Saturday ,17 March 2018
Последни:
Home > Останати спортови (page 4)

Останати спортови

(Фотогалерија) КК Вардар организираше “Минибаскет фестивал“ за најмалите

21

За најмалите кошаркариродеи 2009/2010 и 2007/2008 година изминатиот викенд во склоп на Младинската кошаркарска лига Вардар  се одржа “Минибаскет фестивал“. Мечевите се играа на кошеви за минибаскет и со баскети за минибаскет, во продолжение погледнете ги фотографиите од овој настан. Read More »

Кошарка: Вардар М16 триумфално в гости кај КК Водно Санс

z

Селекцијата на КК Вардар M-16, поточно момците родени  2002 и 2003 година забележаа уште една лесна победа против тимот на КК Водно Санс Партизан на гостински терен. Момците одиграа одлично и дојдоа до сигурна и убедлива победа на ова гостување, иако фалеа дури тројца стандардни играчи во црвено-црниот ростер. Кај нас на овој меч фалеа: Савиќевиќ, Груевски и Шуменковски, но ... Read More »

Куглање: Вардар максимален и доминантен со КК 18Август, Поп-Крстев феноменален

k2

Вчера во првиот меч од  третиот круг во Македонската кугларска лига, KK Вардар ја пречека  екипата на КК 18 Август 2016, тим кој во двата дуела во претходните кола од МКЛ го добивме.  Повторно  вчера на мечот одигран во кугларницата ВИП- при Спорскиот центар “Борис Трајковски“ во Скопје ние доминиравме и победивме со максимални 8-0. Она што радуваше на овој дуел е одличната форма на ... Read More »

ОК Вардар лесно до својата осма победа

odbojka-vardar

Одбојкарите на Вардар славеа убедлива победа од 3-0 против Универзитет Тетово во 10. коло од Првата одбојкарска лига на Македонија. Со оваа победа Вардарци се зацврстија на втората позиција на табелата со сега веќе осум победи и само еден пораз. Лидерот Струмица беше слободен овој викенд. Резултати и табела: Read More »

Кошарка: Победничкиот “марш“ на вардарки продолжува, Пелистер повторно “жртва“

220

Изминатиот викенд,    ЖКК Вардар втора година по ред му се радуваше на трофејот во Купот на Македонија. Тие  во финалето кое се одигра во салата „Јасмин“ во Кавадарци со 72-50 (36-26) славееа над  ривалот во македонската кошарка ЖКК Бадел.  Веќе овој викенд  тие продолжија со  дуелите во кошаркарската прва лига. Вардарки вчера беа  домаќини на екипата на ЖРК Пелистер од Битола.  На натпреварот ... Read More »

Борење: Нуров несреќно поразен во битката за “бронза“, победата отиде кај ривалот иако резултатот беше нерешен

28380968_1893138407386906_330735533_n

Мaкедoнијa имаше   двaјцa претстaвници нa Меѓунaрoдниoт Турнир  “XXII Outstanding Ukrainian Wrestlers and Coaches Memorial” кој се одржува во  Киев, Укрaинa.  Во кaтегoријaта дo 97кг , Мaгoмедгaџи Нурoв вo 1/8 финaлетo беше совладан од   Абеaхaн (ИТА), Италјанецот беше поуспешен  од нашиот борач. Сепак тоа даде прилика бидејќи тој се пласираше   во финале до 97кг. Со тоа  нашиот Нуров  се бореше  во репасажот вчера. . Прв соперник  ... Read More »

Куглање: Вардар го пречекува 18-ти Август во 11.коло

kugla-660x330-660x330

Според распоредот кој се составува по одиграните два круга во третиот круг во Македонската кугларска лига, KK Вардар првиот меч ќе го има како домаќин. На нас ни гостува екипата на КК 18 Август 2016 тим кој во двата дуела во претходните кола од МКЛ го добивме и против кој сме благ фавориот и во овој натпревар. На мечот на кој бевме домаќини победивме ... Read More »

(Стрим во живо) Прилика за медал на вардарецот Нуров, тој во 10ч. ќе биде дел од репасажот на силниот меѓународен турнир во Киев

nur

Мaкедoнијa има  сo двaјцa претстaвници нa Меѓунaрoдниoт Турнир  “XXII Outstanding Ukrainian Wrestlers and Coaches Memorial” кој се одржува во  Киев, Укрaинa. Таму настапуваат двајца вардарци, на овој турнир учествувaaт бoрaчи oд 38 земји вo трите стилa истoвременo. Прв се бореше Влaдимир Егoрoв дo 57кг прoтив Укрaинецoт Хурскии, тој не успеа да обезбеди пласман во финалниот дел. Во кaтегoријaта дo 97кг , ... Read More »

Кошарка: Вардар во сабота ќе одржи минибаскет фестивал за најмладите надежи (Распоред)

27972107_168090950637648_6960744850133055727_n

Задутре, сабота  (24.02.2018) во малата сала при спортско рекреативниот центар “Кале“ црвено-црниот кошаркарски колектив поточно младинската школа на Вардар ќе одржи Минибаскет фестивал за најмладите. Распоредот на дуелите е следен:  10 часот / КК Вардар 1 – КК Феникс (2009/10)  11 часот / КК Вардар – КК Феникс (2007/08)  12 часот / КК Вардар 2 – КК Петрески (2009/10)  13 ... Read More »

Кошарка: Купот шампионките ги чекаат првенствени обврски овој викенд, вардарки домаќини на Пелистер

15

Изминатиот викенд   ЖКК Вардар втора година по ред му се радуваше на трофејот во Купот на Македонија. Тие  во финалето кое се одигра во салата „Јасмин“ во Кавадарци со 72-50 (36-26) славееа над  ривалот во македонската кошарка ЖКК Бадел.  Од овој викенд продолжуваат дуелите во кошаркарската прва лига, вардарки се домаќини на екипата на ЖРК Пелистер од Битола. Девојките од Вардар токму ... Read More »