Monday ,25 June 2018
Последни:
Home > Останати спортови (page 5)

Останати спортови

Кошарка: Вардар М14 во полуфинале од Ф4 ќе се сретне со Дино Баскет

aaaaa

Завршниот турнир за кошаркари до 14 години, стартува денес, а како домаќин организатор е екипата на МВП Струмица. Нашиот тим, Вардар М14 го игра првиот полуфинален натпревар  против екипата на Дино Баскет со почеток во 17:00 часот. Во другото полуфинале тимот на КК МВП ќе се сретне со екипата на КК Партизан. Побединците од двете полуфиналиња ќе се сертнат утре, ... Read More »

Влаќевски по првиот ден на Светското првенство во куглање е 4.место

vl

Вчера во Клуж, Романија на Светското првенство  играа половина од 64 учесници, по оваа рунда Бојан Влаќевски е четврто пласиран и има огромни шанси за успех.  Тој за секундант го има неговиот клубски другар од Медвешчак, претседателот на КК Вардар, Димитар Димитровски. По првиот ден со резултат од 660 “соборени дрва“ Бојан Влаќевски го “зграби“ четвртото место по првиот ден од ... Read More »

Кошаркарите на Вардар ги совладаа противниците од Карпош Соколи со 73-85 и го освоија третото место во М20

kkvardar-m20

Во полуфиналето од овогодинешниот Фајнл-Фор загубивме од КК Работнички, а на натпреварот за трето место бевме подобри од Карпош Соколи со 85:73. Не успеавме да ја одбраниме шампионската титула од изминатата година, меѓутоа оваа екипа го обезбеди своето место меѓу елитата за следната сезона. На натпреварот за третото место кај КК Вардар, најпрецизен беше Петар Прентовиќ со 17 поени, и ... Read More »

Куглање: Од 1-ви до 20.јуни е летниот преоден рок во МКЛ, Вардар го зачувава целиот ростер

ВИЦЕ-ШАМПИОНИ 2017/18Г

Kaко што известија утрово од Кугларска федерација на Македонија за клубовите учесници во Македонската кугларска лига, летниот преоден рок почнува на 01.06.2018, а завршува на 20.06.2018 во 12часот. Истиот ден во 13-00 часот регистрациона комисија ќе оддржи состанок, каде ќе ги верификува примените материјали. Во црвено-црниот табор се очекува задржување на целиот моментален росер кој го има на располагање кормиларот ... Read More »

Кошарка: КК Вардар генер.2005 учествуваше на “Баскет 4 кидс“ турнирот в Белград

32906043_1858560461111149_8023384596991180800_n

Кошарскиот клуб Вардар го заврши учеството на меѓународниот турнир  “Баскет 4 кидс“  во организација на ТВ Спорт Клуб кој се играше в Белград, Србија. На истиот учестуваа најдобрите екипи од ех Ју просторите. Турнирот беше за момчиња родени 2005 година и помали. Вардарци играа со екипа составена од четири играчи родени 2005, а остатокот од екипата (осум играчи) беше пополнет со ... Read More »

Кошарка: Вардар М20 викендов ќе игра на завршниот Ф4

m20-1024x768

По регуларното натпреварување на првенството, нашата кошаркарска селекција М20 се наоѓа на трето место на табелата после ФМП Академија и Работнички. Тие три тима   заедно со четврто пласираната екипа Карпош Сколи, викендов ќе го играат завршниот Фајнл-Фор турнир, за сезона 2017/18. Утре,  сабота (19.05.2018), со почеток од 20-00 часот, во спортската сала на ОУ “Невена Ѓеоргиева Дуња”, го играме полуфиналниот натпревар против ... Read More »

ЖКК Вардар со сребро ја завршија оваа сезона во лигата

31577004_387110391803823_785896379997224960_n

Девојките на Бадел успаа со 3-0 да го совладаат ЖКК Вардар и да обезбедат петта шампионска круна по ред во лигата.  Нашите девојки првенството го завршија како “сребени“ откако в “Кале“ беа поразени со 76:55.  Купот е во нашите витрини, шампионскиот пехар и оваа година го пропуштивме, но сепак овие девојки го дадоа максимумот во текот на целата сезона. Добро ... Read More »

Кошарка: Повикани пет момци од Вардар за селекцијата до 15 години

kkm15

Кошаркарската националната селекција до 15 години претстојниот викенд (недела, 20. мај) ќе одржи тренинг во Спортската сала „Кале“ (мала сала) со почеток во 9:00 часот наутро. Тренерското трио во состав Денис Дервишевиќ (селектор), Марјан Ѓуров (асистент) и Николче Божиновски (ментор) излезе со списокот на кошаркари повикани за овој тренинг. На истиот се најдоа дури пет момци од кошаркарскиот клуб Вардар. ... Read More »

ЖКК Вардар утре го пречекува Бадел во дуел од финалната серија

zkk

Женскиот кошаркарски колектив, Вардар утре ќе одигра нов дуел во финалната серија за шампионската круна во првенството. Девојките на Вардар во моментот губат со 2-0 од Бадел 1862 и се надеваат дека утре, среда, 16.мај ќе ја преполоват предноста на актуелните шампионки. Дека Бадел не е непобедлив сезоната покажавме два пати, најпрвин во финалето од Купот ги совладавме и дојдовме ... Read More »

Кошарка: Вардар М12 со сребро од Лесковац

thumbnail-11-750x330

Овој викенд се одигра и четвртиот Балкански Куп за оваа сезона. После Пловдив, Ботевград и Скопје , Лесковац беше последната дестинација каде што се одигра Блаканскиот Куп за деца до 12 години. Во група вардаровите надежи беа  со домаќинот Актавис и КК Ниш, а со двете екипи извојувавме победа. И кошаркарскиот клуб ФМП во полуфиналето не успеа против нас, за да во големото ... Read More »