацијата вчера во “Square 21“, нашиот клуб КК Вардар доби признание за , најдобрар младински клуб ... Read More »

(Фотогалерија) Вардар успешно го организираше новогодишниот минибаскет фестивал

j23

Вчера,  кoшаркарскиот клуб Вардар во малата сала при  Срц “Кале“- Скопје  организираше новогодишен минибаскет фестивал. Во истиот ќе земаа  учество дури  20 екипи од цела Република Македонија! На новогодишниот  минибаскет фестивал учество ќе земат екипи во две старосни категории. Во продолжение фотогафии од вчерашниот настан. Read More »

Куглање! Одморот во пол ек за вардарци, есенските-вице прваци со подготовките стартуваат во јануари

14117698_1290391717661595_2029861174867413013_n-660x330

Зад нас се петте кола од есенскиот дел во Македонската кугларска лига, веќе е одигран првиот од трите круга оваа сезона, следните два се предвидени од јануари до кога трае паузата во МКЛ.  Во моментот момците одмараат од активности, но наскоро ги очекуваат подготовки за пролетниот дел. Начелно се очекува во втората половина на јануари по завршувањето на празничните денови ... Read More »

ЖКК Вардар триуфално и со “фенерџијата“ Трокал

zkk-timska-660x330

Bо рамки на 9.коло во првата женска кошаркарска лига девојките на Вардар беа домаќинки на “фенерџијата“ во лигата. На црвено-црните дами им гостуваше тимот на Трокал кој во моментот е последнопласиран тим во единствената женска кошаркарска конкуренција во земјава. Во овој натпревар нашите кошаркарки влегуваат како голем фавориот, таа улога ја оправдавме со одлична игра во овој натпревар. Влеговме уште ... Read More »

Кошарка! Вардар денес организира новогодишен минибаскет фестивал (распоред)

3

Koшаркарскиот клуб Вардар денес,  сабота,  23.12.2017 година во малата сала при  Срц “Кале“- Скопје ќе организира новогодишен минибаскет фестивал. Во истиот ќе земат  учество дури  20 екипи од цела Република Македонија! Вардар годинава има неколку проекти кај младите категории, па така веќе зад нас се три кола од вардаровата баскет лига. На новогодишниот  минибаскет фестивал учество ќе земат екипи во ... Read More »

Атлетика! Завировски има добра подлога во пресрет на новата сезона

petre2

Во овој период од годината на релативно тешки временски услови изложен на атмосферски влијаниа на екстремно ниски температури Вардарецот, Петре Завировски ги одработува своите подготовки за новата сезона. Но сето тоа како да е дополнителен мотив за Завировски. Во ниту еден момент не е доведена во прашање мотивацијата кај младиот Вардарец. Ако на неговата одлична психичка подготовка се додадат и ... Read More »

Девојките на ЖКК Вардар викендов го пречекуваат “фенерџијата“ Трокал во последното есенско коло

zkk-timska

 Викендов во рамки на 9.коло во првата женска кошаркарска лига девојките на Вардар се домаќинки на “фенерџијата“ во лигата. На црвено-црните дами ќе им гостува тимот на Трокал кој во моментот е последнопласиран тим во единствената женска кошаркарска конкуренција во земјава. Противникот досега одигра шест дуели и во сите забележа пораз, во овој натпревар нашите кошаркарки влегуваат како голем фавориот. ... Read More »